Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Galatasaray sevinsin

Hafta içinde kupa kuralarını ve Beşiktaş’ı fazlasıyla konuştuk ama Torku Konyaspor, Galatasaray maçına da çok iyi hazırlanmış. Üç büyük İstanbul takımından biri olmasının da etkisiyle oyuncular maç başlar başlamaz son derece motive göründü.

Önce kadroya bakalım: Aykut Kocaman çok da savunma ağırlıklı bir on bir çıkarmadı. M’Bamba oynamayınca takım direkt olarak hücum kadrosuna dönüştü. Maçın ilk 15 dakikasında kontrolü sıkı tutan Konyaspor, sol ve sağ kanatlarındaki yeni transferlerin de katkısıyla Galatasaray’ın üzerine ne yaptığını bilerek gitmeye başladı. Hücum bölgesindeki 4 oyuncu çok hareketliydi. Rakibe nefes aldırmadılar. Takım savunmasına çok iyi katkı sağladılar. Haftalardır kötü oynayan Galatasaray, dişli Konyaspor karşısında savunma oyununa hapsoldu.  Oyunun hakimi ilk yarı açık şekilde Konyaspor’du. Pozisyon vermediler ama ciddi bir tehlike de oluşturamadılar. Tabi bunda lige hava atmış bir görüntü sergileyen, uyur gezer gibi top oynayan Galatasaray’ın etkisini de görmezden gelmeyelim.

İkinci yarıda Galatasaray uyumaya devam ederken Konyaspor daha canlı göründü. 60. Dakikadan itibaren ise savunmayı öne çıkarıp Konyaspor’u sıkıştırmaya başladılar. Sneider’in kimliğini hatırlaması Konyaspor’un zararına oldu. Tek başına oyunu organize etti. Bu kez onlar Konyaspor’u hapsetti.

Aykut Kocaman galibiyet şansı olmadığını görünce hemen beraberlik taktiğine döndü. Çok da iyi yaptı. M’Bamba’yı da oyuna alıp ilk yarı hücum oynamak için O’nu sahaya sürmediğini göstermiş oldu. Galatasaray golü bulamadıkça stresi arttı. Uygun pozisyonlarda topun Sabri’ye düşmesi de onların şanssızlığı oldu.

Torku Konyaspor akıllı futbolla, iyi mücadeleyle, kötü de olsa Galatasaray’dan çok önemli bir puan aldı. O berbat futbolla bir puan Galatasaray’a çok bile.

Konyaspor, çok iyi bir sezon geçiriyor. Sabrın, disiplinin meyveleri bunlar.

Tebrikler. Hem de çok tebrikler.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar