M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

En hazır, Konya STK'ları

11. Ufuk Turu Toplantıları çok bereketli geçti.

Yeni tanışıklılar ve yeni yeni dostluklar da artısıydı.

GENAR Başkanı İhsan Aktaş'la, Stratejik Düşünce Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün'le, Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı İbrahim Kalın'la ve onlarca isimle kürsü dışında da bereketli görüşmelerimiz oldu.

***

Bunlarla yaptığımız söyleşileri ve görüş alışverişlerini ara ara paylaşacağız.

Ama Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı İbrahim Kalın'la gerek konuşması gerekse çay sohbeti esnasındaki görüşmelerimizi başa çekmemiz lazım.

Çünkü gündem sıcak...

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun Danıştay’ın 146. Kuruluş Yıldönümü Töreni’nde yaptığı konuşmayı sorduk kendisine...

İbrahim Kalın, bu işlerin sadece kanunla yapmakla yoluna girmeyeceğini söylüyor...

Yani, bir hukukçunun, hadi diyelim Baro Başkanı'nın 'sınırlarını' kanunlarla çizseniz bile yeterli değil. Çünkü 'güç' bazen kanunların önüne geçiyor.

Doğrusu hem kanunla sınırlar çizilecek ama aynı zamanda da insanımızın 'bilinç düzeyi', nezaket düzeyi gelişecek. Kendi sınırlarını kendisi tayin edebilecek.

Kalın bunu şöyle izah ediyor:

Bu iş sadece kanun yapmakla olmuyor. Bu aynı zamanda bir kültür meselesi. Bizim işini doğru yapan bir hukukçuya her zaman saygımız var. Kanunlar kurallar çerçevesinde herkes ne ifade edilmişse görev alanı olarak onu yapmak durumundadır.

***

Ufuk Turu Toplantıları'na Kalın'ın katılımı ve bu güncel mesele aksiyoner bir hava da kattı...

Kalın'ın STK'lara yönelik değerlendirmelerinin de altını çizdim.

Yeni Türkiye'yi kurma aşamasında STK'lara önemli görevler yükledi.

***

Tabi Kalın'ın konuşmalarını dinleyen STK temsilcileri olduğu için, onları muhatap alacak kesime de bunu haber vermek lazım.

Çünkü, siyasi irade, başı sıkıştığında STK'lardan öncülük bekliyor ama diğer zamanlarda çoğunlukla ihmal ediyor.

İbrahim Kalın'ın söylediği gibi 'Yeni Türkiye'nin kuruluşunda STK'lar önemli ise, ilgili çevrelerin STK'larla işbirliğinin artması lazım.

***

11. Ufuk Turu Toplantıları, Konya STK'ların başarısıdır.

Toplantıları 2. gününden itibaren takip eden ve özel notlar alan AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun'un bu işlerin her zaman yanında olması da ayrı bir manaya sahiptir.

Konya Sivil Toplum Örgütleri İcra Heyeti'ne ve Heyet Başkanı Latif Selvi'ye bu yükü omuzladıkları için teşekkür etmemiz lazım.

Türkiye'nin geleceğinde STK'lar rol oynayacaksa, buna en hazır STK'ların da Konya'da olduğunu göstermiş olduk.

Emeği geçenleri bir kez daha kutluyorum.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum