Serpil Yalçınkaya

Serpil Yalçınkaya

Huzur Kapısı

“Kalpler ancak Allah’ı zikirle huzur bulur.”

Eğitimci-yazar Kazım Öztürk önceki hafta imzalı kitabını hediye ettiğinde içerisine hızlı bir şekilde göz atmış; özellikle ilk bölümü oluşturan “Dilrûbâ” başlığı dikkatimi çekmiş, kitabı okunacaklar listesinin ön sırasına yerleştirmiştim. Eseri okuyup sizlere tanıtmak da bugüne nasip oldu.

“Dilruba, çok hoşuma giden bir ifadedir. Kulağa, gönle hoş geliyor. Söylenişinde bile bir tatlılık var. Bu yüzden kitabımızın ilk bölümünü "Dilruba”ya ayırdık.

Dilruba, Farsça bir kelime olup; Anlamı: "Gönül kapan, gönül alan” demektir. ’Dil’, Farsçada ’gönül’ demektir. ’Ruba’ ise ’hırsız’. İkisi birleşince; Gönül çalan, gönül kapan, gönül alan olur. Kısaca, Gönül kapısı dersek sanırım yanlış olmaz.

Buradan hareketle; insana hoş gelen, insanları birbirine kenetleyen, yakınlaştıran, dostluk bağlarını perçinleyen, moda tabirle barışı sağlayan, İslâm’ın aradığı bir davranış biçimidir.

… Dünya kurulduğundan beri dilrubalar eksik olmamıştır. Kur’an, dilruba ilkeler ortaya koyar. Bu ilkelere uyanlar da, dilruba tavır içine girer.

... İnsan yaşadığı sürece, insanlar, bu dünyada oldukları müddetçe mutlaka dilruba tavırlar olacaktır… “ İnsana umut vadeden ; onun beşeriyet aleminden çıkıp, Allah’ın rızasını kazanacağı (yeryüzünün halifesi olan) insan olma yolundaki ilk adımlarını tarif eden bir anlatım.

Ayetler, Hadis-i  Şerifler, başta Efendimiz (s.a.v)’den ,Hz. Ömer’den , Hz. Ali’den ,Mevlânâ’dan, Hz. Lokman’dan ve İbrahim Edhem’den öğütlerin yer aldığı eserinde insanın yaratılış serüvenini; Adem, Âdem ve Adam şeklinde tarif eden Kazım Öztürk, eserinin önsözünde,

“Huzur Kapısının anahtarı; Kur’anca iletişimdedir. Çünkü bu ruhla iletişime girenler; ticarette hile yapamaz, müşterisine bozuk ve hileli mal veremez, yaya kaldırımlara mal koyup yayaların geçmesine engel olamaz. Teraziyi hileli tutamaz. Faizle alışverişin “haram” olduğu şuuru içindedir. Borçlandığı zaman; yazılı hale getirir ve şahitlendirir.

 

           Huzur Kapısından, Huzur şehrine girmek isteyen; ne incinir ne de incitir. Kendine yapılmasını istemediği bir şeyi başkasına yapmaz. Kur’an hayat kitabıdır. Dolayısıyla doğru, mükemmel bir hayat yaşamak isteyen; Kur’anı referans yapar. Kişilik sahibi mümin; kâmil insandır. İnsanlar, Kur’anca iletişim içinde oldukça adam olur, olgunlaşır ve itibar kazanır. Onun için; ‘Kalpler ancak Allah’ı zikirle huzur bulur’ denmiştir.

          Kur’anca iletişim içinde olanlar; Mümin şahsiyeti oluşturur. İnsanlara; eliyle, diliyle zarar vermemeyi bilir ve uygular. Bir kötülük gördüğü zaman; önce eliyle gidermek, buna gücü yetmiyor, hakkından gelemiyorsa diliyle gidermek, engel olmak, buna da gücü yetmiyorsa kalben gidermek için çaba gösterir. Toplumsal olaylara ilgisiz kalmamayı, aklı, dini, namusu, şeref ve haysiyeti koruma konusunda taviz vermemenin şuurundadır.”diyerek asıl olan gerçeğimizin bizlerle bir kez daha yüzleşmesini sağlıyor.

Huzur Kapısı;  Dilrûbâ, Üzülmek İster Misiniz, Nasıl Konuşalım, Arınmak İster misiniz, Hz. Ömer(r.a.)den Gönül Süsleyen Sözler, Sev Dedi Rabbim,Gizli Bir Hazineydim Bilinmeyi İstedim ve Ailemi Sevmeyi Rabbim Emretti adlı bölümlerden oluşuyor.

Üsve-i hasene olan güzel Peygamberimiz Muhammed Mustafa(s.a.v)’nın ümmeti olma şerefine erişen bizleri bir kez daha uyaran, şuurlandıran,  kendimize getiren bu eseri için Kazım Öztürk’e teşekkürlerimi sunuyorum.

Selametle, ihsanla kalınız.

image001-048.jpg

Kitap ve Yazar Hakkında

Yayın Tarihi: 2017

Yayınevi: Rağbet Yayınları

Baskı Sayısı: 1.Baskı

Sayfa Sayısı: 77

Temin Adresi: kazim_ozturk2016Qmynet.com

Yazar Hakkında:

 

 

1949 yılında Konya’da doğdu. İlkokul ve İmam hatip lisesini Konya’da bitirdi. İzmir Yüksek İslam Enstitüsü’nden mezun oldu. Yurdun çeşitli yerlerinde ve Yurt dışında; eğitimcilik ve yöneticilik yaptı. Çeşitli Dernek ve Vakıflarda; Kurucu Başkanlık, Başkan Yardımcılığı, Basın Danışmanlığı, Dergilerde: Genel yayın Yönetmenliği görevleri ifa etti.

YAYINLANMIŞ ESERLERİ:

1. Çocuklarımıza Pratik Dini Bilgiler

2. Konya’da Dini Hayat

 3. Mevlana’nın Tefekkür Dünyası

4. İsrail İhaneti ve Gazze

 5. Şems-i Tebrizi’nin Evrensel Mesajları

6. Hz. Mevlana’nın Evrensel Mesajları

7. İbni Arabi’nin Evrensel Mesajları

8. Hz.Mevlana’da İlahi Aşk

9. Hz. Mevlana’nın Yedi Sırrı

10. Sadreddin Konevi’nin Evrensel Mesajları

11. Larende’de açan Gül (Sultan Veled’in Evrensel Mesajları

12.( Gül ve Ateş) Hz. İbrahim’in Evrensel Mesajları

image002-050.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.