Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Beşiktaş, bir puana dua etsin

Konyaspor’u takip eden bir gazeteci olmakla duyduğum gurur her geçen yıl daha da artıyor.

Taraftarı, teknik direktörü, yönetimi ve futbolcusuyla tam bir kulüp olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Sadece spor kulübü değil, bir sivil toplum kuruluşu hüviyeti de giderek güçleniyor. Beşiktaş maçından önce de 15 Temmuz Direnişi’nin sembollerinden olan, oyuncak kamyonuna bayrak asan küçük çocuğun koreografisini yapan taraftar yine Türkiye’ye örnek oldu. Sokağa dökülerek bir gecede ülkesinin kaderini değiştiren herkesten Allah razı olsun.

Maç da çok güzel başladı. Ali Çamdalı’nın takıma dönüşü herkesi rahatlattı. Hücumda Bajic ve Rangelov ikilisi yeterli olacağı için Rize maçında oynayan Miloşeviç’in kenara gitmesi çok da önemli değildi. İstikrarsız Mehmet Uslu’nun Quaresma karşısındaki açıklarını hem Amir hem de Çamdalı kademe yaparak kapatmaya çalıştı.

Açıkçası ilk 15 dakikada iki gol geleceğini hiç düşünmüyordum ama Konyaspor’un attığı golde Beşiktaş çok önde yakalandı ve boş kaleye gol geldi. Maç dengede giderken gelen Beşiktaş’ın golü de Konyaspor savunmasındaki bireysel bir hatadan kaynaklandı.

25. Dakikadan sonra Beşiktaş kontrolü eline aldı. Volkan Fındıklı’nın vasat oyunu, orta sahadaki pas trafiğini aksatınca Konyaspor, kontralar ve uzun toplar dışında orta sahayı geçemedi.

Quaresma’yı sağ kanada geçirmek Şenol Güneş’in önemli bir hatasıydı. Savunmayı bilen Ömer Ali ile Skubiç O’nu orada çok yordu. İkinci yarı tekrar yerine dönünce yine etkili oldu. Konyaspor’u takip eden hangi teknik direktöre “rakibin zaafı ne?” Diye sorsanız “sol bek” cevabı alırsınız. Ciddi akınlar hep oradan geldi.

Konyaspor ikinci golü yedikten sonra en küçük bir moral bozukluğu belirtisi göstermeden rakibinin üzerine aynı oyun disipliniyle gitti. Aşırı yüklenmeden, hissettirmeden, savunmayı boş bırakmadan “rakibim Beşiktaş” demeden oynadı. Yenilgiye boyun eğmeyen bir takım hüviyetini apaçık ortaya koydu. İkinci golü de harikaydı Yeşil Beyazlılar’ın. Bajic’i izlerken farklı bir zevk almaya başladı herkes.

Maçın son 10 dakikası Konyaspor’un bitmeyen enerjisi karşısında afallayan Beşiktaş, kırmızı kart nedeniyle 10 kişi kalmanın da etkisiyle beraberliğe razı olup savunmaya çekildi. Adrean Hora iki pozisyondan birini atsa Konyaspor harika taraftarına galibiyet armağan edecekti.

Olmadı. Hiç önemli değil. Konyaspor böyle oynamaya devam ettikçe, yeni oyuncular adapte oldukça daha da iyi işler yapacak.

UEFA’DA GÜZEL KURA
Belçika’dan Gent, Portekiz’den Braga ve Ukrayna’dan Shaktar Donetsk ile eşleşen Konyaspor bence güzel bir kura çekti. Herkesin zayıf rakip olarak göreceği ama sürprizlere en gebe sonuçları alacak takım olacak Konyaspor. Gruptan çıkamasa da bu yıl çok iyi bir tecrübe yaşayacağız. Avrupa maçalarını sabırsızlıkla bekliyorum.

CÜNEYT ÇAKIR REZİLLİĞİ
Artık alıştık. Cüneyt Çakır denen dengesiz hakem, büyük maçlarda reklam yapıp, Anadolu takımlarının maçlarında saçmalayan, İstanbul takımlarını ince ince kollayan Çakır, Konyaspor'a da aynı pisliği yaptı. Takdir haklarını hep tek taraflı kullandı. Uzun söze gerek yok. Futbol camiasındaki paralel temizlik yapılırken bu hakemi de  maç ayrımı yaptığı için araya sıkıştırsalar kimsenin sesi çıkmaz. Ya da sadece Avrupa maçlarını yönetsin. Ligde yokluğu hissedilmez bile.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar