Doğalgaz mecburi olmalı mı?

1990’lı yıllarda Ankara doğalgaza kavuştu. O yıllarda Ankara’ya gidip gelenler bilirler. Şehre Oran semtinden girerken, havada koyu gri renkli bir bulut çökmüş vaziyetteydi. Boğucu ve pis bir hava mevcuttu. Doğalgaz Ankara için olmazsa olmazdı. Ve nitekim Ankara’ya doğalgaz geldi. 1990’lı yıllarda Ankaralılar büyük zorluklar yaşadılar. Altyapı için aylarca trafik keşmekeşliği yaşandı. Ama şimdilerde Ankara’nın kışın havası, doğalgaz kullanılmadan önceki hava ile kıyaslanamayacak kadar temiz durumdadır.

Konya doğalgazla uzun yıllar sonra tanıştı. İki yıl önce Ticaret Odası önünde yapılan bir tören ile şehir merkezine belli bir plan dâhilinde altyapı çalışmalarına başlandı. Gelinen noktada, şehrin bir kısmına doğalgaz verilmiş durumdadır. Konya’ya doğalgazın gelmesi ve hızlı bir biçimde halkımızın bundan istifade etmesi gerçekten çok önemli ve gereklidir.

Dahası Konya geniş bir alana yayılmıştır. Bu geniş alanda şehrin en ücra noktasına kadar doğalgazın bir an önce götürülmesi gerekmektedir. Hatta bu konuda Gaznet yavaş davranmaktadır. Konya’nın bir an önce temiz bir havaya kavuşması gerekmektedir. Bilindiği gibi kirli hava, kanser vakalarının özellikle de Akciğer kanserlerinin başta gelen sebeplerinden biridir. Sadece bu sebepten dolayı doğalgaz yaygınlaştırılmalıdır. Zaman zaman doğalgaz hattı geçen bölgelere, mahallelere doğalgazın verilmediği serzenişleri ile karşılaşıyoruz. Geçmişte de bu konuda yazmıştık.

Bugünlerde çevre kurulunun almış olduğu bir karar çokça tartışılmaktadır. Doğalgaz getirilmiş olan yerlerde, doğalgaz kullanımının zorunlu tutulması ile ilgili alınan bu karara tepki gösterenler de doğal olarak vardır. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, doğalgazı sadece hatları döşenmiş olan yerlere zorunlu tutmak yetmez. Bunun tüm Konya için bir an önce mecburi hale getirilmesi gerekmektedir. Doğalgaz hattı en kısa sürede her tarafa döşenmelidir. Şimdiye kadar yapılan çalışmaları doğrusu yeterli bulmuyorum. Bu kadar kirli bir havası olan Konya’nın vakit kaybetmeye tahammülü yoktur. Başta Gaznet’in planlarını yeniden revize etmesine gerek vardır. Ve tabiî ki doğalgaz hattı döşenmiş olan meskenlerin bunu kullanması gerekmektedir. Bu durum sadece doğalgazın konforlu oluşundan değil, şehir sağlığı ile yakından ilgili olduğundandır. Çevre kurulunun kararını global olarak düşündüğümüzde yerinde bir karar olarak görüyorum. Bu çerçevede doğalgazın kullanımının yaygınlaştırılması için, en uygun şartların ve alternatif çözümlerinin ivedilikle üretilmesi gereklidir.

Elbette karara karşı çıkanlar da vardır. Onları da anlayışla karşılamak gereklidir. Doğalgazın mecburi tutulması eleştirilebilir. Ancak toplum sağlığı açısından ele alındığında, çevre temizliği ve hava kirliliğinin önüne geçmek, elbette bu şehri yönetenlerin sorumluluğundadır.

Ben doğalgazın bir an önce tüm bölgelerde yaygınlaştırılmadığını eleştiriyorum. Bu konuda eldeki tüm imkânların seferber edilmesinin ve bir an önce her eve veya işyerine doğalgazın ulaştırılmasının son derece gerekli olduğunu, kaybedilen her zamanın toplum sağlığı bakımından olumsuz sonuçlar meydana getirdiğini düşünüyorum.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.