Bir dostla eski ve yeni Konya üzerine sohbet

Bir zamanlar...

Bugün bir dostumla çay içtik Necmettin Erbakan Parkında. Bu isimde bir park var mı Konya'da diye sorarsanız bir zamanlar vardı...

Yine bir zamanlar Afra alışveriş merkezi vardı yer altında bu parkta o AVM'nin üzerindeydi...
Burası yakın bir zamana kadar belediyenin arkası diye tarif edilirdi. Şimdi artık belediye diye bir yer de yok!

En eski belediye binası dimdik ayakta bir banka olarak faaliyetteyken yeni belediye binasının 34 yılda eskiyip(!) yıkılması da ayrıca manidar!

80'li yılların başlarında etrafı tahta çitlerle çevrili bir tarla idi yıkılan belediye binası ve yanındaki Vergi Dairesinin olduğu alan...

1986'da yapılan belediye binasında ilk zamanlar Konya Büyükşehir Belediyesi, Selçuklu, Meram ve Karatay belediyeleri hep beraber çalışıyorlardı. İlk Selçuklu ayrıldı baba evinden, ardından da Karatay... Meram Belediyesi 10 yıl öncesine kadar bu adreste hizmet verdi..

Depremde yıkılma riski var diye önceki yıl boşaltılmıştı. Şimdi de yerinde yeller esiyor. Keşke yemyeşil bir park olsaydı burası diyorduk, kütüphane yapılması kesinleşti. Hayırlı olur inşallah..
İşte biz deminden beri anlattığım yeni (eski) belediyenin arkasındaki eski N. Erbakan Parkı'ndaki Kafem'de çay içerken dostumla eskilere daldık gittik. Karma Ortaokulu'nun adının artık Alaeddin Keykubad İmam Hatip Ortaokulu olduğunu da o söyledi. Neredeyse asırlık bir okulun adı niye değiştirilir ki?! Bundan murad ne ola ki!

Bu okuldan mezun binlerce insanın hatıraları da yok ediliyor diye düşünülmez mi hiç! İsim; karma eğitime, zorla kız ve erkek çocuklarını yan yana oturtmaya kalkışılan bir yer ise bu kötü hatırayı da unutmamak gerekmez miydi?

Hem de Alaeddin Keykubad ismi eski bir ortaokula mı verilmeliydi! Bir üniversiteye veya benzeri büyük bir yere verilse olmaz mıydı?

Neyse, konu eskiler olunca laf döndü dolaştı Mevlana Çarşısı'na ve bitişiğindeki Altın Çarşısı'ya geldi. Yıkım ve yeni çarşının yapılması için öngörülen süre bir yıldı. Ne olur ne olmaz diye 2 ay da ihtiyat süresiyle 2022 şubat sonunda hak sahiplerine verileceği kayıt altına alınmıştı. Ancak dostumun dediğine göre değil iki ay üste bir iki ay daha verilse yine bitmezmiş inşaat..

Yılbaşında boşaltılmış olmasına rağmen yaz ortasında ancak kazma vurulmuş, artık kim niye oyaladıysa belediyeyi bilmiyoruz! Yüzlerce esnafın ekmek kapılarını açacağı günü iple çektiği unutulmaz umarım...

Bu arada belediyenin yeni yepyeni belediye hizmet binasını nereye ve ne zaman yapacağı da netleşmemiş daha. Şehrin muhtelif yerlerinde parça parça hizmet veren belediye birimlerinin bazıları birbiriyle alakalı olmalarına rağmen farklı adreslerde olduğundan vatandaşlar basit işler için bile uzun zaman ayırmak ve mesafe katetmek zorunda kalıyormuş dostumun dediğine göre.

Umarım en kısa zamanda her şey intizama kavuşur...

Biz eski ve yenilenen Konya'da gezerken Konyaspor'un deplasmanda yendiği Sivasspor'a evinde yenildiği haberi muhabbetin seyrini değiştirdi. Hele o eski stadyumda izlediğimiz Konyaspor maçları...

Şimdi Millet Parkı olacağı günü bekleyen şehrin en gözde yeriydi. Bir sürü dedikodu yapıldı, ama kimseye rant olmadığı gibi belediye de beş kuruş kazanamadı. Millete hizmet etsin diye Millet Parkı oluyor..

Millete hizmet derken aklımıza geldi. Eski Sanayi'deki dükkanların yeni, geniş ve modern yeni sanayiye taşınacağını herkes biliyor. Çevre Şehircilik ve İklim Bakanımız Sayın Murat Kurum'un Konya'ya harika hizmetlerinden bir tanesi daha. Peki eski sanayide dükkanı olanların değil, bizzat çalışanların yeni sanayide hak sahibi olduğu ayrıntısı dikkatinizi çekmiş miydi?

Dükkan sahibi dükkanında çalışıyorsa sorun yok. Kiradaysa kiracısı yeni iş yeri sahibi olacak yâni. Bu, altı kalınca çizilecek önemli bir husus. Sanayide tatlı bir heyecan varmış inşaatı hızla ilerleyen yeni iş yerlerine taşınma heyecanı..

Konya değişiyor, yenileniyor, biz de yenilenen Konya'ya ayak uyuyacağız mecburen.
İnsanların kaderleri olduğu gibi şehirlerin de kaderleri vardır. Binalar, caddeler, sokaklar eskir, yıkılır ve yenilenir. Önemli olan insanlıktır...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.