CHP, "yüksek yargı" düzenlemesini Anayasa Mahkemesine götürüyor

CHP, "yüksek yargı" düzenlemesini Anayasa Mahkemesine götürüyor

CHP Grup Başkanvekili Gök, başvuru dilekçesini saat 12.00'de mahkemeye sunacak

TBMM (AA) - CHP, "yüksek yargı" düzenlemesinin iptali için Anayasa Mahkemesine gidiyor.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen Danıştay Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun iptali için saat 12.00'de Anayasa Mahkemesine başvuracak.

Kanun, Yargıtay ve Danıştayda önemli değişiklikler yapıyor.

Kanuna göre, Danıştay daire sayısı en geç 3 yılda 17'den 10'a düşürülecek. Danıştay üyeleri 12 yıl için seçilecek, bir kişi iki defa Danıştay üyesi olamayacak.

Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte Danıştay üyelerinin üyelikleri sona erecek ancak vekalet edenler hariç Danıştay Başkanı, başsavcısı, başkanvekilinin üyelikleri devam edecek.

Yargıtay daire sayısı 46'dan 24'e düşecek. Yargıtay üyeleri 12 yıl için seçilecek. Bir üye, iki kez Yargıtay üyesi olamayacak.

Terör davaları, il merkezlerindeki ağır ceza mahkemelerinde görülecek.

Kayyım atanan şirketlerin yönetim organı ile ortaklık payları idare yetkileri de kayyıma devredilecek. Kayyımların görevleriyle ilgili tazminat davaları devlet aleyhine açılacak. Devlet, ödediği tazminatı görevini kötüye kullanan kayyımlara rücu edecek.

Adalet Bakanlığının teklifi ve HSYK'nın kararıyla bir yıllık staj süresini tamamlayan hakim ve savcı adayları, mesleğe kabul edilmeleri halinde, 5 yıl süreyle bu göreve atanabilecek.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :