Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Defansta baş gösteren disiplinsizlik

Geçtiğimiz sezon kalesinde hiç görmediği kadar gol gören ve ligin en fazla gol atan takımlarından Konyaspor’un, bu yıl oluşturulan defans kurgusu için övgü dolu sözlerin bulunduğu yazılar kaleme almıştım. Hatta El Saka’nın gideceği söylentileri üzerine çok şey yazmıştım. Ankaragücü maçında gol atan El Saka maçtan sonra “Çocuklarım burada öğrenim göremiyor. Bu yüzden Manisa’dan gelen teklifi düşünüyorum” dedi. Mısırlı futbolcu transfer söylentileriyle ilk kez konuştu ve tabiri yerindeyse tam konuştu. Şimdi bir de 2-0 biten maçın ardından Aykut Kocaman’ın dediklerine bakalım: “Sezon başındaki defans disiplininden uzaklaşmaya başladık. Buna dikkat etmeliyiz” Bu cümleler hayli ilgi çekici bence. Çünkü sezon başında El Saka ve Ümit ikilisi ya da El Saka – Ömer ikilisi müthiş bir disiplinle tandemi uyguluyorlardı. Ama ne zaman El Saka ile ilgili transfer söylentileri çıktı, o zaman, sık sık gol de atan mısırlı defans oyuncusu rahatlamaya başladı. Kendisini daha fazla gösterme çabasına girdi. Bazı maçlarda, üzerine vazife olmayan işlere karışarak orta sahaya ve ileriye çıkmaya başladı. Takımın gol sıkıntısı olduğunu da düşündüğü için Ahmet Belal’in transferine yardımcı oldu ama El Saka, bu şekilde disiplinsiz oynayarak Belal’in yapamadığını yapma hakkına sahip değil. Saka gerçekten müthiş bir futbolcu. Gol de atsa buna hakkı yok. Zaten golleri duran toplarda buluyor.

 

Ben buradan şu sonucu çıkardım. Defans disiplininin bozulduğuna işaret eden Aykut Kocaman gitmesi gündemde olan El Saka’yı saha içerisinde kontrol edemiyor. Bu yüzden onun Ümit’in yanında sürekli boşalttığı yere Ömer’i koyarak önlem almaya çalışıyor. “Çıkacaksa defansımızı tehlikeye atmasın. Sağ bekten daha rahat çıkar” diye düşünüyor. Mustafa Er, Saka’nın kademesine girmekten orta sahadaki görevini aksatıyor. Antrenmanları izliyorum. El Saka, kondisyon idmanlarında da çok sıkı çalışmıyor. Hep işin kolayına kaçıyor.

 

Kolay gol atamıyoruz, hiç olmazsa böyle oyuncu hataları yüzünden bir de takım savunmamızda zaaflar ortaya çıkarsa işler kötüye gider. Bunun çözümü hem yönetimde hem de Aykut Kocaman’da. İnşallah çözerler. Konyaspor bu oyuncuyu kaybetmemeli ama bu şekilde oynayacaksa da Aykut hoca onu orta saha ya da forvet oynatsın.

 

Gol sorunu için pek söylenecek bir şey yok. Benim Türkiye liglerinde gördüğüm en faydalı, futbolculardan biri olan Tayfun, üzerine düşen yapmaya devam ediyor. Ama yanındaki mısırlı arkadaş ne zaman açılacak bilemiyorum. Şanssız olduğunu düşünüyor ama direkten dönen top dışında bir çok pozisyonu harcadı. Genç yetenek Volkan olmasa o pozisyonları arayacaktık. Bu takıma rakip defans oyuncularının ismini duyunca korkacağı, “Konyaspor forvetinde şu adam var. Önlem alalım” diyeceği bir futbolcu transfer edilmeli. Ahmet Belal iyi futbolcu, Konyaspor, sözleşmesini uzatırsa, ondan çok para kazanır. Volkan’a 90 dakika güvenmek için henüz erken. Ama Belal ya da Tayfun’la birlikte oynayacak kaliteli bir golcü ihtiyacı olduğu apaçık ortada…

Önceki ve Sonraki Yazılar