M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

Darı merkezinden veri merkezine...

Değerli dostum, KOP İdaresi Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Tongur’un daveti üzerine dün KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığınca yürütülen Konya İli Veri Merkezleri Bölgesi Uygunluk Araştırması Projesi’nin tanıtım toplantısındaydım...

Bir hayalle başlayan, AK Parti Konya Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu hocamızın, KOP Başkanlığı döneminde tabiri caizse ‘iğneyle kuyu kazarak’ arkadaşlarıyla birlikte geliştirdiği fikrin meyveleri alınmaya başlıyor.

Aslında pek çoğumuz KOP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından çıkartılan ‘Osmanlı’nın Güvenli Veri Merkezi Konya’ isimli kitaptan öğrendik, Konya'nın tarihteki önemli veri koruma merkezlerinden biri olduğunu...

Şimdi de; Konya, tarihteki önemli konumuna pek çok alanda yeniden kavuşuyor...

***

KOP Başkanı İhsan Bostancı, toplantıda güzel bir sunumla ‘Veri Merkezleri’nin ne işe yaradığını/yarayacağını anlattı:

-Siber evreni oluşturan ve inanılmaz bir hız ile artan veriler, Veri Merkezleri’nde saklanıyor.

-Yakın zamana kadar kurumların bilgi işlem birimlerinde sunucu ve disk ünitelerinin barındırıldığı bir odadan ibaret olan bu yapılar, artık çok yüksek standartlı fiziksel ve teknolojik altyapılar haline geliyor.

-2015 yılı itibarı ile dünya genelinde 3 bin 700 veri merkezi bulunuyor.. Bunların yaklaşık bin 500’ü ABD’de 220’si ise İngiltere’de.

***

Dünya genelinde hızla gelişen Veri Merkezleri pazarına Türkiye de dâhil oluyor.

Bir yandan bunun gururunu yaşarken diğer yandan da şehrimiz Konya’nın bu iş için üs olarak seçilmesi, mutluluğumuzu artırıyor.

Bostancı, Konya’nın bu iş için neden uygun olduğunu da şu tarihi verilerle anlattı:

-Birinci Dünya Savaşı döneminde Osmanlı Devleti savaşa girince devlet İstanbul’u işgal tehlikesi altında görmüş, 1915 senesi başlarında önemli gördüğü gizli evrakını 208 sandık içerisinde güvenli gördüğü Konya’ya nakletmiştir. Osmanlı Evrakı Konya’da Amber Reis Camii’nde saklanmıştır. Söz konusu evrakın yangın, rutubet gibi tesirlerden korunarak kesinlikle hiç bir kimse tarafından açılmasına izin verilmemesi hususunda Konya Valisine çok kesin emirler verilmiştir. Bu olay, Konya’nın Türk coğrafyası açısından arşiv/veri saklama konusundaki müstesna özelliklerini gösteren bir olaydır.

***

AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Babaoğlu Hoca ile çıkışta ayaküstü sohbet ediyoruz.

Projenin önemini üzerine basa basa yeniden dile getiriyor.

Ve kürsüde söylemeyi unuttuğu cümleyi paylaşıyor bizimle:

- Darı merkezi Konya’dan, veri merkezi Konya’ya...

***

Konya son yıllarda yakaladığı bu gelişimi inşallah sürdürmeye devam eder.

Başbakan şehri; bir yandan buğday-darı ambarı olmayı sürdürecek, diğer yandan da teknolojik gelişmelerin merkezinde olacak...

Bazı işlerin olması için inanmak yetiyor.

Başta Konya projelerinin hızla yol almasına vesile olan Başbakan Ahmet Davutoğlu Hocamız olmak üzere; bu işe inançla sarılan Babaoğlu Hoca’ya, Sayın Bostancı’ya, değerli dostum Tongur’a ve konuya emek veren herkese şehir halkı olarak kalbi şükranlarımızı sunuyoruz...

Konya asla unutmaz.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum