Kayacan: Baroya resmimi assınlar vatan haini yazsınlar

Kayacan: Baroya resmimi assınlar vatan haini yazsınlar

Tutuklu sanıklardan eski Konya Barosu Başkanı Fevzi Kayacan, 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

 

Konya'da FETÖ/PDY'nin Konya Barosu ve Avukat Yapılanması davasının  6. Ağır Ceza Mahkemesince görülen karar duruşmasına, tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile sanıkların avukatları ve yakınları katıldı. Tutuklu sanıklardan eski Baro Başkanı Fevzi Kayacan, savunmasını özgürce yapamadığını ileri sürerek mahkeme heyetinden avukatıyla bire bir görüşme talep etti. Mahkeme heyeti Kayacan'ın isteğini reddetti. Savunmasına devam eden Kayacan, "Ben FETÖ/PDY'ye veya herhangi bir terör örgütüne finansal destek sağlamadım. Yardımlarımı genelde Dost Eli Derneği ve Ribat Aşevi Derneğine yaptım. Bana ait telefonda örgüte ait hiçbir haberleşme programı bulunamadı." şeklinde savunma yaptı. Kayacan, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında meslekten ihraç edilen Neyzen Özcan'ı Konya Cumhuriyet Başsavcısı yapmaya çalıştığı iddialarını reddederek, Özcan'ı başsavcı vekiliyken tanıdığını öne sürdü.

‘GÜLEN’LE GÖRÜŞMEDİM’

Kendisinin 2011 yılında Amerika'ya gittiğini fakat FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile görüşmediğini savunan Kayacan, "Yurt dışına çıkışımla alakalı herhangi bir terör örgütü faaliyetine ve organizasyonuna katılmadım. Yurt dışında gezdim, turistik yerleri ziyaret ettim. Tahliye olursam yine gezerim." şeklinde konuştu.

‘BAŞBAKANLIK NE ZARAR GÖRMÜŞ DE MÜDAHİL OLMUŞ’

Kayacan'ın "Başbakanlık benim davama müdahil oldu. Ne zarar görmüşlerde müdahil oluyorlar. Siz nasıl izin veriyorsunuz. 6'ıncı Ağır Ceza Mahkemesi ile 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi yasaları faklı mı?" şeklinde savunma yapması üzerine mahkeme başkanı Kadir Gezici, "Yeni bir ret talebinde mi bulunuyorsunuz? Bana açık açık söyleyin, bilmece gibi konuşmayın." dedi. Bunun üzerine Kayacan "Evet" cevabını verdi. Kayacan, 3 ve 6 Ekim'de iki dilekçe vererek 3 hakim hakkında ret talebinde bulunduğunu, reddini istediği bu kişilerin halen burada durmasının hukuka aykırı olduğunu savundu.

MAHKEMEYİ RET TALEBİNE MAHKEMEDEN RET

Bunun üzerine mahkeme başkanı Kadir Gezici, bir önceki celsede Kayacan'ın 52-71 sayılı Kanun'a ret talebinde bulunduğunu hatırlatarak bugün de ret sebebinin mahkemeyi uzatmaya ve mahkemenin kendisini yargılamasına müsade etmemesi sebebiyle tekrar reddetti

‘GARDİYANLAR BANA SEN DİYOR’

Kendisini yargılayan mahkeme heyetini reddeden Kayacan, "Tutuklu bulunduğum 15 ay boyunca gardiyanlar bana 'sen' ya da 'Fevzi' diye hitap ediyor. Mahkeme başkanı da bana sen diye hitap ediyor. Baro Başkanlığı yapmış birine kimse 'sen' diye hitap edemez. Benim hastalığım var. Ben ara istediğim zaman vermiyorsunuz. Benim de canım, ailem var. Beni ne pahasına öldüreceksiniz merak ediyorum. Siz tarafsız değilsiniz. Mahkeme de bağımsız değil. Sizi reddediyorum." ifadelerini kullandı.

‘MEMDUH OĞUZ’UN TUTUKLANMASI SİYASİ’

Aynı davada firari olarak aranan Memduh Oğuz’un tutuklanmasının siyasi olduğu için Baro başkanıyken açıklama yaptığını ifade eden Kayacan, Türkiye’nin otoriter bir ülke görüntüsü verdiğini savundu.

'BAROYA RESMİMİ ASSINLAR ALTINA VATAN HAİNİ YAZSINLAR'

Konya Barosu’nda başkanlar arasında resminin olmadığını söyleyen Kayacan, “Resmimi asın altına vatan hainidir yazın  ama 6 yılımı yok saymayın dedim” diye konuştu. Kayacan “Sözde baro başkanı olacak şahıs benim baro sitesindeki konuşmalarımı da  kaldırmış” ifadelerini kullandı.

CEZAEVLERİNDEKİLERİN HİÇ BİRİSİ TERÖRİST DEĞİL!

Hazırlanan iddianame için iftiraname nitelemesi yapan Kayacan, “Atıyorsunuz insanları zindanlara. Onların hiçbiri terörist değildir. Benim hasımlarımın, yargısal gücü arkalarına alarak tabi siyasi gücü de arkalarına alarak bana kurdukları tezgahtan dolayı yargılanıyorum” iddiasında bulundu.

MAHKEME BAŞKANI DEFALARCA UYARDI

Savunması esnasında mahkeme başkanına gazete kupürü uzatarak, “Bunu size veriyorum. Okursunuz. Gazete okumaya çok fazla vaktiniz gazete olmuyordur” deyince Mahkeme Başkanı Gezici, Kayacan’ı uyararak, "Mahkemeyi bu şekilde aşağılayamazsınız sizi uyarıyorum” dedi. Bunun üzerine Kayacan, “İddia makamı neden konuşmuyor?” deyince Mahkeme Başkanı Kadir Gezici, “Fevzi Kayacan savunmanı yap” diyerek bir kez daha uyardı. Uyarı üzerine Kayacan susarak savunmasına devam etti. Bombalanan Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gittiğini ve burada haksız ve çirkin saldırıya maruz kaldığını ifade eden Kayacan mahkemeyi hedef almaya devam ederek, “Siz tepki mahkemesisiniz bu ülkenin gerçek hukukçulara ihtiyacı var. Konya Barosu nerede? Sözde başkan olacak kişi nerede?” dedi.

DAVAYI UZATMAYA YÖNELİK HAREKET

Yaklaşık 5 saat boyunca savunmasına devam eden Kayacan, esasa ilişkin savunma yapmaması üzerine mahkemeyi kötüye kullandığı ve esas savunmasını yapmadığı gerekçesiyle bir kez daha uyarı aldı. Mahkeme başkanı, sanık Kayacan'ın bir önceki savunmasında olduğu gibi davayla ilgili olmayacak şekilde mahkeme başkanı, hakimler ve savcıları aşağıladığı, Türkiye Cumhuriyeti adına yargılama yapan bu kişileri rencide edecek şekilde konuşması ve mahkemenin zamanını kötüye kullanması ve davayı uzatmaya yönelik  eylem gerekçesiyle Kayacan'ı susturdu.

CEZALAR

Kayacan'ın avukatının da dinlenmesinin ardından mahkeme heyeti, eski Konya Barosu Başkanı Fevzi Kayacan'ı 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Arif Özer'e 7 yıl 6 ay, Siverek T Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan ve duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile katılan Erhan Şahin'e 8 yıl 9 ay, Osman Buğur'a 8 yıl 9 ay Veysel Köylü'ye 7 yıl 6 ay, Ahmet Bal'a 8 yıl 9 ay, Mehmet Şimşek'e 8 yıl 9 ay, Mehmet Yıldırım'a 8 yıl 9 ay, Özgür Solak'a 8 yıl 9 ay, Nihat Karahan'a 6 yıl 3 ay, Elşad Mehmethanlı'ya 6 yıl 3 ay, Berat Alper Kösterit'e 9 yıl ve Erdal Soydaş ise 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, hüküm giyen sanıklardan Nihat Karahan ve Elşad Mehmethanlı'nın tahliyesine karar verdi. Ayrıca tutuksuz olarak yargılanan İbrahim Bakım 2 yıl 6 ay, Oğuzhan Yetkin 10 ay, Ramazan Arı 3 yıl 9 ay, Hasan Hüseyin Avcı 6 yıl 3 ay, Mehmet Balta 3 yıl 1 ay, Orhan Özkavak 3 yıl 1 ay, Muhammed Tahra 3 yıl 9 ay, Hatice Erdem ise 7 yıl 6 ay hapis cezası aldı.

Heyet, tutuksuz yargılanan 14 sanığın ise beraatine karar verdi.