Prof. Dr. Ali Akpınar

Prof. Dr. Ali Akpınar

İlmin kapısı Hz. Ali’den hikmetler

İLMİN KAPISI HZ. ALİ’DEN HİKMETLER

Peygamberimizin evinde ve elinde yetişmiş ilk Müslüman çocuk, ilmin kapısı, gençlerin öncüsü ve en yiğidi, Allah’ın aslanı, Hayber fatihi, Peygamberimizin amcaoğlu ve damadı, dördüncü Raşid halife.

Davetin ilk yıllarından itibaren hayatını İslam yoluna koyduğu için Peygamberimizin "Kardeşimsin ve vezirimsin " "Musa'ya göre Harun ne ise, sen bana karşı o olmak istemez misin?" şeklindeki müjdelerine nail olan kutlu kişi.

Kufe’de sabah namazına giderken hunharca şehid edilen büyük sahabî.

İşte o hikmet kapısının hikmetli sözlerinden bir kaçı:

Cennet arzusu ile ibadet tüccarın ibadeti, cehennem korkusu ile ibadet kölelerin ibadeti, Allah için ibadet ise gerçek hürlerin ibadetidir.

Dün geçti, yarın kesin değildir, o halde içerisinde bulunduğun hali en güzel şekilde değerlendir.

Ölçü ve tartıya tam tutun. Ete üfürmeyin/ vücudunuzu haram lokma ile besleyip şişirmeyin.[1]

Kabir amellerin sandığıdır. Ancak öldüğünde içindekini öğrenirsin.[2]

Dil vücudun direğidir, doğru olursa tüm vücut doğru olur, eğri olursa diğer organlar da eğri olr.[3]

Hayatta en hakiki mürşid ilimdir.

İlim mal ve servetten daha hayırlıdır. Çünkü ilim seni korur, sen malı korursun. İlim seni, dost sahibi yapar; mal düşman sahibi yapar. İlim işlendikçe artar, mal harcandıkça eksilir. İlim, sahibinin ölümünden sonra da onu yaşatır. Mal, sahibinin ölümü ile zeval bulur.

Bana bir harf öğretenin kölesi olurum.

Yine namaz vakti geldi. Allah’ın göklere, yere ve dağlara teklif edip de onların yüklenmekten kaçındıkları, ancak insanın üzerine aldığı emaneti sahibine ödemenin zamanı geldi. Bakalım onu güzelce ödeyebilecek miyim?

Kişi dili altında saklıdır. Konuşturunuz, kıymetinden neler kaybettiğini anlarsınız.

İnsanın yaşlanıp Rabbini bildikten sonra ölmesi, küçükken ölüp hesapsız Cennet'e girmesinden daha hayırlıdır.

Kul ümidini yalnız Rabbi'ne bağlamalı ve yalnız günahları kendini korkutmalıdır.

Cahil, bilmediğini sormaktan utanmasın. Âlim, içinden çıkamayacağı bir meselede en iyisini Allah Teâlâ bilir' demekten sakınmasın.

Sizin için korktuğum şeylerin en başında, nefsinin isteğine uymak ve uzun emelli olmak gelir. Birincisi hak yoldan alıkoyar; ikincisi ise ahireti unutturur.

Amellerin en zoru üçtür. Bunlar; nefsin hakkını verebilmek, her halde Allah Teâlâ'yı hatırlayabilmek, kardeşine bol bol ikramda bulunabilmektir.

Takva, hataya devamı bırakmak; aldanmamaktır .

Kalpler, kaplara benzer. Hayırlı olanı, hayırla dolu olanıdır.

Bu güzelim sözler karşısında bizlere düşen, sahabe arasında yaşanmış bazı ihtilaf ve tatsızlıkları bahane ederek onları yargılamak değil; onların güzel söz ve amellerinde onları örnek almaktır.[1] Kandehlevî, Hayatü’s-Sahâbe, III, 166.

[2] Kandehlevî, Hayatü’s-Sahâbe, III, 242.

[3] Kandehlevî, Hayatü’s-Sahâbe, III, 265.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.