Bireysel motivasyon

Sevgili nitelikli okurlarım, bu haftadan itibaren sizlerle,şu kriz ortamında tabiri caizse ‘yaprağın bile kıpırdamadığı, paranın dönmediği, günlere BİREYSEL olarak MOTİVE olabilmemiz için gerekli olan bilgileri beş hafta boyunca sizlerle paylaşmak istiyorum.

Motivasyon, mutlu ve başarılı olmak için hayati önem taşır. Aşağıdaki paylaşmak istediğim ipuçları, kendi kendinizi motive etmenize ve bunu sürdürebilmenize yardımcı olacaktır. Bakın bunlar, pratik ve sonuca yönelik tavsiyelerdir. Ayrıca uygulamadığınız sürece, genel kültürden öteye geçmeyeceklerdir. Haydi Bismillah.

1. HİKAYENİZİ YAZIN
Öncelikle lütfen ooof aman be demeden lütfen, temiz bir kağıda fazla değil, bir iki paragraf olacak şekilde arzu ettiğiniz geleceğin hikayesini yazın. Gelecekte yapmakta olduğunuz şeyi, yapmak istediklerinizi, yaşadığınız yeri. yada yaşamak istediğiniz yeri ve sahip olduklarınızı mutlaka yazın. Bu sizi, hem şimdi,hem de gelecekte motive edecektir.
2. MUTLAKA BİR DANIŞMANINIZ OLSUN
Her hangi bir şeye karar verdiğinizde mutlaka istişare ediniz. Danışmanınız mutlaka para ile tutuğunuz birisi olmayabilir. Bu size en yakın eşiniz, dostunuz, babanız, hocanız, olabilir. Unutmayın bir ikinci veya üçüncü bir göz sizden çok daha farklı düşüncelerle size yardımcı olacaktır. Sizin ne söyleyeceğinizi bile sizden daha iyi düşünebilirler. Ayrıca hayal edin. Örneğin, hayaliniz küçük bir işyeri açmaksa, kendinizi açılış gününde, müşterileriniz ve çalışanlarınız ile selamlaşırken hayal edin. Böylece, hayallerinizi somutlaştırabilirsiniz.
3. GEÇMİŞİ GÖZÜNÜZDE CANLANDIRIN

Geçmişi gözünüzde canlandırdığınızda, daha önce nerede olduğunuzu ve ne kadar yol kat ettiğinizi görürsünüz. Planlı hedeflerinize ne kadar ulaştığınızı ve nerelerde hata yaptığınızı anlarsınız. Bu sizin doğru yolda ilerlemenizi sağlayacaktır. Bir şoförü düşünün, yalnızca önüne baksa ve dikiz aynasından yararlanmasa nelere maruz kalabilir. Zaman zaman geçmişe bakmak, en az şoförün dikiz aynasına bakması kadar yararlıdır.
4. BÜYÜK DÜŞÜNÜN

Geleceğiniz ile ilgili büyük düşünmekten korkmayın. Bu, kısa süreli başarısızlıklarınıza katlanmanızı kolaylaştıracaktır. Engeller, sizi durduramayacaktır. Çünkü, sizin gözleriniz büyük hedefe kilitlenmiş olacaktır. Uzun bir zamandan sonra sevdiğinize kavuşacağınızı düşünün, onu tren garından veya havaalanından, almaya giderken, bardaktan boşanırcasına yağan, sizi sırılsıklam eden yağmur, rahatsız eder mi?
5. KENDİNİZİ EĞİTİN

Hedef ya da hayaliniz ile ilgili her şeyi öğrenin, okuyun, konuşun, dinleyin ve deneyin. Eğer bir yazar olmak istiyorsanız, ders alın, kitaplar okuyun, yazın, diğer yazarlar ile konuşun, atölye çalışmalarına katılın. (örneğin)
6. DÜZENLİ OLUN

Temiz, düzenli ve iyi organize edilmiş bir ev, ofis ve hayat, motive edilmiş akıl için olmazsa olmaz niteliği taşımaktadır. Fiziksel dağınıklık, zihinsel dağınıklığa neden olur. Düzenli bir hayatınız olsun, böylece kendinizi her gün daha da zinde hissedeceksiniz. Örneğin, gece yatma, sabah kalkma saatiniz düzenli olsun. Mutlaka kahvaltı edin ve sabah en az yarım saat yürüyüş yapın.

7. EVİNİZDE VE OFİSİNİZDE MOTİVATÖRLERE YER VERİN

Evinizde, ofisinizde, arabanızda, cüzdanınızda size hedef ve hayallerinizi hatırlatacak sembollere, işaretlere, notlara ya da objelere yer verin. Bu hatırlatıcılar, sizin motivasyonunuzun devamının garantisi olacaklar. Son model bir araba sahibi olmayı mı istiyorsunuz? O halde hayalinizdeki arabanın resimlerini odanızın duvarına asabilirsiniz, yada cüzdanınızda saklayın ve ihtiyaç duyduğunuz an bakıp, hedefinizi hatırlayın.
8. GÖNÜLLÜ ÇALIŞMALARA KATILIN

Gönüllü olarak başka insanlara yardım edin. Sivil Toplum Kuruluşlarından birine mutlaka üye olun, yada onların yapmış olduğu programlara, yada mitinglere katılın. Bunu yaptığınızda, diğer insanları mutlu etmenin, yardım etmenin ne kadar tatmin edici bir şey olduğunu fark edeceksiniz. Veya haftasonları, eşinizle birlikte Çocuk Esirgeme Kurumu’na gitmek iyi bir fikir olabilir.
9. KENDİ MOTİVASYONUNUZ İLE BAŞKALARINI MOTİVE EDİN

En iyi öğrenme yöntemi, öğretmektir. Çocuklarınızın motive olmalarına, arkadaşlarınızın daha etkili hedefler belirlemelerine, eşinizin kişisel hayallerine ulaşmasına yardımcı olun. Ailenizin her bir bireyine hedef koyun. Eğer hedeflerini koymuşlarsa, onlara yardımcı olduğunuz zamanlarda, aslında kendinize de yardım ediyor olacaksınız.
10. ÇOCUKLAR İLE ZAMAN GEÇİRİN

Çocuklar ile zaman geçirmek size perspektif kazandıracaktır. İşteki yada özel hayatınızdaki sıkıntı yada endişeler, çocuklarınız ile oynadığınızda mutlaka eriyip akıp, gider. Çocuklar her şeye basit yollu bakarlar ve bunu öğrenmek bile bizim için kar sayılır.

Bu hafta bunları yapacağız. Haftaya yeni motivasyonlarla beraber olacağız, inşaalah.

Hoşca Sağlıcakla Kalın Ama En Önemlisi Adam Gibi Adam Kalın.

 

 

 

HAFTANIN HİKAYESİ

 

Ekmeği Paylaşabilmek:

 

Günün son dersinin sonuna gelinmişti. Öğrenciler çıkmak için sabırsızlanıyordu. Defter ve kitaplarını çantalarına koydular. Zil çalar çalmaz, dışarı çıkmak için hazırdılar. Yalnız, Baha hazırlanmamıştı. Gecikmek için de elinden geleni yapıyordu. Nihayet zil çaldı. Öğrenciler bir anda kapıya yöneldi. Baha, yerinden kalkmadı. Ağır ağır eşyasını topladı. Bir yandan göz ucuyla öğretmenine bakıyor, bir yandan da arkadaşlarının gitmesini bekliyordu.

Öğretmeni, onun bu halini fark etti:

•Hayrola Baha, dedi. Eve gitmeyecek misin? 

Baha, son arkadaşının da çıktığını görünce cevap verdi:

•Sizinle konuşmak istiyordum öğretmenim.

•Peki, dedi öğretmeni. Ne söyleyeceksin bakalım?

•Ahmet arkadaşımız var ya…

•Evet, ne olmuş Ahmet'e?

•Durumları pek iyi değil galiba. Annesi, beslenme çantasına pekiyi şeyler koymuyor.

•Eee?

•Ona yardim etmek istiyorum. Ama benim yardım ettiğimi bilirse üzülür. Günde bir simit parası biriktirip her hafta size versem, siz de ona verseniz? dedi.

Cebinden bir avuç bozuk para çıkarıp öğretmenin masasının üzerine koydu.

Mehmet Öğretmen, paraya dokunmadı. Sandalyesine oturup düşündü. Baha hakkındaki bilgilerini yokladı. Bildiği kadarıyla ailesinin durumu pekiyi değildi. Bu çalışkan ve sevimli öğrencisi, ne kadar da iyi niyetli ve düşünceliydi. Zengin bir ailenin çocuğu değildi. Buna rağmen yardim etmek istiyordu. Üstelik yardım ettiğinin bilinmesini istemiyordu.

Mehmet Öğretmen:

•Dur bakalım Baha, dedi. Bildiğim kadarıyla sizin de maddî durumunuz pekiyi değil. Yanlış mı biliyorum?

•Doğru biliyorsunuz öğretmenim. Babam gündelikçi. Çoğu zaman iş bulamıyor. Ama ben de çalışıyor, para kazanıyorum.

•Nerede çalışıyorsun?

•Simit satıyorum.

Mehmet Öğretmen yine durup düşündü. İyiliğin bu kadarına ne demeliydi şimdi? Bunun gerçekleşmesi zordu. Onu, bundan vazgeçirmek için bir çare bulmalıydı. Bunu yaparken, sevimli öğrencisini de kırmamalıydı. Onunla biraz daha konuşursa, belki bir yolunu bulurdu.

Mehmet Öğretmen, Baha'ya döndü:

•Büyüyünce ne olmak istiyorsun, diye sordu.

•Çok zengin bir işadamı…

•Niçin?

•İnsanlara daha çok yardım etmek için…

•Güzel, dedi Mehmet Öğretmen. Bak simdi Baha, Ahmet'in ailesinin durumu pekiyi değil, bu doğru. Ama sizinki de bundan pek farklı değil. İstersen acele etme. Çok zengin olduğun zaman insanlara yardim edersin. Olmaz mı?

•Olmaz, dedi Baha. Şimdi yapmalıyım.

•Neden olmaz?

•Üç sebepten dolayı olmaz öğretmenim dedi.

Birincisi: Bu para zaten benim değil. İyilik ettiğim için Allah, beni insanlara sevimli gösteriyor. İnsanlar da bundan etkileniyor, daha çok simit alıyorlar. Bu sayede gün boyu çalışanlardan bile fazla simit satıyorum. Hele mahallede Hasan Amca var, her gün iki simit alıp güvercinlere veriyor.

İkincisi: 'Ağaç yaş iken eğilir.' derler. Şimdiden iyilik yapmayı öğrenmezsem büyüdüğümde hiç yapamam. Şimdiden iyilik yapmayıp bunu zenginlik günlerime ertelersem, zengin olduğum günlerde de daha zengin olduğum günlere erteler kendimi kandırmış olurum.

Üçüncüsü ise daha önemli: Büyüdüğüm zaman çok zengin bir işadamı olmak istiyorum. Zamanında yatırım yapmayanlar büyük işadamı olamazlar.

Mehmet Öğretmen, karsısında büyük biri varmış gibi dinliyordu:

•Bu sonuncusunu pekiyi anlayamadım, dedi.

•Açıklayayım öğretmenim, dedi Baha.

Şimdi, çok zengin olmadığım için, ancak günde bir simit parası kadar yardım edebiliyorum. Bundan fazlasını veremem. Allah, Cennet'i gücü kadar iyilik edene veriyor. Şimdi gücüm bu olduğuna göre, Cennet'in fiyatı birkaç simit parası kadardır. Eğer zengin olmadan ölürsem birkaç simit parasıyla Cennet'e girebilirim. Bundan daha karlı bir yatırım olur mu?

Mehmet Öğretmen'in gözleri dolmuştu. Başını 'Evet' anlamında sallarken Baha'yı evine yolladı.

Sınıfa geri dönerken okulun boşaldığını fark etti. Eşyalarını toplamak için masasına döndüğünde Baha'nın bıraktığı paraların masa üstünde kaldığını fark etti. Sandalyesine gayri ihtiyari oturdu ve paraları eline aldı.

Hiçbir para ona bu kadar kıymetli gelmemişti. Sanki elinde dünyanın en kıymetli incilerini, yakutlarını, elmaslarını tutuyordu. Hatta bu paralar onlardan bile kıymetliydi. Bu paralar, bu bozuk SIMIT paraları, Cenneti satın alabilecek paralardı. Sanki hiç bırakmak istemeyen bir duygu ile sımsıkı kavradı bu bozuk simit paralarını.

Oturduğu yerden kalkamadı Mehmet Öğretmen. İçinin dolduğunu, Tarif edilemeyen duygulara boğulduğunu hissetti. Birden boşalan sağanak yağmurlar gibi ağlamaya başladı. Ağladı… Ağladı… Ağladı. 

Kendine geldiğinde aksam olmuştu. Yavaş adımlarla sınıftan çıkıp okuldan ayrılırken okulun bekçisi Sadık; 'Bozuk Simit paraları ile  cenneti satın almak, Bozuk Simit paraları ile  cenneti satın almak' diye Mehmet öğretmenin sayıkladığını duydu.

Bekçinin hayretler içinde, 'Ne dediniz hocam?' demesini bile duymayan Mehmet öğretmen, bekçinin şaşkın bakışları altında akşamın alaca karanlığına karışıvermişti 

 

Hikayeyi beğenmişseniz ve Baha'dan utanmışsanız, maddi durumunuz iyi değilse bile, iki tane ekmek alıp bölgenizdeki bir fakirin kapısına bırakın. 

Bir okul önünde biraz bekleyip yırtık ayakkabısı olan bir çocuğa ayakkabı alın.

Maddi ihtiyacı olan bir akrabanıza yardım edin.

Yeter ki boş durmayın!

                 "Ekmeği paylaşmak ekmekten daha lezzetlidir."

----------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Birazda Gülelim:

 

ALZHEIMER GÖZ TESTİ


AŞAĞIDAKİ METİNDEKİ BÜTÜN " F " HARFLERİNİ SAYINIZ.


 

FINISHED FILES ARE THE RE
SULT OF YEARS OF SCIENTI
FIC STUDY COMBINED WITH
THE EXPERIENCE OF YEARS...


(AŞAĞIYA BAKINIZ)
KAÇ TANE?
..................... 3?

YANLIŞ, METİNDE 6 TANE VAR. ŞAKA DEĞİL.
YENİDEN OKUYUN !
ALTINDA YATAN GERÇEK AŞAĞIDADIR.

BEYİN "OF" SÖZCÜĞÜNÜ SÜZEMEZ.
İSTER İNANIN İSTER İNANMAYIN.

GERİ DÖNÜP TEKRAR BAKIN!


İLK SEFERDE 6 "F' BULANLAR “ÜSTÜN ZEKALI”, 3 “NORMALZEKALI”, 4 “NADİR”DİR.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.