Biz bunları zamanında yazmıştık

Cuma günü Ereğli’ye gelen MEB bürokratlarının rüzgârı her tarafı sardı. Ereğli Belediyesinde karşıladığımız hemşerimiz MEB Mali ve idari daire işler Başkanı Yusuf Esener ve İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğünde 10 yıl kalan 7 ay önce Öğretmen yetiştirme ve geliştirme Genel Müdürlüğüne atanan Ömer Balıbey ile o günü birlikte geçirdik.

Belediye başkanımız Ahmet Özdoğan’ı ziyaretle başlayan program İvriz Anadolu Öğretmen Lisesinde bitti.

Esener, Balıbey ve Özdoğan ilk olarak yapımı devam eden Öğretmen evine gittiler. Bu arada Milli Eğitim Müdürümüz recep Ataç Bey’de geçte olsa yetişti. Öğretmen evi konusunda endişeleri Esener’e ilettiğimde “burasını basit bir öğretmen evi gibi düşünmeyin” dedi. Yani başkanım diyor ki, burası öğretmenlerin sadece oyun oynamaya gelecekleri bir yer değil. Burası 60 yataklı uygulama oteli konumunda çok farklı bir mekan olacak demesi içimize su serpti.

Yusuf Esener, Ömer Balıbey ve Başkan Ahmet Özdoğan öğretmen evi inşaatından sonra İvriz öğretmen Lisesi lojmanlarındaydık. Söyleye söyleye dilimizde tüy bitmişti. Harabe oluyor, harabe oldu, diye defalarca hem haberlerimizde hem yazılarımızda yer verdik. Lojmanların halini gören Esener ve Balıbey’in yüzündeki ifadeler her şeyi anlatmaya yetiyordu. Balıbey, buna asıl müsaade ettiniz, yazık değil mi milli servetimize? Dediğin bazı başların yere eğilmesi gerekirken savunma yapmaya çalışmaları ise ilginçti.

Her şey ortada Sayın Genel Müdürüm “ bu cenaze kalkacak” dedi. Heyet Ereğli İvriz Anadolu Öğretmen Lisesine geçti. Genel Müdürüm burada Okul müdüründen brifing aldı. Okul için ne yapılması gerekiyorsa yapmaya geldikleri söyleyerek gerekli yerlere anında talimat verdi. Daire Başkanım Yusuf Esener eksiklerin notunu almış 10 gün içinde temin edeceğiz diyordu. Helal olsun başka diyecek kelime bulamıyorum. Demek ki sahip çıkma işini, ülkesini sahiplenme bu olmalıydı. Burada Ahmet Özdoğan’a bir satır açayım. Özdoğan bir dakika olsun heyetin yanından ayrılmadı. Yapılacak her işe gücü nispetince ortak olmaya çalışıyor. İvriz Öğretmen Anadolu Lisesi, lojmanları ve arazilerinin yeniden yapılanması için gereken adımlar atıldı. Sırada ise Eski Devlet Hastanesi, Ulu Cami karşısındaki harabe, Buğday pazarı, buğday pazarı caddesindeki Belediye dükkânları, 90 dükkânların durumu var. Onlarda kısa zamanda halledilir inşallah.

Ereğli hak ettiklerini bulamadı. Bunda herkes hemfikir. İnşallah bundan sonra hak ettiklerini alır..

Cuma günü Ereğli’ye gelen Tüm MEB bürokratlarına teşekkür ederim.

 

***

İZMİR’DE YÜREKLER YANDI, TÜRKİYE AĞLADI

 

Konya Aksaray yolunda Meydana gelen kazadan sonra çok şey konuşulup yazılacak elbet, ama ekranlar karşısında donup kaldığım an aklımdan hiç çıkmayacak. 33 tane can, dile kolay 33 tane can Feryatlar İzmir’den yükseldi belki ama Türkiye ağladı.

Bu vesileyle okullara yeni bir düzenleme getirilir. Gezi mi? Ticaret mi? Parası olmayanlar gidemiyor mu? Belli değil…

Olayı saniye saniye internet üzerinde takip ederken serzenişlerin çoğu medyanın olayı çok ciddiye almadığı yönündeydi. Ankara’daki anti demokratik miting 33 candan öne geçti ya, bu ülkede insan hayatı ne ki zaten, aklıma Başbağlar’daki 33 canın katledilişi geldi. Yas bile ilan edemedik. Ölen yavrular için ekranlardaki eğlencelere dur diyemedik. Ateş düştüğü yeri yaktı. İçimizi yaktı. Allah sabırların en güzelini versin.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.