Memleketi Kurtaran Adam

Memleketi Kurtaran Adam

Cami yaptırma derneği başka ne iş yapar?

Geçen akşam bir dost meclisinde beni köşeye oturttular, “Anlat bakalım Hacıabi neler oluyor memlekette” diyerek. Benim Memleketi Kurtaran Adam olduğumu anlayan orta yaşlarda bir sanayicimiz, rahatsız olduğu bir hususu paylaştı.

Efendim, Konya’nın ikinci büyük camisi bildiğiniz gibi Zafer Sanayi Büyük Camii. Camiyi yaptırmak için kurulan dernekle ilgili iddiaları dehşetle dinledim. Tabi tek taraflı bilgiyle her zaman yanılma payımız var, ama ben iddiaları gündeme getirerek ilgili ve gerekli mercileri haberdar etmek isterim.

Bu camiyi dernek marifetiyle sanayi esnafı, hatta tüm Konyalı yaptırdı. Bu gerçek orta yerde durduğu halde gerek caminin içinde, gerekse şadırvanda dernek başkanının adı yazılıymış.

Mehmet E. isimli dernek başkanı ne diye olur olmaz yerlere ismini yazmış, anlayamadım.(!)
Camiye ait 10-12 civarında dükkan varmış. Buraların kira gelirleri doğal olarak caminin eksiğine gediğine harcanmalı. Oysa dernekteki arkadaşlar “haydin bugün Etliekmek yiyelim” diyerek camiye ait paralarla bi güzel karınlarını doyuruyorlarmış. Bu önemli bi iddia.
Caminin yapımı bittiği halde bu dernek kendisini feshetmeyip ha bire kendine yeni işler çıkarıyormuş. Dernek adına maaşla çalışan bir kişi olmasına rağmen, o koskocaman caminin temizliğini imam yapmadı diye müftülüğe şikayete giden bu dernek, imamın temizlikçi olmadığını da bilmiyor her halde. (Bıktım bu cami temizliği şikayetlerinden de…)

Camiye ait dükkanlardan kiraya karşılık aldıkları senetlerle ilgili imamın bunlardan taraf olmaması sebebiyle şimdi kalkmışlar bu imam buradan gitmeli diye bayrak açmışlar…
Müftülüğü uyarıyorum. Burada görev yapan imam her kimse tanımıyorum, buradan alınıp başka bir yere verilmesin sakın. Personelinize sahip çıkın arkadaş yahu. Her şikayete gidene tamam ben hocanın kulağını çekerimden vazgeçin artık mübarekler.

Bu konuyu daha ayrıntılı olarak inceleyeceğim, lakin hangi kurumun görev alanına giriyorsa, gitsin dedikoduyu yerinde incelesin. Gerçekten bu dernek caminin parasını ne yapıyor? Dernek başkanının adı kendi parasıyla yapmış gibi olur olmaz her yere niye yazılmış? Meşhur olmaya mı hevesli bu arkadaş?

Zafer Sanayi esnafı bir an evvel huzur içinde camiye gideceği günü bekliyormuş, ona göre…

Konyaspor’la ilgili yorum

Pazar günü yazımı yazmaya başladım, komşular çıktı geldiler. “Hacıabi akşama Konyaspor’un maçına birlikte gideceğiz, maçtan sonra da yorumunu okuyacağız, ona göre” diye. Ülen ben fazla anlamam bu işten dediysem de dinletemedim. Dur bakalım, akşama maça bi gidelim de becerebilirsek Salı gününe bi Konyaspor yazısı patlatalım.

Maçı alırsak iyi de, yenilirsek elim varmaz ki yazmaya. Çünkü o zaman kızıvırrım birilerine de kötü laf ediveririm…

Siz Konyaspor’la ilgili Uğur Özteke’yi falan okuyun. Adam o işlerden annayor.
Aklıma düştü, bizim gazetenin 4 sayfa spor haberi vermeye başlaması güzel oldu yav. Dolu dolu, eline alan hah diyor. Bakalım hayırlısı…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.