Bu istifaların sebebi nedir?

Bana yine Ereğli Devlet Hastanesi yazısı yazdırdınız ya ne diyeyim. Arka arkaya gelen istifalardan sonra görüştüğüm insanların bu istifaların sebepsiz olmadığını söylemeleri beni hiç şaşırtmadı.

Ereğli Devlet Hastanesi’ndeki yönetim zafiyetini zaten biliyorum. Bu işin çalışan uzman doktorları dahi bıktırması, istifaya kadar sürüklemesi ciddi şeylerin olduğunu gösteriyor.

İstifa eden doktorların öncelikle Ereğli Kaymakamı Cevdet Can’la görüştükleri bilgisini aldım. Doktorlar sadece Ereğli Kaymakamı ile görüşmemişler tabii ki, İl Sağlık Müdürü’yle de bu konuyu görüşmüşler. Aldığım duyuma göre İl sağlık Müdürünün de Ereğli’deki durumu biliyoruz demesi manidardır.

İstifa eden doktorlar sadece yeni çıkacak olan muayenelerin kapatılması olamaz. Bunun araştırılması gerekir. Ereğli Köy değil, 36 ilden büyük bir ilçeden bahsediyoruz.

Ben bu satırları yazarken Ortopedi Uzmanı Yavuz Aydınoğlu’nun da istifa ettiğini öğrendim. Daha kaç kişi istifa edecek birilerinin neler olduğunu sorması için anlamıyorum.

İstifa eden doktorlardan birinin yakın çevresine söyledikleri ise çok düşündürücü açıklamalar; “başımız belaya girmesin diye istifa etmek zorunda kaldık.” Bu ne demek? Bir doktorun başı nasıl, neden belaya girer? Kaçak göçek işler mi çevriliyor ki başları belaya girsin, bu ne demek? Ereğli’de sağlık hizmeti veren bu insanlar bence çağrılıp sorulmalı neden istifa ettin diye yoksa Ereğli’de doktor açığı büyüyüp gidecek.

O kadar yazı yazdım, Ereğli sağlığıyla oynamayın diye ama demek ki dinleyen yok. Demek ki Ereğli’yi hala köy olarak görüyorsunuz. Ereğli Devlet hastanesinin 250 bin nüfusa hitap ettiğini göremiyorsunuz. Bir doktorun dahi gitmesi Ereğli sağlığını ne kadar etkileyecek düşünebiliyor musunuz?

Ben bana düşeni yazayım. Siz ister ilgilenin ister ilgilenmeyin ama Ereğli bizim memleketimiz, biz çocuklarımızla burada yaşıyoruz. Başta hastane olmak üzere tüm kurumların en üst seviyede çalışmasını isterim. Yazılarım da kimseyi hedef almıyorum. Amacım doktorlar gibi saygın insanların rahat bir ortamda çalışmaları gerekir. Onların yapacakları en küçük hata bir cana bir hayatı mal oluyor. Lütfen hastanemizle doktorlarımızla oynamayın. Ereğli büyük bir ilçe…

***

Bu gün Konya Valisi Osman Aydın’ın ve il genel meclisi encümen üyelerinin ziyaretini yazacaktım. Sağlık konusu her zaman olduğu gibi ağır bastı.

Valimizin Ereğli’ye gelişini ve değişik anekdotlarını önümüzdeki günlerde aktaracağım inşallah.

Valimiz Organize sanayinin yollarının asfaltlanması için gerekli desteği vereceklerini söylemesi bizi sevindirdi.  bu konuda valimizin cömert olacağından şüphe etmiyorum.

İl genel Meclisi encümen üyeleri de bu konuda açık destek vereceklerdir.

Elmaların hatırı var. Mustafa Kulu abim konuyu biliyor. Uğur Özteke’ye özellikle selam söylememi söyledi bende bu satırlardan söylüyorum. “ Uğur abi Mustafa Kulu’nun sana selamı var. Gerisini sen biliyormuşsun”. Biz kendilerini çok sevdik. Onlarda Ereğli’den memnun kalmıştır. Verecekleri desteklerle bunu anlayacağız.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum