İngiliz casusun itirafları-2

Birinci yazımız da, 18.yy da öncülüğünü İngilizlerin yaptığı casusluk çalışmalarını yazmıştık.

   Bu yazımız da, 18.yy da ki casusluk locanlarının alternatifi olan son yy da batıdaki çalışmalardan bahsedeceğiz.

   ABD, İngiltere, Fransa ve diğer ülkeler son yy da varlıklarını modern sömürgecilik operasyonlarına borçlular. Kıtalarının dışında kendi hinterlandını oluşturdular. Hinterlandlarında önceliği, halkı müslüman olan ve yeraltı zenginliğine sahip bölgelere verdiler.

   Bölgemiz ve Afrika kıtasını  hinderland olarak seçmelerinin bir çok nedeni var: İslam'ın hızlı yükselişi onları her zaman rahatsız etti. Halkı müslüman olan devletlerin istikrara kavuşmasını önlemek onların önceliği oldu.

   Bölgemizde israilin güvenliğini sağlamak, varlığını devam ettirmeyi üzerlerine düşen öncelikli görev olarak bildiler. israil, bölgede bulunan istikrarlı ve kuvetli devletlerin varlığını her zaman tehdit olarak gördü.

   Batı ve israil, genelde bölgemizi, özelde Türkiye, Irak, Suriye, İran ve Mısır'ı tehdit ve hedef olarak gördüler.

   Batılı ülkeler, kendi ülkelerine katmadeğer sağlayan silah sektörünün 7/24, 365 gün üretim yapmasını ve stoklarının erimıesi için çalıştılar. Silah sanayinin çalışması ve silah tüccarlarının satış yapması için terörün, çatışma ve savaşların olması  gerekir. ABD, İngiltere, Fransa, Nato ve diğer batılı ülkeler, terör, çatışma ve savaşlar çıkararak silah sanayilerine hizmet ettiler.

   ABD ve batılı ülkeler, bölgemizde ve Afrika kıtasında yeraltı zenginliklerinin kontrolunu ellerinde tutmak ve menfaatlerini korumak için plan, müdahale ve operasyonlar yaptılar.

   ABD ve batılı ülkeler, kendi uluslararası şirketlerine hizmet ediyorlar. Onlara, yeni pazarlar açarlar, pazarlarda karşılaştıkları engelleri ortadan kaldırır ve ticaretlerinin devamını sağlarlar. Bu şirketler, ülkeleri dışına ne kadar fazla mal satarlarsa, ülkelerine giren para artar, devletlerine katmadeğer oluştururlar. Böylece halklarının refah seviyesini artırmış olurlar.

   İngiltere, Fransa, İtalya ve diğer batılı ülkelerin Osmanlıyı yıkmanın altında ekonomik nedenler yatmaktadır. Tarih kitaplarında yazılan diğer nedenler, faso, fiso nedenlerdir

   ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, israil ve diğer batılı ülkelerin son 100 yy da müslüman coğrafyasında  faaliyetlerinin kaynağı yukarıdaki nedenlerdir.

   Washington, Newyork, Londra, Berlin, Paris ve diğer batılı  ülkelerin başkentlerinde, strateji araştırma, geliştirme ve izleme merkezleri bulunmaktadır. Bu   merkezler, gizli, dışardan izole, kozmik merkezlerdir. Bu merkezlerin, istihbarat, akademisyen, yazar, araştırmacı, kilise, asker, polis, dışişleri, hükümet v.s kotaları vardır.

   Bu merkezlerde çalışanlar 365 gün hedef seçtikleri ülkeleri izlerler. Üzerinde çalıştıkları ülkelerin her şeyinden haberdardırlar. Bu ülkelerin yöneticileri kimler, kurumların başında kimler var, hangi sorunlar yaşanıyor, ülkenin etnik yapısı, halkının hassasiyetleri nelerdir, ne yer, ne içerler, nelerden hoşlanırlar, nasıl ayrıştırılabilir, çatıştırılırlar?

   Batı da, Büyük İngiliz Locası, Özgür Büyük Mason Locası, yahudi lobileri ve vakıfları, dernekler, strateji merkezleri, kozmik merkezler, gizli örgüt merkezleri; müslüman coğrafyası üzerine çalışırlar. Bu merkezlerde, masa başında istişareler yapılır, teoriler yazılır, planlar yapılır, senaryolar yazılır.

   Büyük planın sahneye konulacağı ülkelerde, o ülkenin insanlarından başrol oyuncular ve binlerce figüranlar seçilir. Bunlara yüklü miktarda paralar verilir. Kendilerinden olan yönetmenleri, 'ışık', 'film' komutunu verir ve filmin çekimini başlatırlar.

   Bölgenin insanları olarak bizler, senaryonun sahnelendiği ve filmin çekiminin yapıldığı süre içerisinde olup biteni yorumlayamayız, hepimiz birbirimizi suçlamanın telaşına kapılırız.

   Bu tip senaryo ve film çekimi, sinema filmlerini çekmekten çok farklı bir şey olduğu için çekim süresi çok uzun olur. Senaryonun yazımı, oyunun uygulanması, filmin çekimi onlarca yıl sürer. Neden? Niçin? Nasıl? sorularının cevabını onlarca yıl sonra bulmaya çalışırız. Fakat nafile, ''Atı alan üsküdarı geçer.'', ''geçti Bor'un pazarı sür eşeğini Niğde'ye.'',  oyun oynanmış, bitmiş, iş işten geçmiş olur.

Düşmanın silahı ile silahlanınız- H.ŞERİF

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.