Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

KAYSERİ’DEN ÇOK KRİTİK PUAN

Taktik ve iletişim facialarına imza atan Uğur Tütüneker’in gitmesine sevindiğimi herkes biliyor. Kimseden çekinecek bir şeyim yok. Benimle aynı fikirde olanlar “iyi oldu” derken, “takımı tesadüfen şampiyon yaptı” diye onu kutsayan bazı taraftarlar bana sosyal medyadan saldırmayı ihmal etmedi. “Kına yak” diyeni mi ararsınız? “Lavuk gazeteci” diyenlerle mi uğraşırsınız? Neyse alıştık artık yıllardır. Fakat futbol, daha doğrusu Türk futbolu hep gazetecileri haklı çıkarır. Çünkü burada profesyonellik bir yere kadardır. Bakın Tütüneker gittikten sonra takımın haline. Teknik direktörün değişmesi ne kadar da değiştiriyormuş takımı, görün. Mesut Bakkal ne kadar akıllı ve tecrübeli bir hoca olduğunu imza atmadan gösterdi. Samsunspor’dan “sorunlu” olduğu Gekas ile arasında sorun olmadığını söyleyip adamı bir de üzerine ilk on birde başlattı. Tütüneker’in faydalanamadığı Gekas’ı. Dayatma yapmadı. “İstemem” ya da “şunu isterim” demedi. “Hummel firmasıyla anlaşmazsanız, giderim” diyen bir hocadan sonra hayli rahatlatıcı bir tabloydu bu.

Gekas ile birlikte Ergün Teber ve Djalma’yı da kadroya dahil eden Bakkal, cesur bir dizilişle sahaya çıktı. İleride Hasan Kabze ile Gekas’ı yan yana görünce endişelendim. Ama ilk yarı hem kanatlar hem de ilerideki ikili orta saha ve hatta defansa o kadar çok yardıma gelip o kadar çok koştular ki, 45 dakika bitmeden Torku Konyasporlu oyuncular düşüp bayılacak diye korktum. Ama tempoyu hiç düşürmediler. Tüm takım neredeyse kusursuz oynadı. Tek eksik goldü.

İkinci yarı, sakatlanan Ali Turan’ın yerine Borek savunmaya geçti. Ve beklendiği gibi Kayserispor, özellikle Ergün Teber’in olduğu bölgeden Sefa ile çok daha etkin geldi. 15 dakika çok bunalan Konyaspor, Mesut Bakkal’ın Ömer Ali-Recep değişikliğiyle biraz rahatladı.

Kayserispor bir süre durakladıktan sonra yine akın akın geldi. Ama Borek o kadar güzel oynadı, orta sahada topa girmeyi en az seven Mehmet Güven bile o kadar çok mücadele etti ki, tüm takım resmen “Çanakkale Geçilmez”i oynadı. Çok eleştirdiğimiz Kaleci Itandje’nin 90. Dakikadaki harika kurtarışına Kayserililer’in beceriksizliği ve üzerlerindeki uğursuzluk da eklenince Torku Konyaspor çok zor bir deplasmandan çok kritik bir beraberlik aldı. Bu bir puan, umarım sezon sonunda takımın ligde kalmasına etki edecek en önemli puanlardan biri olacak.

Tebrikler Konyaspor, Hoş geldin Mesut Hoca.

BASKETBOLA ACİL ÇÖZÜM

Konya spor tarihinin en önemli isimlerinden biri olan Spor Genel Müdürü Sayın Mehmet Baykan, Konya sanayisine çağ atlatan Sayın Recep Konuk ve Selçuk Üniversitesi’ne büyük bir misyon belirleyen Sayın Prof. Dr. Hakkı Gökbel’in çabalarıyla Beko Basketbol Ligi’ne yükselen Torku Selçuk Üniversitesi, ligdeki ilk haftalarda çok iyi ve beklenmedik sonuçlar aldı. Kadrosunu geç hazırlamasına rağmen önemli galibiyetler alan takımda ciddi bir sorun var. İşini çok seven bir antrenör olan Cengiz Karadağ, içerdeki sorunları acilen çözmeli. Bu onun birinci görevi. Kendi sahasında yakın güçteki takımlara maç kaybetme lüksü olmayan Sarı Mavililer’in Uşak maçında, kenarda kavga eden, saha içinde lakayt hareketler yapan güya tecrübeli oyuncularını, NBA görmüş oyuncunun yalancı mücadelesini görünce Cengiz Hoca adına çok üzüldüm. Görevi bırakacağı yönünde duyumlar aldım ama devam ederse öncelikle takımın resmen el freni olan Hakan Köseoğlu’na çözüm bulmalı. Ve takımı kendisinin değil, Hakan ile Murat Yolcu’nun yönettiği izlenimini acilen yok etmelidir. Ve yönetim bu takımı düşürmemelidir. Hem kendi hem de başta saydığım isimlerin emeklerini heba etmemeliler.

Önceki ve Sonraki Yazılar