Haydi Bismillah,

Her işin başıdır, Bismillah.  1 Kasım seçim döneminde AK Partinin miting meydanlarında kullanmasına Eski Türkiye kalıntıları izin vermeseler de, rahatsız olsalar da… Bizim kültürümüze göre bismillah ile başlayan her iş hayırla devam eder ve hayırla sonuçlanacağına olan inancımız tamdır. Tekrar aşkla bir daha Haydi Bismillah…

1990 yılların başlarında İletişim Fakültesi öğrencisi olduğumuz yıllarda,  bizler de pek anlayamamıştık; Neden İletişim diye… Her ne kadar İletişimin ülke ve şehir olarak daha ne olduğunu tam olarak bilinemediği veya anlaşılamadığı yıllardır.  Bizim kültürümüzde ise İletişim – Sohbet olmaz ise olmazlarımız arasındadır.  Peygamber efendimiz Ashabı Suffeyi sohbetleriyle – İletişim ile geliştirmiş ve olgunlaştırmıştır.  Bizim kültürümüzün ana temel prensipleri arasındadır; Sohbet ve İletişim…  Eskiler boşuna dememişlerdir; İnsan İnsanın zehrini alır diye… İnsan insanın zehrini nasıl alabilir ki… Elbette ki sohbet ve İletişim ile..

2004 yılında yayın hayatına başlayan Memleket Gazetesi ve Yayın grubunun bir üyesi olarak, Rabbimin izin verdiği müddetçe haftalık yazılarımıza devam etmeye çalışacağız. Memleket Gazetesi ve ailesi 2004 yılında basın hayatına başlamış, şehrimizin eski sayılabilecek basın kuruluşları arasındadır.  Memleket Gazetesinin İmtiyaz sahibi Adem Alemdar Bey ile İletişim Fakültesi öğrencilik yıllarından kalma bir kadim dostluğumuz da bulunmaktadır. Kendilerine basın sektörü gibi meşakkatli ve bu kutsal yolculukta Başarılar dilerim. Biz de âcizane, Memleket ailesine layık olmak için elimizden, yüreğimizden geldiğince gayret göstermeye çalışacağız.  Rabbim mahcup etmesin,  Emeklerimizi zayi etmesin… İbadet niyeti ve gayreti ile çalışan kullarından eylesin..

Yeni Türkiye yolculuğunda, basın sektöründe, özellikle de yerel basında çalışmak elbette ki zordur, meşakkatlidir.  Geçtiğimiz hafta ebediyete yolcu ettiğimiz Hasan Karakaya abimiz gibi… Bu yolculukta birileri gibi yalılarda ve boğaz manzaralı köşklerde oturamazsınız. Sizin bir mücadele hedefiniz  ve gayeniz olduğu için.. Hasan abi, meslektaşlarına kıyasla dünyalık neleri vardı ki… Eski Türkiye’nin gazetecilik ve basın mantalitesi ile bir yerlere varmamız mümkün değildir.  Yeni Türkiye kurulacak ve bölgesinde Mazlum milletlere UMUT olacaksa, biz de yerelde bir neferi olabilmek adına yeni şeyler eklemek, yapmak ve söylemek gerektiğine inanıyorum. Yeni Türkiye yolculuğunda 800 yıl önce Mevlana’nın buyurduğu gibi; 

Her gün bir yerden göçmek;  Ne İyi,

Her gün bir yere  konmak;   Ne Güzel,

Bulanmadan, donmadan  akmak Ne Hoş, 

Dünle beraber  gitti cancağazım 

Ne kadar söz varsa  Düne ait 

Şimdi yeni şeyler Söylemek lazım ..

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum