CHP "emek büroları"ndan "kıdem tazminatı" açıklaması

CHP "emek büroları"ndan "kıdem tazminatı" açıklaması

Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba'nın koordinatörlüğünde çalışmalarını sürdüren "emek büroları", "kıdem tazminatının fona devredileceğine" ilişkin haberler üzerine Türkiye genelinde ortak basın açıklaması yaptı- Açıklamadan:"16 Nisan'da önümüze gelecek sandı

ANKARA (AA) - CHP "emek büroları"nca, "kıdem tazminatının fona devredileceğine" yönelik haberler üzerine yapılan açıklamada, "16 Nisan'da önümüze gelecek sandıktan 'evet' çıkması durumunda iktidar partisi emekçilerin hakkını gasp edecek bu sözde reformu hayata geçirecektir. Ancak sandıktan çıkacak bir 'hayır' hükümete bir mesaj ve uyarı olacaktır." değerlendirmesinde bulunuldu.

CHP'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba'nın koordinatörlüğünde çalışmalarını sürdüren "emek bürolarınca" Türkiye genelinde ortak basın açıklaması yapıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun "bu yıl içerisinde kıdem tazminatını fona devredecek adımı atacaklarına" dair ifadelerinin, emekçiler nezdinde bir tehdit olarak algılandığı savunulan açıklamada, hükümet yetkililerinin "müjde" olarak açıkladıkları "bu sözde reformun" emekçilerin yıllar süren mücadeleler sonucu kazandığı hakkı ortadan kaldıracağı ileri sürüldü.

"Madem kıdem tazminatının fona devredilmesi emekçiler açısından yararlı bir gelişmedir, neden referandumdan önce hayata geçirilmiyor? İktidar partisi müjde olarak gördüğü bu sözde reformu, referandumda evet çıkması için neden kullanmıyor? Madem bu değişiklik çok hayırlı olacak, neden 15 yıldır bu kanun çıkarılmadı?" sorularının yöneltildiği açıklamada, şu değerlendirme yapıldı:

"Hükümet bu sözde reformun emekçilerin aleyhine olduğunu, işçilerin kazanılmış haklarına bir darbe vuracağını biliyor ama gizliyor. İktidar partisi halktan korktuğu için, emekçilerin tepkisinden çekindiği için, referandum sonucunu kendileri açısından olumsuz etkileyeceğini bildikleri için bu değişikliği 16 Nisan sonrasına bırakmıştır. Biz Emek Büroları olarak, kıdem tazminatının fona devredilmesini kabul etmiyoruz. Kıdem tazminatının her ay bir fona düzenli olarak ödenmesi, işverenin işçileri keyfi olarak işten çıkarabilmesinin önünü açacaktır. Çünkü toplu halde yapılması gereken ödeme, işçilere dolaylı yoldan da olsa bir iş güvencesi sağlamaktadır. Ayrıca hükümetin planı, 30 gün üzerinden hesaplanan tazminatın 15 güne indirilmesidir. Bu kazanılmış hakkın kaybı olacaktır."

Açıklamada, Türkiye'de hali hazırda, iş güvencesinden yüzde 13,5 gibi çok küçük bir kesimin yararlanabildiğine işaret edilerek, "16 Nisan'da önümüze gelecek sandıktan 'evet' çıkması durumunda iktidar partisi emekçilerin hakkını gasp edecek bu sözde reformu hayata geçirecektir. Ancak sandıktan çıkacak bir 'hayır' hükümete bir mesaj ve uyarı olacaktır." ifadesine yer verildi.
AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :