M. Faik Özdengül

M. Faik Özdengül

Beyhekim Sağlık Derneği

14 Mart Tıp Bayramı kutlaması etkinlikleri çerçevesinde dün gece Beyhekim Sağlık Derneği’nin davetlisi olarak, Alaeddin Keykubat salonunda Hz. Mevlana’yı anlatmak için davet edildim. Tıp Fakültesi öğrencileri harika bir program hazırlamışlar. Birbirinden ilginç, meslektaşları ve kendileriyle dahi dalga geçebilecek düzeyde özgüvene haiz skeçleri sundular biz izleyenlere. Her yıl Lokman adında bir de dergi çıkarıyorlar. Dergi fakülte öğrencileri tarafından hazırlanıyor. Beyhekim Sağlık Derneği de destek veriyor. Dergide hem öğrenciler hem de öğretim üyeleriyle yapılmış söyleşiler, şiir ve düz yazı yarışmaları, karikatürler ve anketler yer alıyor.

Gecede küçük bir kızımız da Çanakkale şehitleri ile ilgili merhum Akif’in bir şiirini okudu. Salonda hepimiz duygulu anlar yaşadık. Derken beni anons ettiler. Bu gecede Hz Pir’in yad edilmesi de ayrı bir güzellikti. Daha çok öğrencilerden oluşan topluluğa dilim döndüğünce anlattım Hz Mevlana’yı. Neden hekimlerin onu ve eserlerini okuması gerektiğini. Ve Mesnevi’den de bir hikayeyi anlatarak bitirdim konuşmamı. Daha sonra yarışmada ödül alan öğrencilere ödülleri verildi.

Öğrencilerin arasında yeniden öğrencilik yıllarıma döndüm. Benzeri programları bizler de yapardık. Ancak şu anki arkadaşlar bizlerden fersah, fersah ilerideler. Bu çok sevindirici.

Derneğin şu anki başkanı Tıp Fakültesi Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Celalettin Vatansev. Kendisi Amerika’dan yeni dönmüş. Ayağının tozuyla öğrencilerin arasına katılmış. Kendisiyle programdan sonra İstanbul Pastanesinde sohbet etme imkanımız oldu. Programa katkıda bulunan öğrencilerini ikram ve izzetle onore etti. Bu arada Numune Hastanemiz Başhekim Yardımcısı Dr Ahmet Ergin’i de unutmamalıyım. O da tıpkı Celalettin Bey gibi öğrencilerin yar ve yardımcısı.  Dr Celalettin Bey neden sosyal faaliyetlerin önemli olduğundan söz etti. Fakültedeki yoğun çalışmaları arasında öğrencilerle birebir ilgilenmenin kendisini aslında dinlendirdiğini ve ülkemiz için her açıdan yetişmiş bireylerin ne denli önemli olduğundan da. Amerika’da bulunduğu sırada teknolojik donanımlar dışında bizim doktorlarımızın onlardan daha iyi durumda olduğunu gözlemlediğini anlattı. Kendisi başarılı bir cerrah. Uzun yıllardır fakültede görev yapıyor. Başarılı cerrahi operasyonlara imza atıyor. Bunun yanında şehrimiz ve ülkemiz adına en önemli yatırımın insana yapılması gerektiğini hatırlatıyor bize. Yurt dışında da gözlemlediğim gibi en önemli güç yetişmiş insandır diyor. Ve asıl yatırımın buna yapılması gerektiğinden söz ediyor. İstanbul pastanesindeki kısa sohbetimizde.

Kendisine ve başında bulunduğu derneğe yürekten başarılar diliyorum. Beni davet ettikleri için ve hazırladıkları harika program için yeniden kutluyorum hem kendisini hem de muhteşem öğrencilerini.

Şehrimizde ve ülkemizde güzel şeyler oluyor. Bizlere düşense bu anlamda çocuklarımıza ve gençlerimize sahip çıkmak. Veya en azından kendimiz yapamasak da  bu  işlevi bizim yerimize yapan Beyhekim Sağlık Derneği gibi derneklerimize destek verebiliriz.

www.pozitifdegisim.com

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.