M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

Davutoğlu’nun alışamadığı

AK Parti Konya 1. sıra milletvekili adayı ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile yaptığım röportajı pazartesi günü yayımlamıştık…

Sayın Bakan’la Konya’dan Antalya’ya uzanan yoğun program çizgisi içinde fırsat bulup söyleşmek hiç de kolay olmadı.

Öğle yemeğinde Gülbahçe’de bamya çorbasını içerken sorularımla araya girmek istemedim…

Seydişehir mitinginin ardından baş başa kalmaya karar verdik…

Yemeğin ardından İl Başkanı Ahmet Sorgun, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, milletvekilleri ve milletvekili adaylarıyla yarım saat süren toplantısı oldu.

Daha sonra Mevlana Müzesi bahçesinde NTV’nin sorularını cevapladı ve hemen ardından Seydişehir mitingi için hareket edildi.

Kayalıpark’a gelindiğinde tüm konvoy aniden durdu.

Saadet Partisi tarafından açılan Prof. Dr. Necmettin Erbakan Fotoğraf Sergisi’ni ziyaret eden Davutoğlu burada SP İl Başkanı Mehmet Şen ve SP’nin diğer yöneticileri tarafından büyük bir memnuniyetle karşılandı.

‘Kavgasız-gürültüsüz, şahsiyetleri eleştirmeden de tartışabilen’ erdemli anlayışın yolcusu Sayın Davutoğlu’nun sergiyi ziyareti hem program dışı hem de sürprizdi.

Fakat bu sürpriz son olmayacaktı.

Seydişehir mitinginin ardından AK Parti’nin ilçe seçim bürosunu açmak üzere yoğun bir sevgi seliyle birlikte yürürken, MHP Seydişehir İlçe Başkanlığı’ndan içeri girerek partililerle çay içti, sohbet etti.

MHP’liler Davutoğlu’nu büyük bir memnuniyetle kabul ederek kendisine duydukları saygı ve sevgiyi dile getirdiler…

Ahmet Davutoğlu, Seydişehir mitinginde bir yandan Türkiye’nin dünyada itibar kazanan yerinden bahsetti, diğer yandan Konya ve Seydişehir’in önümüzdeki süreçte kazanacağı ivmenin altını çizdi.

“Yollarımızın elektriği Seydişehir’le aydınlanıyor” dedi…

“Seyyid Harun Veli’yi anlamayan, bizi ve dış politikamızı anlayamaz. Seyyid Harun’dan destur, sizden destek almaya geldik” dedi…

Bu arada mitinge katılan binlerce kişinin Davutoğlu’na duyduğu sevgiyi tek tek göstermek istediklerine şahit oldum.

“Dünya bir yana sen bir yana” diye bağıran coşkulu kalabalığa, “Dünya bir yana Seydişehir bir yana” diye cevap veren bir Davutoğlu gördüm.

“Konya’nın bakanı”, “Seydişehir’in bakanı” tezahüratlarına “Seydişehir’in bakanı olunmaz hizmetkârı olunur” diyen bir Davutoğlu...

Diğer ilçelerde ve il merkezinde gördüğünüz sevgiyle Seydişehir’de gördükleriniz arasında hiçbir fark yok.

Hangi partiden olursa olsun hemen herkes Sayın Davutoğlu’nu takdir ediyor, seviyor.

Seydişehir mitingi de gösteriyor ki Ahmet Davutoğlu’nun Konya 1. sıradan aday gösterilmesi çok yerinde bir karar.

Bu olumlu kararın Seydişehir’i de olumlu etkileyeceğine kuşkum kalmadı.

Ahmet Davutoğlu da Konya’da en yüksek oyun Seydişehir’de çıkması halinde ‘kutlama yapmak üzere’ ilçeye yeniden geleceğine söz verdi.

Seydişehir mitinginin ve ilçe seçim bürosunun da açılmasının ardından Seydişehir-Antalya yolunda yaklaşık 1 saat süren bir konuşmamız oldu.

“Bizim meselemiz gönül kazanma meselesi, dostlukları artırma meselesidir” diyor…

Diğer siyasi partilere “Tartışarak enerji kaybetmek yerine ne yapacaksak onu konuşalım” tavsiyesinde bulunuyor…

 “Hangi doğal yeteneğe sahip olmak isterdiniz?” sorusuna “Savaşmaya hazır tarafları durdurabilecek bir ikna yeteneği” diye cevap verdiğini hatırlattığımda,“Sözü insan söyler ama tesirini halk eden Cenab-ı Hak’tır. Uluslararası alanda birçok konuda devreye girdiğimiz konularda önemli neticeler aldık. Ama ikna edebilme kabiliyetinin bir sınırı yok. Daha ileri aşamalar her zaman vardır. Bundan sonra da tüm ihtilafları çözebilmek için elimizden gelen her gayreti göstermeye devam edeceğiz” diyor…

Bu arada Sayın Davutoğlu’nun seçim sürecinde alışamadığı bir şey olduğunu öğrendim…

Parti otobüslerinin üzerinde fotoğrafını görmek…

Oysa…

Ben cumartesi günü o fotoğrafa, Konyalıların nasıl bir muhabbetle baktıklarını gördüm.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.