Ermeni TİKKOcular...

Kötü ile berbat arasındaki farkı görmek ve anlamak için bir cenaze yetti. Cinayet kötü idi, fakat sloganlar ve sergilenen düşmanlık tam anlamıyla berbat. Ölümü takiben çok kısa bir sürede ortaya çıkan ve devlet düşmanlığı yapan yürüyüşçülere ne demeli. Hepsi Ermeni, hepsi Hrant. Bu laf o gün beni tiksindirmişti, şimdi doğru olduğunu anlıyorum. Yürüyenler organize bir grup ve Tikko’cu. Yani bizden değil. Bize ait olan her şeye karşı hatta düşman. Sonrada halkların kardeşliği yalanını slogan haline getirenler. Hrant Dink öldü. Allah onu bu dünyada ektikleriyle yargılayacak ve gerekeni yapacak. Bütün dinlerde inanç bu. Ama ölümünü takiben ortaya çıkan manzara geçmişinin yargılanması ve bazı bilgilerin ortaya çıkmasını gerektiriyor.

Ermeniler daha doğrusu kısa bir süre ortaya çıkan, birçok diplomatımızı öldürdükten sonra bir takım pazarlıklara ortadan kaybolan bir örgüt var ASALA. Pazarlıkların bizimle yapıldığını sanmayın. O tam bir açılmaz konu. ASALA nın en güçlü olduğu dönemler, ülkemiz içerde terörden her gün bir çok insanını kaybediyor. Akşamları şehirlerde hayat duruyor. Sokaklar bomboş. Dışarıda ASALA içeride Tikko. İkisi de kurtuluştan bahsediyor ama kattıkları mana farklı. Sonra ASALA kayboluyor ama aslında Tikko’nun bünyesine katılıyor, PKK ile anlaşmalar yapıyor ve adları Orhan, Fırat olan teröristler ortaya çıkıyor.

Ermeni tehcirinde kalanlar kendilerine yeni bir kimlik arayışı içine girdiklerinde en kolay olanı seçtiler, kendilerine Kürt dediler. Kendilerine Müslüman bir kimlik oluşturup kayboldular. Bu konu Hrant Dink tarafından bir konuşmada gündeme getirilince bakın nasıl bir tepki doğdu. Hrant Dink, bir Ermenistan gezisinde oradaki muhataplarına “Siz 1.5 milyon kişiden bahsediyorsunuz. Oysa aynı dönemde yaklaşık 500 bin Ermeni, din değiştirip Türk olmuştu. Bunları neden dikkate almıyorsunuz?” diye sordu. Muhatabı da “Bu konunun gündeme gelmesi, davamıza zarar verir” cevabını veriyor. İşte gizlenen sırlardan biri daha. Aslında doğuda PKK olayının altında bu yatar. Ermeni zenginlerin her PKK’lı için yılda beşbin dolar parayı Öcalan’a verdiği biliniyor. Doğudaki terör sorunu aslında Ermeni diasporasının bir uzantısıdır ama yanlış devlet politikaları bunun anlatılmasını ve anlaşılmasını halen engellemekte. Yıllarca sol-sağ kavgası diye anlatılan da bu yanlışlardan biriydi. Orada da örtülü bir Ermeni saldırısı vardı. Hrant’ın cenazesinde yükselen pankartta ‘Ermeni soykırımının hesabını soracağız!’ pankartı da bu ilişkinin devamı.

Şimdi gelelim Ermeni Tikko’culara. Ermeniler bir taraftan PKK’yı desteklerken diğer taraftan para yağdırdığı örgüt ise Tikko oldu. Tikko içinde çok sayıda Ermeni olduğu artık biliniyor. En meşhurlarından biri Garbis Altınoğlu. Altınoğlu örgütün teorisyenlerinden. Babası Ohannes Altınoğlu tehcir çocuklarından. Aile Ermenistan’a göçerken Türkiye’de bırakılıyor. Adli kayıtlarda Ohannes Altınoğlu’nun 1957 yılında Amasya 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurarak İslam olan dinini Hıristiyan olarak değiştirdiği görülüyor. Ermeni asıllı TİKKO üyesi terörist Armanek Bakırcıyan namı diğer; Orhan Bakır. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde okurken tüm Doğu ve Güneydoğu’yu dolaşmış, 1915’ten kalan Ermenileri örgütlemek için dağa çıkmış. Armanek ismiyle dikkat çekmek istemeyen Bakır, ismini Orhan olarak değiştirmiş. Ona bu yolculuğunda eşlik eden arkadaşı ise ismini Fırat olarak değiştirmiş. Fırat, kamuoyunun aslında çok yakından tanıdığı bir isim. Agos Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink! Gençlik yıllarını halkların özgürlüğü için geçirdikten sonra olgunlaşınca daha ciddi işlere başlıyor. Gazetecilik gibi. Hrant Dink, Chronicle Dergisi’nin 2005 yılındaki bir sayısında yayınlanan röportajında “O dönemde, Doğu ve Güneydoğu’da Kürtçe konuşan Ermeni’ler çıktı. Biz bu köylülere gider, öğrenci bulur, Üsküdar Sırp Haç Lisesi’ne getirirdik” diyor. Arşivler Armanek Bakır ve Hrant Dink’in aynı dönemde söz konusu lisede belletmen olarak görev yaptıklarını gösteriyor. Armanek Bakır, Elazığ kırsalında girdiği çatışmada öldürüldükten sonra güvenlik güçlerince gömülür. Ancak arkadaşları Armanek’in vasiyetini yerine getirerek cesedini polisin gömdüğü mezardan kaçırıp Faraç Dağları’na gömerler.

Gabris Altınoğlu ve Orhan Bakır dikkat çeken TİKKO üyesi Ermeni kökenli Türk teröristler arasında yer aldılar. İzmit’te TİKKO’ya ait örgüt evinde ölü olarak ele geçirilen Manuel Demir,  TİKKO’nun Uzunköprü hücresini örgütleyen Ohannes Saksal da örgütte öne çıkan isimler. Numbar Yalım,  Agop Arslan, Dikran Semerciyan, Melkon Kaşkal gibi TİKKO üyesi Ermeni Kökenli Türkleri de unutmamak gerek..

Adları Türk olarak değiştirilen bu Ermeniler nereden geldiler sorusunun cevabı yukarıda. Özellikle de Dink’in yazısında. Kürtçe konuşan Ermeniler bulduk sözünde gizli. Aslında bulmadılar. Onlar orada hep vardı. Adları Kürt, kimlikleri Kürt idi. Almanya da Türklerin düzenlediği bir toplantıda Prof. Dr. Hasan Köni,  Ermeni meselesi  başlıklı bir konuşma yapmış ve şöyle demişti: Tehcir sırasında, yerinden olmamak için convert olan yani Müslümanlığa dönen Ermeniler de var. Bunların Kim olduğunu bilemiyoruz. Sayıları 300-400 bin kişi. Ayrıca dönmüş Museviler ve dönmüş Rumlar da var. Bunları maalesef Türkiye Cumhuriyeti kendi vatandaşlarını rahatsız etmemek için açıklamıyor. Belki de devletin içinde de yüksek rütbeye gelmiş Ermeni kökenli dönmüş insanlarımız var. İşte sorunun cevabı. Bilir misiniz Türkiye’den Erivan’a düzenli otobüs seferleri olan tek il Tunceli’dir.

Tabii tüm Ermeniler aynı yapıda değil. Özellikle de bu topraklarda yaşayanlar. Bunlardan biri Artin Penik. Artin Penik, Ermeni asıllı Türk vatandaşıdır. Ermeni terörünü protesto etmek için Taksim Meydanı'nda kendini yaktı. Asala örgütünün 7 Ağustos 1982 günü Esenboğa Havaalanı'nda düzenlediği saldırı sonucu 8 kişi ölmüş, 72 kişi yaralanmıştır. Bu saldırı sonrasında, örgüte tepki olarak Artin Penik, 11 Ağustos günü Taksim Meydanı'nda kendini yakmıştır. 15 Ağustos 1982 tarihinde öldü. Ölürken söylediği şu sözler önemlidir. “Emperyalist devletlerin oyununu oynuyorsunuz. Size tahrif edilmiş tarihi bilgiler veriliyor. Geçmişte emperyalizmin oyunları binlerce masum insanın canına kastetti. Kendinize gelin, sizi aldatıyorlar… Tuttuğunuz bu yolda başarıya ulaşamazsınız. Türklerle Ermeniler, dün olduğu gibi bugün de yan yana, kardeşçe yaşamaya devam edecektir.”

Akif’in sözü aklıma geldi. Vur eski kölesi utandır onu, bırakma uyusun uyandır onu.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum