Çanakkale de biz ölümün üstüne , ölüm bizim üstümüze yürüdü..

Çanakkale Harbi tüm nesillere ve çağlara sadece 18 Mart’ta anlatılıp geçilemeyecek kadar büyük bir olaydır.

 Çanakkale’yi anlamak ve yaşamak ancak bir tarih şuuruyla olacak iştir.

Tarih insanlara bir efsane olarak anlatılırsa insanlar o anı sadece geçmiş zamanda yaşanmış bir olay , bir olgu olarak dinlerler ve geçerler.

 Bu nedenle efsaneler  insanları tarihin esas olaylarından uzaklaştırmakta ve  ana temayı anlamamasına sebep olmaktadır. İnsanlar efsanelerden ne kadar faydalanabilir ki.

Bugün dünyada egemen güçler kendi tarihlerini, kendi kültürlerini dünyaya tek tarih tek kültür gibi tanıtma ve kabul ettirmenin savaşını vermektedir.

 Bu işi de görsel basını kullanarak  kendi kültürleri kendi tarihlerini, insanlara daha kolay sevdirme ve başka tarihlerden  kültürlerden de nefret ettirme aracı olarak kullanıldığı günümüzde ne yazık ki bu kültür savaşında onların propagandasına alet olmakta sanki onların tarihi tek tarihmiş gibi anlaşılmakta ve  kendi tarihimizi unutmaktayız…

Görsel basının her şeyin önüne geçtiği bir zamanda aslında Anadolu tarihi dünyada barışın ve  adaletin  başyapıtı olma özelliğine sahiptir. Başka kültürlerden başka dinlerden, başka ırklardan insanların nasıl beraber yaşadığının en büyük örneğidir.

 Kendi kültürünü insanlara dayatmadan sevdiren bu anlayışın dünyaya anlatılması için geçmiş dönemlerde tarihe sövgüyle bir yere varılamayacağını bu millet ne yazık ki geç de olsa anlamıştır.

Örnek alınan batı zihniyeti insanları köleleştirmekten, kandan, zulümden, hüzünden savaştan başka hiçbir şey vermediğini dünya bugün daha iyi görür hale geldi.

Dünya artık yeni bir kültür yeni bir anlayış bekliyor.

 Gönüllere fethederek ülkeleri fethetmenin tarihteki en büyük ve unutulmaz  örneği Osmanlı tarihinde başarılmıştır… 

 Onun   içindir ki  Millet olarak  güçlü  olmak  , bir   olmak , beraber olmak  zorundayız..  Ne zaman birliğimiz bozulur zayıflık gösterirsek o zaman o bize şirin görünen emperyalist sömürgeci batı bir anda en azılı düşman  dikilir.

Anadolu’nun işgali ve Çanakkale direnişi  birlik ve beraberliğimizin en büyük ve  güzel   örneğidir.

Çanakkale;  İslam ümmetinin evlatlarının haçlı zihniyetine karşı biner biner, on biner on biner öldüğü dünyada eşi benzeri olmayan şanlı bir direnişin adıdır..

Öyle ki Çanakkale de savaşan ecdadımızın Ne yiyecek ekmeği, ne giyecek çarığı, ne su içecek matarası vardı. Ama onların bir tek şeyleri vardı iman dolu göğüsleri... Gözlerimizi kırpmadan ölümün üstüne yürüdük, Ölüm üstümüze yürüdü, yaşımıza, başımıza, yârimize, yavuklumuza bakmadan yürüdük... İşte   Çanakkale  şuuru  budur..İşte biz  bu ruhu asla   kaybetmemeliyiz…  Şunu iyi bilmeliyiz ki bu Şuuru kaybettiğimiz anda Osmanlıyı yıkan zihniyet bizi de yıkacak parçalara ayıracak demektir.  Bu gün bize esas   ihtiyaç  olan   birlik  Çanakkale de  olan o  birlik beraberlik ruhudur..  Allah   Çanakkale de   yaşanan   bu  ruhu   bize   unutturmasın..  Çanakkale destanı, imanın destanıdır… Rabbim tüm şehitlerimize rahmet etsin. Ümmetin ve ülkemizin birliğini beraberliğini muhafaza etsin.  amin

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.