Kız meslek..

 Kız meslek -  kapalı havuz -Anadolu.

1968 yılında eğitim öğretime başlayan okulun; kendi binasının temeli aradan geçen 43 yıl sonra,  içinde bulunduğumuz 2011 yılında atılıyor.

 

Mutlaka hatırlayanınız vardır. 27.05.2010 tarihli yazımın başlığı; “ Emanet Okulda Eğitim Öğretim…” şeklindeydi. “O yazıma bu başlığı niçin vermiştim, yazının konusu ne idi?”  birkaç cümle ile onu da gelin hep birlikte hatırlayalım.

 

“1968 yılında Akşam Kız Sanat Okulu olarak eski belediye binasında öğretime başlayan okul, 1980 yılında Milli Eğitim Bakanlığınca Kız Meslek Lisesi’ne dönüştürülmüş,    Seydişehir Lisesi’nin üst iki katında ve eski Ticaret Lisesi binasında eğitim-öğretimine devam etmiştir. 

 

Okul, Kız Meslek Lisesi’ne dönüştürüldükten sonra da, Endüstri Meslek Lisesi binasına taşınmış, kurulduğu yıldan bu yana Giyim, Nakış, Ev Yönetimi ve Beslenme, Çocuk Gelişimi ve Bakımı, Ağırlama Gıda Teknolojisi ve Tekstil Konfeksiyon dallarında, nerdeyse ilçemizdeki beş hanımdan biri bu okuldan mezun olmuştur.”

 

Seydişehir Kadir-Leman Parıltı Kız Meslek Lisesi Bodrum Kat Karkas İnşaatı 12.05.2011 tarihinde yapılan ihale ile başlatılan çalışmalar sona gelinmiş bulunmaktadır. Elhamdülillah şimdi o okulun inşaatına başlandı.  Seydişehirli Hayırsever İş adamı Kadir ve eşi Leman parıltının katkıları ile zemin kat binası ihale şartnamesi gereğince;  “75 günde tamamlanarak teslim edilecek.” Geri kalan kısmının ise, Konya İl Özel İdaresi tarafından tekrar ihale ederek, bir yıl içinde bitirilmesi planlanmaktadır.

 

            İlçemizde, en başta Seydişehir Lisesi’nden bile önce eğitim öğretime başlayan Kız Meslek Lisesi’nin, uzun yıllar sonra kendi binasına kavuşacak olması sevindirici bir gelişmedir. İlçemizdeki eğitim ve öğretimin kalitesini ve seviyesini artırıcı etkisinin olacağı muhakkaktır.  Sebep olan herkese Seydişehir halkı adına teşekkür ediyorum.

 

            KAPALI SPOR SALONU NE OLDU?

 

            Geçen yıl uzun süre gündemi meşgul eden; “ ilçemize inşa edilecek ikinci bir kapalı spor salonu” konusu,  yapılacak yerin değiştirilmesi sonrasında  hiç bahsedilmez oldu. Bu konuda kimsenin ağzını “bıçak açmıyor.” 

 

Yoksa bizim bilmediğimiz bir yerlerde inşaatlarına başlandı da veyahut inşaatları yapıldı bitti de bizim haberimiz mi olmadı?

 

            Daha proje aşamasında iken, yangından mal kaçırırcasına; “şu yapılacak, bu yapılacak” şeklinde basın açıklaması yapan siyasiler, bu işlerin akıbeti hakkında da   bir açıklama  yaparsalar “aluyulala” olur diye düşünüyoruz.

Nereye yapılacağını merak etmekten artık vazgeçtik. Seydişehir sınırları içinde bir yerlere yapılsın da nereye yapılırsa yapılsın. Yeter ki yapılsın.

 

Maazallah, ya bir de yer değişikliği bahanesi dışında, “ödenekte problem yaşanıyor” bahanesiyle hiç yapılmazsa….

 

            YÜZME HAVUZUNA NE OLDU?

 

  Ak Parti belediye başkanlığı döneminde yapılan yüzme havuzunun açılışı bu yıl da yapılmadı. Geçen hafta “Seydisehirhaber Sitesi; “havuz ne zaman açılacak?” diye bir soru sormuştu.

Bu soruya herhangi bir resmi cevap gelmedi. Sadece dedikodu olarak duyduk ki; “havuz açılmayacakmış”. Kamuoyu merak ediyor. “Acaba havuz neden açılmayacak?”

Daha üçüncü sezonunu yaşayacak olan havuzun, “tadilat nedeni ile kapalıdır” gibi bir bahane ile kapalı tutulması düşünülemez herhalde.

 

            ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİ

 

Diğer taraftan, Anadolu Öğretmen Lisesi’nin inşaatına başlanmış bulunmaktadır.  2012 yılında teslim edilecek olan binanın inşaatının başlamış olması da ilçemiz adına sevindirici bir gelişme olduğunu belirtmeliyim.

 

            NOT:  Geçtiğimiz haftalarda yazdığım “Seydişehir ve Trafik” başlıklı yazımdan sonra,  trafik lambalarının faal edilmesi,  trafik düzeni açısından oldukça müspet bir gelişme olup, bu konuda duyarlılık gösteren yetkililere teşekkürlerimi sunuyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum