Aşk gibi bir şey

Kısa adı UETD olan, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği Hollanda teşkilatı geçen yıl kuruldu. Yeni yönetim ise görevi altı ay önce aldı. Ancak UETD bu altı ay içinde öyle konulara el attı ki, sanki UETD Hollanda’da onaltı yıldır varmış gibi bir imaj oluştu. Yapmış olduğu her etkinlik hem Hollanda içinde hem Avrupa ülkelerinde hem Türkiye’de ses getirir oldu. Bazı dostlarımızdan ‘ne oluyorsunuz, dikkat edin göze geleceksiniz, ikazlarını aldık’. UETD’nin son altı aydır neler yaptığını burada tek tek anlatacak değilim elbette. Tek tek etkinlikleri bilmek isteyenler UETD websitene (www.uetd.nl) girip okuyabilirler. Ancak ben buarada UETD’nin son bir hafta içinde Hollanda’da gerçekleştirmiş olduğu etkinlikler üzerinde sadece birer paragraf durmak istiyorum.

Bir çoğumuzun bildiği gibi UETD geçtiğimiz hafta Zaandam Sade Businiss merkezinde yemekli bir toplantı organize etti. Bu yemekli toplantıya Türkiye’den çok değerli konuşmacılar katıldı. Hollanda’daki Türk girişimcilerine yönelik “AB – Türkiye İlişkileri Sürecinde Türkiye’de Yeni Yatırım ve Teşvik Fırsatları” konulu toplantıda  KOSGEB Teknoloji Geliştirme Merkezi İstanbul Müdürü Doç. Dr. M. Emin Yıldız ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Baş Danışmanı Dr. Mehmet Küçükçirkin birer konuşma yaptılar. KOSGEB destekli bir proje geliştiren ve gerçekleştiren Hollandalı işadamı Ali Yavuz’da bir konuşma yaparak projesini anlattı. Toplantıdan özetle şu mesajlar çıktı: “Türkiye; ‘Türk Cumhuriyetleri, Orta Doğu Ülkeleri, Rusya, Kafkaslar ve Afrika ülkelerine açılmak isteyen yatırımcılar için tam bir sıçrama tahtasıdır’... ‘3 Ekimle birlikte Avrupalı Türklerinin konumları değişmiştir. Sorumluluklarımız arasına Türkiye-Avrupa Birliği Entegrasyonu da girmiştir.’

Diğer taraftan aynı hafta içinde geçtiğimiz yıl kardeş kuruluşumuz Amsterdam Türkevi çatısı altında kurulan Hollanda Türk Yazarlar Kulübü’nün ödül töreni yapıldı. Yazarlar Kulübü Hollanda’daki gençlerimizi yazmaya özendirmek amacıyla “Kompozisyon ve Öykü” dalında serbest konulu bir yarışma düzenlemişti. Yarışmaya Hollanda’nın yanısıra birçok Avrupa ülkesinden katılım olmuş bunların içinde sadece ondokuzu değerlendirilmeye girebilmişti. Çok değerli dostlarım Şaban Kumcu, Yusuf Alan ve Sadık Yemni’den oluşan jüri günlerce değerlendirmelerini yaparak üslup, akıcılık, tutarlılık ve gramer yapısı kıstaslarına en uygun yazıları seçmişler ve ödülleri sahiplerine Amsterdam Noth City Hotel’de takdim edildi.

Ertesi gün yine Amsterdam HITIB’de “Avrupa Birliği Yolunda Türkiye” konulu bir başka toplantıya iştirak etti UETD’li gençler. Avrupa Parlementosu ve Türkiye-AB Karma Komisyonu eşbaşkanı Joost Lagendijk başta olmak üzere Emine Bozkurt, Zeki Arslan konuşmacılar arasındaydı. Özellikle Türkiye AB ilişkilerinin son bir iki yılı ve özelde Türkiye’deki son gelişmelerin değerlendirildiği toplantıda Joost Lagendijk diğer konuşmacılara göre daha ümitvar ve olaylara daha objektif bakan bir konuşma yapmtı. Lagendijk Ankara hükümetinin son bir iki yılda AB yolunda hiç bir partinin gerçekleştiremeyeceği adımları attığını, Kopenhagen kriterleri yolunda yürüdüğünü elbette bazı zorlukların ve dahi olumsuzlukların varolduğunu söyledi.

Ve bu haftanın son etkinliği yine Amsterdam’da gerçekleşti. Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı sayın Atilla Koç UETD’nin daveti üzerine Hollanda’ya bir günlük ziyarette bulunmuştu. UETD’nin sayın bakana göndermiş olduğu davet mektubunda aynen şu cümleler yeralıyordu: “UETD Hollanda öncelikle Hollanda’daki Türk toplumunun her türlü konumunu iyileştirici ve AB-Türkiye ilişkileri sivil boyutunda etkinlikler ve lobicilik yapan bir sivil toplum örgütüdür. Ülkemizin Hollanda’da layık olduğu bir şekilde tanıtılması Hollanda-Türkiye arasında her alanda ama öncelikle turizm ve kültür alanında sürdürülebilir ve aktif hareketliliğin olması UETD’nin misyonu arasındadır.

Bu çerçevede özellikle her yıl Hollanda’dan Türkiye’ye milyonlara varan Hollandalıyı ülkemize taşıyan büyük ölçekli Turizm şirketlerimizin katılacağı bir program dahilinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanımızın Hollanda’ya davet edilmesi uygun görülmüştür.”

Hürriyet Gazetesi köşe yazarlarından dostum Cengiz Özdemir’in de uğraşlarıyla Kültür ve Turizm bakanımız sayın Atilla Koç, sadece Operatörlerimizin sorunlarını yerinde dinlemek üzere Amsterdam’a geldi. DÜNYA Gazetesi Benelüx redaktörü sayın İlhan Karacay’ın Hollanda’daki Türk turizm operatörlerini organize etmesiyle Amsterdam BirBey restorantta verimli bir toplantı gerçekleşti.

Sayın bakanımızın toplantısı ile ilgili haberleri geniş bir şekilde gazetemizin diğer sayfalarında okuyacaksınız. Ancak o haberlerin içinde yer almayan bir cümleyi burada hatırlatma istiyorum. Sayın bakanımızın sıcaklığı, samimiyeti ve hele kelime oyunu dillere destandır. Yemek faslı bitince kendisine Fly Air sahibi Mehmet Hasancebi tarafından takdim edilen puro karşısında sayın bakanın ağzından aynen şu kelimeler dökülüyordu: “Ooooh, Aşk gibi bir şey...”

Bütün bu etkinliklerle UETD nereye koşuyor sorusuna verilecek cevap şudur: “UETD, Avrupa Birliği- Türkiye Entegrasyon sürecinin hızlanmasını istiyor. Bu alanda yapılacak her etkinlik: siyasi, ekonomik, turizm, hukuk, eğitim, gezi, öğrenciler, memurlar arası ilişkiler gibi etkinlikler entegrasyon sürecine katkı verdiği sürece UETD bu tür etkinlikleri yapmaya devam edecektir.”

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.