Göbek mantarı..

Göbek mantarı bahane gezmek şahane

İlkbahar gelince  “Göbek Mantarı” lafını duymak hep heyecanlandırır beni. “Göbek Mantarı” ilkbaharda dağlarda, havanın yağışı ve nem oranı ile alakalı olarak kendiliğinden çıkan bir mantar türüdür. Henüz sporları üretilmemiş veya üretilememiş ve genelde ilaç hammaddesi olarak kullanıldığı söylenen ve ihraç da edilen,  Toroslardaki dağ köylerinde yetişen iyi bir geçim kaynağı da olan doğal bir üründür.

2011 yılında da havaların çok yağışlı geçmesi ve dolayısıyla da nem oranın yüksek olması nedeni ile “Göbek Mantarı” çıkma oranı ve süresi de epeyce fazla oldu. Ben de bir köy çocuğu olarak bu mantarı bilen ve sadece tadına bakabilmek maksadıyla hiç olmazsa Pazar günleri “Göbek Mantarı” toplama zevkini tadan birisiyim.

            Dağlarda gezmeyi keyifle yapan birisi olarak, bir de bunu yaparken mantar aramanın keyfini yaşamak, üstelik bu durumu resimle de belgelemek ne kadar güzel. 

Şimdi sadece hayal edin.  Akşamdan yağan yağmur, atmosferde dolaşan tüm kirli hava,  duman, is, yerlerdeki toz toprağı, kiri pası almış götürmüş. Siz ise sabah gün doğumu ile birlikte doğaya çıkıyorsunuz. Tertemiz bir hava, yüzde yüz saf oksijenle inip kalkan bir göğüs kafesi, her taraf yemyeşil, sadece kuş sesleri... Kaynayan derelerin ırmakların uğultulu sesi... Bir çeşme başına oturup isli çaydanlıkta demlenen çayla yapılan güzel bir kahvaltı... Sırt çantasını alıp, saatlerde sürecek mantar arama faslı... Gaye spor yapmak. Ne kadar duyumuz varsa hepsine güzellikler sunmak, hepsini bir gün de olsa güzelce beslemek için yapılan, tarifi imkânsız nadide güzellikleri kapsayan bir gezi... 

            Bir tane “Göbek Mantarı” buluyorsun, diğerini bulma umuduyla kendini kaybediyorsun. Çünkü “bir tane mantar bulmuşsan eğer, orada mutlaka eşi de vardır. Sakın onu bulmadan terk etme orayı. Onu tek başına, mahzun bırakma” derler. İşte bu şekilde, canlı radar gibi mantar arama faslına devam ederken bir de bakmışsın ki, aramaya ilk başladığın noktadan kilometrelerce öteye uzaklaşmışsın ve doğanın koynunda kaybedivermişsin kendini. Güneş yarın tekrar doğmak üzere eğilmiş, hatta gülücükler atarak, sanki senden teşekkür bekliyormuşçasına huzmelerini üzerinden yavaş yavaş çekerek el sallarcasına kaybolup gitmekte.

            Bu güzellikler içerisinde dolaşarak belki de 3-5 adet mantar ya bulmuş ya da bulamamışsındır. Akşamın mahzunluğunu, doğanın güzelliklerini dağların bucaklarında bırakarak, yorgun ama tatlı bir rehavetle dönmüşsündür evine.

            Ne diyelim, göbek mantarı bahane, gezmek şahane.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum