Geçmişten günümüze seçim vaatleri..

Kimler gelip kimler geçmedi ki oy pusulalarından; hepsinin de vaatleri seçimden sonra mazi oldu.

Süleyman Demirel pek çok kez meydanlara çıktı ve seçmenine pek çok vaatte bulundu. Ama en unutulmayanı, “Ne verirlerse benden 5 fazlası” oldu. Ne de olsa “Dün dündür, bugün de bugün.

Mesut Yılmaz en büyük vaadini 1999 seçimlerinde 'Susurluk'u çözeceğiz' diyerek verdi. Ancak Susurluk'u çözmek kimseye nasip olmadı.

Tansu Çiller de “herkesi konut ve otomobil sahibi yapacağız” diyerek, 500 günde 2 anahtar sözü vermişti.

Erbakan: Faiz Kalkacak Adil düzenin fikir babası Necmettin Erbakan da yıllarca, “faizin kalkacağı sözü”nü verdi.

Uzan: Mazot 1 TL Olacak Vaat konusunda Uzan’ı geçecek siyasetçi ne geldi ne de gelir.

Haydar Baş’ın lideri olduğu Bağımsız Türkiye Partisi ise “milli ekonomi modeli” adı altında her ev hanımına 500 YTL maaş, 15 bin YTL doğum ikramiyesi vereceğini ilan etmişti.

Başındaki kasketi ile özdeşleşen Ecevit köykent kırsal kalkınma projesi ile dikkat çekti Proje pilot bölge olarak seçilen köylerde uygulanmaya çalışıldı ama başarıya ulaşmadı

MHP lideri Devlet Bahçeli ise 1999 seçimlerinde “Apo’yu idam edeceğiz “  “başörtüsü sorununu ürkekler değil, erkekler çözer” dedi.  

AK Parti’den Denizli Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday adayı olduğunu açıklayan işadamı Mehmet Uğur Tatar, 'Denizli’ye deniz getirerek bir liman kenti yapacağım' dedi.

Besim Tibuk: 'İktidara gelirsem ofsaytı kaldıracağım, kale direkleri arasındaki mesafeyi de arttiracağım.' dedi.

 Deniz Baykal, 'CHP'nin hedefi sıfır açlık. Kimseyi aç bırakmayacağız. Adamın altında mercedes var ama cebinde yeşil kart var. Zavallı vatandaşlarımız perişan. Yeşil kart yerine Türkiye Cumhuriyeti'nin nüfus cüzdanı her yerde geçerli olacak' ifadelerini kullandı.

2002 seçimlerinden önce Recep Tayyip Erdoğan memurlara: 'sizden sadece üç yıl süre istiyorum. üç yılın sonunda istediklerinizi vereceğim.' dedi

Kemal Kılıçdaroğlu: “Benim adım Kemal, ben bulurum. Yoksul ailelere 600 TL maaş bağlayacağını “söyledi

Bunlar geçmiş seçimlerin vaatleri,  bu vaatleri yapanların hepsinin de vaatleri seçimden sonra mazi oldu.

 Şimdi önümüzde 7 Haziran 2015 seçimleri için buna benzer vaatler ile havada uçuşuyor geçmiş dönemlerde olduğu gibi vaatlere itibar edipte kimler oy verecek bunu 8 Haziran günü hep birlikte göreceğiz.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.