Serpil Yalçınkaya

Serpil Yalçınkaya

Değişmek, Değişim

 “İnsan için ancak çalıştığının karşılığı vardır.””

        Necm 39
 

Tevekkülle tembelliği ne kadar çok birbirine karıştırmışız. Kendi söz sahibi olduğumuz, öpöz varlığımızda bile “Ne yapalım, kader böyleymiş; Allah böyle takdir etmiş, bize tevekkül etmek düşer”deyip bırakıvermişiz ipin ucunu… Hâlbuki aslolan çok daha başkadır.

“Allah`a dayandım!" diye sen çıkma yataktan...
Mâ`nâ-yı tevekkül bu mudur? Hey gidi nâdan!
Ecdâdını zannetme asırlarca uyurdu;
Nerden bulacaktın o zaman eldeki yurdu?
Üç kıt`ada, yer yer, kanayan izleri şâhid:
Dinlenmedi bir gün o büyük nesl-i mücâhid.
Âlemde tevekkül demek olsaydı "atâlet",
Mîrâs-ı diyânetle yaşar mıydı bu millet?
Çoktan kürenin meş`al-i tevhîdi sönerdi;
Kur`ân duramaz, nezd-i ilâhî`ye dönerdi.”
Der Mehmet Akif.

Şu on satırla döküverir gerçek yüzümüzü ortaya. Kaptırmışız dünyanın düzenine kendimizi, herkeste bir boş vermişlik, bir vurdumduymazlık… Hayat sürüp gidiyor değil mi nasıl olsa?

Hâlbuki durum öyle değil, hiç mi hiç değil. Dünya her an değişiyor, değiştiriyor. İster kabul edin, ister etmeyin durum böyle. Ve siz de bu değişimin içerisinde yer alıyorsunuz.

Aslolan da sizin bu değişimin neresinde olduğunuz.

Dün dünde kaldı cancağızım, bugün yeni şeyler söylemek lazım… Diyen Mevlana asırlar öncesinden bu duruma noktayı koymuş aslında.

Değişmek korkutucu bir kavram gibi algılanıyor ilk bakışta; lakin ona yön verecek olan sizsiniz.

Osho’nun dediği gibi “Bütün dünyayı değiştirmene gerek yok, sadece kendini değiştir ve tüm dünyayı değiştirmeye başlamış olacaksın. Çünkü sen dünyanın bir parçasısın.Tek bir insan bile değişse, bu değişim binlerce insana ulaşacak. Tamamen yeni bir insanlık türünün doğmasına sebep olacak bir devrim için tetikleyici olacaksın.”

Yaşım geçmiş, işim müsait değil, ben ne anlarım bu işlerden gibi kolaycılığa kaçmak hepimize kısa yoldan kurtuluş gibi görünüyor. Ama madem bu hayattasınız ve hala nefes alıp veriyorsunuz, bu hayattaki değişimlere ayak uydurmak ve uyum sağlamak zorundasınız. Sakın yanlış anlaşılmasın bu değişim dediğim şey… Yukarda da bahsettiğim gibi hem kendini, hem etrafını hem de dünyanı olumluya, doğruya, güzel olana doğru değiştirip yönlendirmek aslolan…

"Hoşça bak zâtına kim zübde-i âlemsin sen
Merdüm-i dîde-i ekvân olan âdemsin sen "

(Hoşça bak kendine ki kâinatın özüsün sen; varlık âlemindeki bütün her şeyin özüsün sen)

Sağlıcakla kalınız.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum