Aşık Şemi hayatı, ilk aşkı, izdivacı, ruhani yönleriyle eserleri

      AŞIK ŞEMİ hazretlerinin ceddi evveli olan PİR ESAT Mahallesi sakinlerinden Hacı Hüseyin Ağanın torunu, Helvacı Hacı Mehmet ağanın oğlu AŞIK ŞEMİ ye ait soy kütüğünde kayıtlı HÜSAMETTİN KABASAKAL  ( yakın tarihte vefat etmiştir.  Konya da ATATÜRK Müzesinin bitişiğindeki KABASAKAL SİTESİ ) nin sahibi ile sağlığında Ablam Mahmude hanımın beyi eniştem tarafından ikinci göbek yakın akrabamız olması dolayısı ile sık sık buluşmalarımızda kendisini bizzat konuşturup aldığım notlardan naklettiklerime göre ŞEMİ hazretleri 25 yaşına kadar baba evinde elinde sazı ile bekâr yaşamıştır. Evinden çıkıp çarşıya pazara giderken yolu üzerindeki bir Konağın daima önünden gelip geçmektedir.  O Konağın dillere destan çok güzel bir kızı vardır.  Bu kız Âşık Şemi’yi her gün evlerinin önünden gelip geçerken kapı aralığından gizli gizli takip etmektedir.  Yine bir gün ŞEMİ bu yoldan çarşıya doğru giderken bu Konağın kapı aralığından kendisini izleyen o kıza tesadüfen gözü ilişir.  Endamlı, fizyonemisi düzgün,  masumane bakışlı güzel bir kız…

      ***

      Yaradılıştan tabiatında Aşk eseri olan ŞEMİ bu kızın bir anda güzelliğine hayran kalır. Tatlı bir rastlantı ile karşı karşıyadır.  GÖZ GÖZE GELİRLER.  Her ikisi de sarhoş gibidir.  Yüreklerinde fırtınalar kopmuş gibidir. Lakin ne çare asaletin galebesi ile hayalindeki bu kızın etkisini biraz olsun teskin etmek üzere yolunu değiştirmeye karar verir.  Fakat aradan geçen zaman yüreğindeki bu yarayı daha da büyütür.  Konaktaki kızın da gönlündeki yara da ayni şekildedir. Âşık ŞEMİ ye deli gibi âşık olmuştur. Bu aşk dilden dile dolaşmaktadır.  Şiirleri ve Sazı ile baş başa kalan ŞEMİ irticalen koşma tarzında yazıp bestelediği bir Şiiri Sazı ile Kahvehanelerde çalmaya başlar.  Coşar coşturur.  Bu Şiiri aynen sunuyoruz.

                             

                   TULUMBADAN AL YETİŞ EY SEVDİĞİM İMDADA YANGIN VAR.

                   DEDİ. ZEHİRDEMİ, ÂŞIK DEDİM, İHTADA YANGIN VAR.

                  

                   SEFİNE’İ KALBİME YAĞLI PAÇAVRA ATTIN EY DİNSİZ.

                   BÜLENT AVAZ İLE DERSİN BAKIN DERYADA YANGIN VAR.

 

                   İRİNCE ŞULEİ AHIM SEMALARDAN GEÇİP ARŞA

                   MELEKLER ZANNEDER KİM. MESKENİ İSA DA YANGIN VAR…

           

                    BU MAHITABIYLA DERYA YANAR DERLERSE GERÇEKTİR.

                    HEMEN SENDEMİDİR, ŞEMİ BÜTÜN DÜNYADA YANGIN VAR…

                           

                                                      Devamı haftaya

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.