Çocuklarımıza sahip çıkalım…

Bu gün (pazartesi günü) duyduklarım beni şok etti. İnanmak istemedim ama içime giren kuşkuyu da yenip atamadım. Söylenende az bir gerçeklik payı varsa da, çok dikkatli bir araştırmanın yapılması gerektiğini düşünerek bu yazıyı yazma gereği hissettim.

Televizyonların evlerde açtığı kapanmaz yaralardan dolayı yaşanan sıkıntılara şimdi de okul tuvaletlerinde satılan haplar eklendi.

 

Sanayide birkaç esnaf arkadaşımı ziyaret edeyim, hal hatır sorayım dedim. Sevgili bir abim, “İyi ki geldin ben de seni arayacaktım” dedi. “Buyur abi hayırdır”, dedim.

“Bizim oğlanın okulunda bu gün tuvalette hap satıyorlarmış” dedi. “Abi bi yanlışlık olmasın” dedim. “Benim oğlan 6. sınıfa gidiyor. Büyük sınıflardan öğrenciler birbirlerine hap satarken bizim oğlan görmüş. Gördüğünü fark eden gençler bizim oğlanı da sıkıştırmışlar” dedi.

 

Şimdi Ereğli’de bir ilköğretim okulunun tuvaletinde yaşanan bu olaydan dolayı okulun ismini vermeyeceğim. Söylenenlere tamamen inandığım için de bunu yazma gereği duydum. Okullarda acil olarak genel bir taramadan sonra gerek emniyet müdürlüğü ve gerekse ilçe sağlık müdürlüğü tarafından uyuşturucunun zararları üzerinde ciddi anlamda durulması gerektiğine inanıyorum. Daha önceden de okullarda bali çekenlerin olduğunu,  çekmeyenlerin zorlandığını duymuştuk. Emniyetimizin kararlı tavırları karşısında bu iş çok fazla büyümemişti. Ama ‘ilköğretim okulunda hap satılıyor’ iddiası çok büyük bir iddia ve bunun takip edilmesi şart.

 

Okullar ve öğrenciler konusuna daha önceden girmek istiyordum. Nasip bu güneymiş. Son dönemde yaygınlaşan servislere, çocuklarını emanet eden ailelerin servisleri çok iyi araştırmaları gerektiğini belirtmek istiyorum. Bunun yanında aileler çocuklarının geliş gidiş saatlerini mutlaka bilmeleri gerekiyor. Geç kaldıklarında hemen okulu veya servis şoförünü aramalarının gerekliliğini burada belirtmek istiyorum.

 

Bunu neden yazıyorum. Geçenlerde akıllara durgunluk verecek bir olay yaşandı. Olayın bilgisini ve detayını sonradan öğrendim. Lise birinci sınıfa giden bir kız öğrenciye tecavüz etmeye kalkan servis şoförü suçüstü yapılarak tutuklandı. Belki bu olay infiale sebep vermemesi için duyurulmadı. Ailelerin çocuklarının peşini bırakmaması ve çok dikkatli olması için bu uyarıyı yapmak zorunda olduğumu hissediyorum. Burada şu da anlaşılmasın. Ereğli’de öğrenci servisliği yapan herkes böyle yapıyor. Mutlaka kötüler de çıkıyor. Bu işi yapan esnaf da dikkatli olmalı ve çürük elmaları temizlemeleri gerekiyor. Bu konuda zaafı olanları uyarmaları, dikkate almayanları emniyete bildirmeleri gerekiyor.

 

Son olarak ailelerin bazı durumlarda çekindiklerini, deşifre olmak istemediklerinden bazı olayları sakladıklarını duyuyorum. Kendilerince haklılık payları var. Ama bu işler saklamayla nereye kadar gider. Bu konu da Ereğli Emniyeti’nin ketum olduğunu, kimsenin suçlulara karşı deşifre edilmediğini belirtmek istiyorum. Olumsuz her olayda emniyet müdürlüğümüzle iyi diyalog içine girilebilir.

 

Bunu çocuklarımız için yapmalıyız. Çocuklarımızı mutlaka bu tür olaylara karşı uyarmalıyız. Öğretmenlerine ve ailelerine söylemeleri gerektiğini anlatmalıyız…

Hap olayının araştırılmasında fayda göreceğimiz inancındayım…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.