Hastaneden hizmet bekliyoruz

Seydişehir, hastanesinden hizmet bekliyor

 

Seydişehir’de çoktan beridir hastanelerin birleşmesi konusunda tartışmalar aldı başını gidiyor.                                                                                                       Her kafadan bir laf. Herkes olay nedir, ne değildir, araştırmadan, soruşturmadan, işine nasıl geliyorsa öyle bir hastane istediği için o şekilde konuşuyor. “Birleşmeden dolayı Seydişehir ne kazanacak, ne kaybedecek?” gibi sorular hiç gündeme gelmeden bireysel çıkarlar doğrultusunda tartışmalar devam etti gitti.

Şimdi şunu bir sormak istiyorum. Seydişehirli acaba nasıl bir hastane istiyor? Seydişehir’de sağlık konusunda yeni hizmetler gelmesini mi istiyor? Hem yeni hizmet hem hizmette kalitenin artırılmasını mı istiyor? Seydişehir’de olmayan branşların Seydişehir’e gelmesini mi istiyor? Teşhis tahlil konusunda başka illerle başka ilçelere gitmek mi istemiyor? Beyin Cerrahi, Biyokimyacı, Fizik Tedavici, Anestezi, Psikiyatrisi, Cildiye, İntaniye dallarında burada hizmet verilmesini mi istiyor? Emar, Kalp Hastalıkları Cihazı, Tomografi çektirmek için Konya’ya gitmek mi istemiyor? Yoksa “Devlet hastanesi B blok benim evime daha yakın. Ben oranın acil bölümüne gidip istediğim ilaçları istediğim zaman yazdırıyordum.                                                                                                                                                                                                   Doktoru tanıdık, hemşiresi tanıdık, hasta bakıcısı tanıdık, ben orayı kendime daha yakın hissediyorum. Bazı hizmetlerin şimdilik Seydişehir’e gelmesi o kadar önemli değil, biz gerekirse Konya’ya gideriz, Başkent’e gideriz, Belediye Hastanesi’ne, Tıp Fakültesi’ne gideriz. Eski düzen devam etmeli. Yeni bir yapılanmaya gerek yok!” mu demek istiyoruz?

“Seydişehir Devlet Hastanesi A Bloktaki Acil bölümünde, 2 pratisyen, 1 dâhiliyeci, 1 cerrah, bunun yanında röntgen cihazı, laboratuar, ameliyathane ve o kadar hazır bekleyen personel; B Blok’ta 24 saat kesintisiz hizmet veren 112’ye gerek yok. Bunlar Seydişehir için lüks zaten. Günde 2-3 vaka oluyor, herhangi acil bir durumda hastaları Konya’ya yetiştiririz. Konya dediğin kaç km? Zaten bir saatlik yol” mu demek lazım?                                                                                                                                        “B Blok’taki hastanede nasıl olsa gündüzleri poliklinik yapılıyor saat dörtten sonra laboratuara, röntgene gerek yok, bir doktor, bir hemşire olsun yeter bize gece gündüz gidip ilacımızı yazdıralım, iğnemizi yaptıralım yeter” mi istiyoruz?

Sağlık hizmetleri herkese lazım, doktoruna da siyasetçisine, köylüsüne de kentlisine de lazım. Bu işler siyasi malzeme yapılmayacak kadar hassas.

Herkes buna göre hesabını yapsın. Şuna bir karar versin. Öncelik tüm Seydişehir ve çevresine sunulan hizmet mi daha önemli bu hususta karar vermesi gerekiyor. Mutlaka yeni yapılanma olan yerlerde bazı aksaklıklar olacak Seydişehirli bazı aksaklıklar da olsa sonunda daha kaliteli daha iyi hizmet görmek istiyor. Hizmet ve kalite olmadıktan sonra her mahalleye Hastane açsanız hiçbir faydası olmaz. Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz. Hiçbir Seydişehirli hastanesinin kaliteli hizmet vermesinden rahatsız olmaz. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.