M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

Genel kurulun ardından

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi’nin 9. genel kurulunu, cumartesi günü sıcak bir atmosferde icra ettik. Her biri aynı zamanda TYB’nin bir ferdi olduğu için protokol sırası gözetmeden yazıyorum…

İlk olarak… Öncelikle gönlünü, sonra da KTO Salonu’nu bizlere açan; ev sahibi gibi genel kurul boyunca ve sonrasında yanımızda olan KTO’nun kıymetli Başkanı Selçuk Öztürk’e teşekkür ediyorum.

TYB’nin Konya’daki genel kurulları hep bir kardeşlik havası içinde, birlik ve beraberlik duygularıyla icra ediliyor. Bu birlik ve beraberliğe salona teşrif ederek katkıda bulunan İl Kültür Müdürü Mustafa Çıpan’a, Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli’ye, Konya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tahir Yüksek’e, AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı’ya…

Sonra… STK İcra Heyeti Başkanı Latif Selvi’ye, AK Parti İl Başkan Yardımcıları Mustafa Erkuş ve Mustafa Kürkçü’ye,  KTO Meclis Başkanı Dr. Seyit Karaca’ya, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Abdülmelik Ötegen’e, Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Ahmet Köseoğlu’na, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Mücahit Sami Küçüktığlı’ya… Gazetemizin Yönetim Kurulu Başkanı Adem Alemdar’a, KON TV Genel Yayın Yönetmeni Nurettin Bay’a ve diğer basın mensubu arkadaşlarıma…

Divanda görev alan Dr. Oktay Sarı, İbrahim Dıvarcı ve M. Akif Sarıkaya’ya… Programın sunumunu gerçekleştiren Osman Bozdemir’e, TYB filmini seslendiren Mahmut Sami Aldur’a ve teknik destekte bulunan Saffet Yurtsever ile Ribat FM’e…

Çok değerli STK temsilcilerine, akademisyenlere ve TYB üyesi tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum… İsmini anmayı unuttuklarım varsa hüsnüniyetle mukabele bekliyorum.

9. Genel Kurul’un ardından başkanlık görevini bana tevdi eden TYB üyesi tüm arkadaşlarıma da ayrı ayrı; geçtiğimiz dönemde TYB Konya Şube Başkanımız olan Bekir Şahin’e de hassaten teşekkür ediyorum.

Şimdi de, TYB Konya Şubesi’nin 9. Genel Kurulu’nda yaptığım konuşmayı kayda düşmek için sizlerle paylaşmak istiyorum…

*** 

GENEL KURUL KONUŞMASI

Kıymetli misafirler, değerli arkadaşlarım;

Genel Kurulumuzun hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Bu salonda bulunanların büyük çoğunluğu Türkiye Yazarlar Birliği’nin üyesi, muhibbi, çilekeşi…

1994 yılında kurulan şubemizin bu yıl 18. yılı… Bu 18 yılın genelinde ve özellikle son 10 yılında Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi’nin, mevcudiyetinin gereğini layıkıyla yerine getirdiğini söylemenin huzurunu yaşıyorum. Gerek Konya Şubesi’ni faaliyete geçirenlerin, gerek 1994 yılından bu yana yönetimde bulunanların, gerekse fert fert üyelerimizin üstün gayretleri, Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi’ni sadece şehir nazarında değil; ülke sathında da aktif, saygın, bilinir ve itibarlı bir şube haline getirmiştir. Görevi bugün itibariyle tevdi ettiğiniz yönetim kurulum adına, tarihin nazarına ve kaydına sunulmuş olan bu hizmetlere minnet duygumu ifade eder ve katkıda bulunanlara samimiyetle teşekkür ederim.

Değerli arkadaşlar;

Şunu işaret etmek isterim: Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi, birikim ve söz sahibi çok değerli üyelere sahip. Gerek Konya’nın, gerek Türkiye’nin, gerekse dünyanın ihtiyaç duyduğu temel insani değerlerin odağında olduğumuzu görüyorum. Daha güzel bir Konya, Türkiye ve dünya için bir sivil toplum kuruluşu olarak daha fazla yük almamız gerektiğini düşünüyorum. Gittikçe sanallaşan, insani erdemlerden uzaklaşan, ulvi değerleri asliyesinde hissetmeyen bu dünyaya, kalemlerimizle direnç göstermek zorundayız. Kalemin onurunu korumak zorundayız. Bu dünyaya daha fazla öykü, daha fazla şiir, daha fazla düşünce kazandırmak için katlandığınız çile mübarek olsun.

Değerli arkadaşlarım;

Bu onurlu hizmette omzunuzu omzumuzda hissetmek isterim. Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in şiirinde vasiyet ettiği gibi:

“Tohum saç, bitmezse toprak utansın!
Hedefe varmayan mızrak utansın!”
diyerek hareket edeceğiz. Bu güzel yolculukta aramızdan ayrılıp Rahmeti Rahman’a kavuşmuş olan değerli kardeşlerimizi hayırla yâd ediyor, tevdi ettiğiniz görevi hakkıyla yerine getirmek için Rabbimden lütuf ihsan etmesini temenni ediyorum. Tekrar teşekkür ederim.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum