M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

Kart’ın canı sağ olsun

Atilla Kart’ın canı sağ olsun

 

Vatan’ın haberine göre bir inşaat şirketiyle Mehmet Sevigen arasında ‘Kar Payı Ortaklığı Sözleşmesi’ hazırlandı. Bu sözleşmeye göre arsa sahibi şirket en az 14 milyon dolar gelir elde edecek ve bu gelirin yüzde 8’i yani 1 milyon doları Mehmet Sevigen’e kar payı ortağı olarak verilecekti…

Mehmet Sevigen hadisesinin en kısa özeti bu…

Bu olayın ortaya çıkmasından sonra CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, “Yolsuzluk durumu söz konusu değil. İmar değişikliği için hiçbir siyasi baskı yok. Hatta hiçbir somut kanıt yok. Kredi için bir siyasi girişim de yok. İmar değişikliği yapılmış bir arazi ile bir girişim var ama ticari ilişki yok. Arsanın satışına sen de 200 bin dolar yatır, iş bittikten sonra sana da pay verelim deniliyor. Ama Sevigen bu parayı bulamadığı için yapılan protokol işlevsiz kalıyor. Ortada kanunlara göre bir suç yok” diyerek Sevigen’e sahip çıkıyor…

Peki, CHP Konya Milletvekili Atilla Kart ne diyor:

“Bana göre kesinlikle bir etik ihlal söz konusu. CHP bünyesindeki arkadaşlarımız, bu etik ihlali görmezden gelmediler. Çıktılar, yüreklice o düşüncelerini ifade ettiler. Bizim, AKP'den ayrılan farkımız budur. İnanıyorum ki, bu etik ihlali sebebiyle süreç işleyecektir. Partideki görevlerinden ayrılması gerektiğini ifade etmiştim yine ifade ediyorum.”

Nihayetinde Sevigen, Baykal onu sahiplenmeye çalışsa da parti içindeki -Atilla Kart gibi- pek çok ismin ‘istifa etmesi’ gerektiğine dair söz ve baskılarına dayanamayarak istifa etti.

Sevigen’e destek veren sadece Baykal da değildi üstelik… ‘Parti bilir’ diyenlerin yanı sıra Çetin Soysal, Hikmet Erenkaya ve Zekeriya Akıncı da ‘görevini sürdürmesinde sakınca yok’ demişlerdi.

Bir tarafta Baykal gibi düşünüp ‘Sevigen’in görevlerinden ayrılmasına gerek yok’ diyenler, diğer yanda da ‘Etik ihlal var, istifa etmeli’ diyenler…

Yani bir tarafta Baykal gibi düşünenler, diğer tarafta Baykal gibi düşünmeyenler…

Cumartesi günü Atilla Kart’ın Sevigen açıklamalarını yayımladık…

“Kart da Baykal’a karşı çıktı: Gitsin” başlığıyla verdik haberi…

Yani “Kart, Baykal gibi düşünmüyor” demeye getirdik.

“Kalsın” diyen parti genel başkanı gibi düşünmeyip “gitsin” diyen milletvekilinin bu olaydaki duruşunu ortaya koymaya çalıştık.

Kart, gerçekten de bu konuda ‘Baykal’a karşı çıkmıştı’.

Sadece o da değildi üstelik:

Şükrü Elekdağ, Selçuk Ayhan, Ali Rıza Öztürk, Haluk Koç, Orhan Ziya Diren, Osman Coşkunoğlu gibi onlarcası da ‘gitsin’ diyordu.

Cumartesi günü gazetemizi ziyaret eden Kart, “CHP’de genel başkan tartışması yok” demiş.

CHP Genel Sekreteri Mehmet Sevigen’in partideki görevinden ayrılması gerektiğini söylediğini, ama bu konuda Genel Başkan Deniz Baykal ile ilgili hiçbir yorumunun olmadığını anlatmış arkadaşlara…

“Baykal’a karşı çıktı” denilen şeyin söz konusu olmadığını anlatmış…

Tabi söz ve davranışların her zaman direkt anlamlarıyla hareket edilmez.

Gerçekten de Kart, bu süreçte Deniz Baykal’la ilgili bir yorumda bulunmadı, evet…

Fakat Deniz Baykal’ın sahiplenmeye çalıştığı bir hadiseye sahiplenmedi…

Baykal gibi -düşünmek zorunda değil ya- düşünmedi, görüşlerini açık yüreklilikle kamuoyu ile paylaştı…

Bu ne demek?

Çetin Soysal, Hikmet Erenkaya ve Zekeriya Akıncı, Baykal gibi düşünürken, Kart gibi bazı milletvekilleri de Baykal gibi düşünmüyorsa burada kendiliğinden ‘bir karşı çıkış’ yok mudur?

Geçtiğimiz haftalarda Hadim’deki bir grup CHP’linin istifasını hatırlayın…

Geçen hafta içinde gerçekleşen CHP’nin Karatay Belediye Başkan Adayı’nın istifasını da buna ekleyin…

Her iki hadisede de öne çıkan şey, Genel Başkan Baykal’ın ve onun kurmaylarının partiye zarar verdikleri yönündeki açıklamalar değil miydi?

Bunları yenice ben söylemiyorum…

Parti içinde Kart’la birlikte mesai harcamış, belki de Kart’ın da isteğiyle Karatay Belediye Başkan Adayı gösterilecek kadar önemsenmiş, dünün CHP’lileri söylüyor…

Sahi, Dr. İbrahim Dişçi’nin CHP’den belediye başkan adayı gösterilmesine kimler vesile olmuştur?

CHP Teşkilatı’ndan bunun cevabını bekleyelim…

Varsın düzeltelim başlığımızı: “Kart da Baykal’a karşı çıkmadı” olsun… “CHP’de Genel Başkan tartışması yok” olsun. Başlık düzeltmekle işler yoluna girecekse; feda olsun.

Vekilimizin canı sağ olsun.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum