Bana gündemini söyle sana kim olduğunu söyleyeyim

Türk insanına seni bir ıssız adaya göndereceğiz ve yanında tek bir şey götürebilirsin, neyi götürmek istersin deseler vereceği cevap, hiç şüphesiz “gündem” olurdu. 
Türkiye’de insanlar artık yemek içmek, uyumak ve doğal ihtiyaçları kadar “gündem”siz de yaşayamaz bir hal aldılar. 
Öyle ki, bir gün farklı bir gündemle sabaha uyanmasınlar ne yapacaklarını şaşırır, elleri ayakları birbirine dolaşır. 
Eğer o gün yeni bir gündem yoksa, gündem krizine tutulabilir, yeni bir gündem yaratılıncaya kadar yeryüzüyle bağlantısını kesebilir.  
Yeter ki bir gündem olsun da onun üzerine birkaç kelam edilsin, o zaman kendine gelir, gözleri ışır, yaşadığının farkına varır. 
“Bana gündemini söyle sana kim olduğunu söyleyeyim “ şeklindeki özlü söz son zamanların en isabetli sözü olarak atasözleri kitapçığında çoktan yerini almalı. 
Kimisi için gündem sadece ve sadece “Futbol”dur.  Futbol gündemiyle yatar futbol gündemiyle kalkar,  kendi takımı bugün nerede antreman yapmış, futbolcular ne demeçler vermiş, kim hangi takıma transfer olmuş, kim kaç yılında şampiyon olmuş tek derdi budur.  İnternet de, gazeteler de sadece onunla ilgili haberleri takip için vardır. Takımı bir yana dünya bir yanadır. 
Kimisi içinse gündem sadece ve sadece “siyaset”tir.  Futbol taraftarından farksızdır siyaset gündemiyle yaşayanlar. Hatta son zamanlarda aşırı “politize” bir toplum profili baskın bir haldedir. Partisine, liderine dinine inanır gibi inanmakta, onun söylediklerini bir “Nas” olarak kabul etmekte, dünyaya, hayata, aileye herşeye o siyas(at) gözlüğüyle bakmaktadır. 
Gündemi yalnızca televizyon ve daha çok da bu televizyonda hergün bir yenisi arzı endam eden  diziler olanlar var…Gerçek hayatın içindeymiş gibi bu dizileri hayatlarının merkezine koyuyorlar. Ev planlarını bile bu diziye göre düzenleyen insanlar haline geliyorlar. O gün dizileri televizyonda oynarken onlar da hayattan kopuyorlar. 
Futbol, siyaset ve televizyon…
Bundan yüzlerce yıl sonra bu toplumu incelemeye kalksalar, Türklerin yalnızca futbol , siyaset ve dizi konuşan bir millet olduğunu sanacaklar. 
Sahi  bu toplum daha önce hangi mevzuları konuşuyormuş, neymiş gündemleri hiç merak edeniniz var mı?  Mesela bu siyaset, bu futbol bu televizyon yokken bu adamlar ne yapardı?  Eğer bunlar olmasa,  gündemsiz kaldıklarında sudan çıkmış balığa mı döneceklerdi, yoksa insanın çok daha önemli bir varlık olduklarını hatırlayıp asli vasıflarını mı hatırlayacaklardı….

 

Önceki ve Sonraki Yazılar