EĞİTİM

Ülkenin en önemli meselesi nedir derseniz eğitim meselesi derim.

Eğitim meselesinin çözümü için yapılan çalışmalar yeterli midir derseniz değildir derim.

Yeni eğitim dönemi başlıyor. 16-17 milyon öğrenci bir yıl daha yeni şeyler öğrenmek üzere okullara gelecek.

Okul yöntemi öğrencilerimizi ne kadar tatmin ediyor?

Tüm dünyada okul ve okulsuz toplum belirli seviyelerde tartışılıyor. Bu tartışmanın ilgili kurumlar ve söyleyecek sözü olanlar tarafından enine boyuna tartışılması gerekiyor.

Eğitim meydana gelen iletişimdeki gelişmeler yüzünden eskiye göre çok daha çetrefilli hale geldi. Öğrenmenin tek yeri okul değil artık. Öğrenilebilecek enstrümanlar artık herkesin cebinde.

Sosyal medya sayesinde insanlar her an öğrenme olgusuyla karşı karşı karşıya bulunmaktadır.

ÖĞRENME-ÖĞRETME

Yeni gelişmeler ışığında öğrenme ve öğretme konularını yeniden masaya yatırmalıyız. Bunlara yüklediğimiz anlamlar mutlaka değişmeli.

Öğrenme ve öğretme kalıpları artık değişmiştir. Biz de bu değişime göre kendimizi yetiştirmeliyiz. 10 yıl önceki yöntemlerle bu çocuklara istenilen eğitimi veremezsiniz. Formaliteyi yerine getirebilirsiniz ama arzu edilen seviyeye ulaşamazsınız.

İnternetin olmadığı dönemdeki bilgi aktarımınızla internetten sonraki dönemdeki bilgi aktarımınız aynı olursa verimli olamayacaksınız demektir.

Sosyal medya öncesindeki anlatımlarınızla sosyal medya sonrasındaki anlatımınız farklı olmazsa sizin sınıfınızda başarılı olma şansınız çok fazla yok demektir.

ÖĞRETMENİN EĞİTİMİ

İletişim ve ulaşımda meydana gelen değişmeler sonucunda eğitimcilerin kendilerini sürekli geliştirmeleri gerekmektedir. Eğer eğitimi eğitim fakültesinin bitişiyle sonlandıracak olursak branşımızda başarılı olma şansımız çok az olacaktır.

Aslında yaz dönemi 1 aylık tatilin dışında öğretmenlerimizin kendilerini yeni eğitim dönemine hazırladıkları zaman dilimi olarak değerlendirilmesi gerekir.

EĞİTİMİN NEŞELİ HALE GETİRİLMESİ

Formel eğitim kurgusu gereği sıkıcıdır. Dışarıda olan herşey cazibeli ve neşeli bir şekilde sunuluyor.

Sokak oyunları, internet oyunları, televizyon çizgi film kanalları, sosyal medya siteleri, video kanalları, dokunmatik telefonlar vb. Hepsi çok cazibeli ve neşe verici eylemler

Eğitim hepimizi ilgilendiriyor. Bilgisi tecrübesi ve fikri olanlar bunları ilgili ortamlarda paylasmalı ve daha iyi bir sistem üretebilmeliyiz.

NİHAYET

Nihayet aylık dergi Eylül sayısını eğitimin daha güzel nasıl yapılabileceği üzerine ayırmış Merkeze de Hababam sınıfındaki zevkli ve neşeli öğrenmeyi almış.

Yeni eğitim yılının faydalı ve verimli olmasını diliyorum.

Muhabbetlerimle

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum