EGİTİMDE NE DURUMDAYIZ?

Sınav heyecanı bitti yerleştirmeler belli oldu kimisi sevindi, kimisi  hayallerini bir başka bahara  erteledi.  Yerleştirmeden  sonra kazanan öğrenci  velilerini ise başka bir telaş aldı.   ÖSS de yerleştirme haberini alan her aile ister istemez kayıtlardan önce bir taraftan kredi yurtlara başvururken bir taraftan başka alternatif yurtlar, burslar kalacak ev bulma telaşında. Sizin anlayacağınız kazanmakla iş bitmiyor, kazandırmak ayrı bir dert, kazandıktan sonra okutmak ise başka bir dert, okuttuktan sonra iş bulmak başka bir dert… Kısacası ÖSS örgencileri için durum bu.

 Diğer taraftan eski adıyla OKS Yeni adıyla OYP durum farklı.  ÖSS den farkı ne! OYP’ de tek şansın var! ya başarı olacaksın!, ya başarılı olacaksın!.  ÖSS de ise daha düşük puan alırsan ikinci sefer deneme şansın var, tercih yapmazsın biraz daha çok çalışırsın falan filan. Ama OYP’ de ise durum öyle değil Türkiye’nin en başarılı örgencileri Fen ve Sosyal Liselere yerleşiyor. Fen lisesine puanı yetmeyenler ise sırası  ile  Anadolu Öğretmen, Anadolu Lisesi  , Anadolu Sağlık ,Anadolu Teknik, Anadolu Ticaret, Anadolu İmam Hatip Okullarına.,  Buraların  hiç birine   giremeyenler ise adres beyanına göre Seydişehir de bulunan  lise veya meslek liselerinden birine . 

2009 öğretim yılında Seydişehir ilçe merkezi ve kasabalarında 24 ilköğretim okulundan 949 sekizinci sınıf öğrencisi OYP imtihanlara katıldı.

 Bunlardan 14-20 arası en çok çalışan öğrenci   İlçemizde fen lise  olmadığı için Türkiye de herhangi bir Fen lisesine, 60 öğrenci Seydişehir Anadolu Öğretmen lisesine, 90 öğrenci Mahmut Esat Anadolu lisesine 24ögrenci Anadolu  teknik, 30 öğrenci Anadolu kız meslek,60 öğrenci Anadolu ticaret, 24 öğrenci Sağlık meslek, 90 öğrenci Anadolu imam hatip ama kontenjanı  dolmamış yerleştirilmiş.. Ortalama 400 öğrenci aldığı puana göre yerleştirildiği okullar ise şöyle. 20 tane fen lisesi hariç.

Seydişehir Anadolu. Öğretmen. Lisesi örgenci sayısı 60, puan aralığı en düşük 434,978-  en yüksek 473,227

Seydişehir Mahmut Esat Anadolu Lisesi örgenci sayısı 90 puan aralığı en düşük 403,951 – en yüksek 470,505

Seydişehir Tek. Ve End. Mes. Lis. BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI örgenci sayısı 24 , puan aralığı en düşük  351,726 -- en yüksek 382,976

Kız Tek. ve Mes. Lis. BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI örgenci sayısı 30 puan aralığı en düşük 336,575 – en yüksek 444,388

Seydişehir Tic. Mes.Lis. BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI İng.Karma örgenci sayısı 60 puan aralığı en düşük 328,406 en yüksek 380,165

Seydişehir Ana. İmam Hatip Lis. İng. Karma örgenci sayısı 90 puan aralığı en düşük 295,007 en yüksek puan 403,745

Seydişehir Sağlık Mes.Lis. Sağlık Alanı Acil Tıp Dalı İng.Karma Örgenci sayısı 24 puan aralığı en düşük 383,182 en yüksek puan 422,448.

OYP imtihanlarında Seydişehir ilçe ortalaması Konya ili ortalamasından  düşükmü? yüksekmi? .  geçen yıllara    göre başarılı mı?  Yoksa   genel  başarıda  oranında düşme varmı ?.  Türkiye ortalamasında veya diğer ilçeler ile kıyaslandığı zaman sonuç ne? İlçe merkezinde ve kasabalardaki okulların başarısı ne?  Tüm bu soruların cevabını en azından şimdilik bilmiyoruz.

Resmi dairelerle bilgi edinmek için yaptığımız müracaat sonucu istediğimiz bilgiler eğer elimize ulaşırsa, bunları başka bir yazıda değerlendireceğiz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.