Muzaffer Tulukcu

Muzaffer Tulukcu

Bravo Ahmet Örken

Çumra Çatalhöyük Belediyespor’dan yetişen ve yeşil beyaz Şekerspor forması giyen Konyalı Milli bisikletçimiz Ahmet Örken  26-31 Temmuz 2011 tarihleri arasında Portekiz’de yapılan 23 yaş altı Gençler Avrupa Şampiyonası’nda birincilik kürsüsüne çıkarak ülkemiz adına bir ilke imza attı. Altı disiplinden oluşan ONİUM denen branşta tüm rakiplerini geride bırakarak İstiklal Marşımızı dinletmesini bilen şampiyon Ahmet Örken, Kırım kökenli Çumra’nın Fethiye köyünde doğan bir Tatar çocuğu.

   Ahmet Örken’in bu başarısı yalnızca Konyalı değil Türk bisikletçilerinin elde ettiği en büyük başarı. Dolayısıyla bravo Ahmet Örken, tebrikler Şekerspor diyoruz.

   Ahmet Örken henüz 18 yaşındayken kendinden 5 yaş büyük (23) olanların arasından sıyrılarak Avrupa Şampiyonu olması onun başarısının nedenli büyük olduğunu gösterdiği gibi önümüzdeki yıllarda yalnızca Konya’nın ve Şekerspor’un değil Türk bisikletinin nedenli bir yükselişe geçebileceğini göstermektedir.

   Geçtiğimiz Aralık ayında Memleket Gazetemizin Dergisinde Şampiyon Ahmet Örken’e iki sayfa ayırmış. “BİSİKLETİN YENİ YILDIZI AHMET ÖRKEN UFUKTA GÖRÜNDÜ” başlığı ile konuya parmak başmış ve Örken’i tanıtmanın yanı sıra onun yeteneğinden söz etmiştik. Konya her zaman bisiklette şampiyonlar yetiştirdiğini belirtmiştik. Nezir Sonakın, Nusret Ergül, Rıfat Çalışkan, Erol Küçükbakırcı, Seyit Kırmızı, Mevlüt Bora, Tevfik Erdoğdu,Hasan Can, Ö.Ali Erikci, Yüksel Şencan, Ayhan Aytekin, Mehmet Küçükçerezci, Adnan Tam, Ergün Esenkaya, Mustafa Moral, Mehmet Mutlu, M. Ali Öztürk, Mustafa Özünal ve diğer şöhretlerden sonra Ahmet Örken diye bir yıldızın pistlerde fırtına gibi esmeye başladığını yazmıştık. En önemlisi de Erol Küçükbakırcı, Mevlüt Bora, Rıfat Çalışkan ve Seyit Kırmızı başta olmak üzere Olimpiyatlar’a katılma şerefine erişmiş tüm bisikletçilerden bir adım öne çıkarak amatörlerin en büyük arenası Olimpiyatlar’da madalya alabileceğine vurgu yapmıştık. Ahmet Örken 18 yaşında Avrupa Şampiyonu olarak bunu ispat etti.

   2010 yılı Aralık ayında bizzat Çumra’ya giderek 3 yaşından beri babasız büyüyen Ahmet Örken’in kiralık iki göz evinde annesi, anneannesi ve dayısı ile buluşarak ziyaret etme fırsatı yakalamıştık.

   Ağabeyi Mehmet ile birlikte mahallenin ricası ile zamanın Çumra Belediye Başkanı Recep Konuk’un himmeti ile sünnet ettirilmiş. Konuk ile birlikte çekilen hatıra fotoğrafı 150 kuruşu dahi olmayan aile tarafından alınamadığına şahit olmuştuk.

   O yılların Çumra Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Mustafa Dündar ve Belediye Başkanı Recep Konuk’un fedakarlıkları ile kurulan Çumra Bisiklet Takımı’nda yetişen onlarca Milli Bisikletçi’den sonra Ahmet Örken gibi bir şampiyonun çıkması tesadüf değildir. Ortam uygun olduktan sonra üç beş yılda mutlaka süper bir sporcu çıkacaktır. Çünkü bu Bozkırın her köşesinden şampiyon bisikletçi çıkmıştır. Konya çocuğunun bu konudaki yeteneği ve onu yetiştirecek antrenörlerin ve kulüplerin varlığından daha öncede bahsetmiştik.

    Geçtiğimiz Aralık ayındaki yazımda da bahsetmiştim aynı şeyi tekrar ediyorum.

 Ahmet Örken  2012 Londra Olimpiyatları’na kadar ferdi yarışlara hazırlanmalı. Olimpiyat sonrası ise Örken’in yanına takviye edeceğiz 4-5 sporcu ile yere düşmüş Konya bayrağını göklere dikmeliyiz. Özellikle son yıllarda büyükler kategorisindeki ezikliğimize bir son vermeliyiz. Çünkü biz 18 yıl üst üste geçilmeyen bir ilin çocuklarıyız. Bir Konyalı olarak bu eziklik bisikletçi olmadığım halde ata sporumuz olduğu için benim bile kanıma dokunuyor. Bu hiç de zor değil. Çumra Çatalhöyük Belediyespor’un antrenörü Mustafa Kestek ve Konya merkezde diğer antrenörlerimizin yetiştirdiği yetenekleri 2012 Olimpiyat sonrası Ahmet Örken’in yanına eş koşalım, onlara profesyonel düşünce ile yaklaşalım yeter.

    Konya’nın çok özel davası ağaçlandırmaya ve tanıtımına, ekonomisine tarımına sporuna bilhassa bisikletine özel önem veren Konya Şeker ve başkanı Recep Konuk’un bunu başarmadaki gayretlerini söylemeye gerek var mı ki?

   Bisiklet branşı sorumlusu, aynı zamanda Şeker İş Sendikası Başkanı Kamil Çomak zaten inandığı davada daha kararlı adımlar atacağına inanıyorum.

    Ahmet Örken’in 18 yaşında Avrupa Şampiyonu olmasıyla Şekerspor’un doğruları daha iyi okumaya başladığını düşünüyorum. Bu memleketin çocuğu olmayan dışarıdan transfer edilen bisikletçilere tanınan profesyonel imkanlarla bir yere varılamadığını görerek gerçekler daha netleşmiş oldu. Konya’nın çocuğuna sahip çıkılmalı ki kalıcı başarılara imza atılmalı. Onları kürsülerde görerek gururlanmalıyız.

    Bize bu onuru yaşatıp bayrağımızı en tepede göklere çektiren İstiklal Marşımız ile bizi gururlandıran Ahmet Örken’i kutluyor Allah onu nazardan saklasın diyorum.

    Genç yaşta Avrupa Şampiyonu olan Ahmet Örken’ini yetiştiren ailesi, ilk antrenörü Mustafa Kestek, Çumra bisiklet takımının kurulmasına ilk vesile olan Mustafa Dündar, Recep Konuk, Şekerspor Kulübü yöneticilerini hassaten Kamil Çomak. Antrenör Mehmet Şafakcı, Sadettin Kızıl ve Aziz Ay’ı emekleri için tebrik ediyorum.

     Ayrıca böyle bir yeteneğe imkan sağlayarak bütün yıl boyu Ahmet Örken’i İsviçre’de özel hazırlanmasına zemin hazırlayan Bisiklet Federasyonu’nu ve hassaten Başkan Emin Müftüoğlu’nun gayretlerini takdirle karşılıyorum.

     2012 Olimpiyatları’nda Ahmet Örken’in derece yapması, Şekerspor Bisiklet Takımı’nın daha büyük başarılara imza atması dileğiyle. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.