Bir tuğla da siz koyun

Bilindiği gibi Türkiye’de İmam Hatip Okullarının 28 Şubat gibi bir süreçte yaşadıkları mağduriyet hala giderilebilmiş değiller. Meslek liseleri içinde İmam-Hatipler en çok konuşulan okul ve en çok mağdur  edilen öğrenciye sahip okullardandır. Tabiî ki Seydişehir İmam Hatip Lisesi de bu okullardan bir tanesidir.

Seydişehir İmam Hatip Lisesi’nin geçmişini yakinen bilenler, okulun yapılması için ne çabalar sarf edildiğini de hep bir efsane olarak anlatırlar. Binlerce mezun veren okulun, Seydişehir’e ve ülkenin dört bir yanına yüzlerce imam, öğretmen, mühendis vs. gibi insan kazandıran okulun o eski binası yok artık. Onun yerinde daha modern bir bina olmasına rağmen ülkede yaşanan o süreçten sonra şimdi de öğrencisi yok okulun. Bahsedilen o mezunları veren o eski bina, yeni binanın yapılmasıyla birkaç yıldır atıl ve kötü bir durumdaydı. Okul idaresi o eski binanın uzun süre o şekilde durmasına dayanamadı ve Seydişehir için yeni bir projeye imza attı.

Eski binanın yıkılarak yerine modern bir yurt yapılması düşüncesi gerçekten kulağa hoş gelen bir düşünceydi.  Şimdilerde bu proje ile ilgili düşünceler hayata geçirilecek şekilde adım adım ilerlemeye başladı. O eski bina yıkılarak yerine hem yurt hem de yaz aylarında yatılı Kur’an Kursu olarak  hizmet verecek bir binanın yapılmasıyla ilgili büyük bir projenin ilk adımı başarıyla atılmış oldu.

Bu ne demek? Bu Seydişehirli’nin yıllar önce aynı heyecanla, aynı duygularla başlatılan bir projeyle bölgenin hizmetine sunduğu okulun şimdi yurt olarak tekrar ayağa kaldırılması demek. Böyle ulvi bir görev de yine Seydişehirlilere ve bölge insanına düşüyor. Okul idaresi ve okul öğretmenleri Seydişehir’e böyle bir yurt binası kazandırmak için tüm güçleriyle çalışıyor

Geçen hafta Seyyitharun İş Merkezi’nde, yurt yaptırmak için kermes bile açtılar. Seydişehir’e yapılacak her hizmet övülmeye layık, güzel bir gelişmedir ve desteklenmelidir. Seydişehirliler olarak olayı belirli bir gruba, belirli kişilere bağlamak hiç kimseyi sorumluluktan kurtarmaz.

Yaz aylarına gelince, Yatılı Kız Kuran Kursu hem Seydişehir için hem de kız öğrencilerimiz için büyük bir eksikliktir.

İnsana yapılan yatırım en büyük yatırımdır. “Seydişehir olarak haydin geleceğimize bir tuğla da siz koyun” diyerek yazımızı bir şiirle bitirelim.

 

Vatansever Feryadım (İmam Hatiplim...)
Ben bu ülkede hep yetim kaldım Annem! hep geri çevrildi dileklerim.
Bir olan Allah’ı öğrenmekti suçum, adaleti seçmekti kabahatim
Bu ülkede yetim kaldım hep Anne
İmam Hatipliyim diye devam edemedim eğitimime
Oysa doktor olup hastalıklara, oysa avukat olup haksızlıklara savaş açacaktım
Bize sevgiyi öğrettiler anne; kul hakkını öğrendik

Filistin de vurulan çocukların kardeşimiz olduğunu öğrendik
Taş atsalar da gül atmayı öğrendik...
Kardeşi sağcı-solcu diye ayıranlara anne feryadım                                   

İnat edip alsalar da haklarımızı elimizden; yetim de kalsak
Biz bu ülkeyi çok sevdik işte
....

 

Mustafa Çelebi ÇETİNKAYA

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.