Prof. Dr. Ali Akpınar

Prof. Dr. Ali Akpınar

Başkan dedi ki!

Kutlu Doğum 2015 kutlamaları çerçevesinde Diyanet İşleri Başkanımız Konya’mıza teşrif etti. Kutlu Davete icabet eden çok sayıda Konyalı kardeşimiz de programımıza iştirak etti. Programın hazırlanmasında ve gerçekleşmesinde emeği geçen tüm herkese ve davetimize icabet ederek salonumuzu dolduran kardeşlerime teşekkür ederim.

Tabi bu davete icabet etmeyenler de oldu. Olur-olmaz programlarla zamanını tüketen bazı kardeşler, ne hikmetse sudan sebeplerle bir din büyüğünün katıldığı programı görmezden geldi. Kimi Pazar günü piknik günüydü dedi, kimi haftanın son günüydü dedi, kimi salon uzaktı dedi, kimi başka şeyler düşündü ve başka şeyler dedi! Canları sağ olsun! Ama şu kadarını söyleyelim ki, böyle programlar kolay hazırlanmıyor ve bunlar sık tekrarlanan programlar değildir. Çoluk çocuğumuza Türkiye’nin Din Büyüğünü gösterme fırsatını kaçıranlar, televizyon görüntüleriyle idare edecekler artık. Benzetme belki uygun olmaz ama Hıristiyanların din büyüğü Papa bir şehre gelse insanlar onu görmek için ne yaparlar acaba? Şehrimize gelen Mehmet Görmez Hoca değil, Diyanet İşleri Başkanı idi ve Konyalılara Peygamberimizi anlatmak için gelmişti!

Biz, Kutlu Doğum haftasından önce, STK temsilcileriyle yaptığımız toplantılarda, bu hafta etkinliklerini müftülük riyasetinde hep birlikte yapalım ve hep birlikte programlara katılalım çağrısında bulunduk. Özellikle bu büyük programa STK’larımızın stant açarak katılabileceklerini duyurduk. Buna da rağbet, istenen seviyede olmadı. Niçin? Bize göre, az olsun benim olsun, ben kendi programımı kendim yaparım düşüncesinden kaynaklansa gerek.

Burada üzülerek belirtmem gereken bir manzara da, Kutlu Doğum programlarının ilan edildiği bazı bilbordların kasıtlı olarak yırtılması. Bir değil hem de birden fazla büyük ilan sayfaları tahrip edilmiş gördüm ve üzüldüm. Konya’mıza yakışmayan bu tahammülsüzlüğü kim, niçin yapar düşünmek gerekir! Peygamberimizin konuşulacağı bir program ilanı % 99.2’si Müslüman olan şu memlekette kimleri rahatsız eder ki? Çocukların yapamayacağı ortada, dine uzak olanların ise yapmadığı kesin!

Bu dostane hatırlatma, sitem ve teşekkürden sonra, şimdi de Saygıdeğer Başkanın konuşmasından bazı cümleleri aktaralım:

O’nun her konudaki önderliğine, O’nun örnekliğine hepimiz muhtacız. Dünden daha fazla bugün muhtacız!

Dünyayı kan gölü ve gözyaşı seline çevirerek onu ifsat edenlere; şu dünyaya ifsat için değil ıslah için geldiğimizi hatırlatmak için…

İslam korkusu ile Allah’ın dinine düşman olanlara, İslam’ın insanlık dini ve dostluk dini olduğunu hatırlatmak için…

Aile içerisinde ve dışında akrabalık bağlarını, komşuluk bağlarını koparanlara; İslam’ın sıla-ı i rahim gerçeğini hatırlatmak için…

İhmal ettiğimiz bedenimize ve onun maneviyat merkezi kalbimize, O’nsuz olamayacağımızı ve O’nsuz kalamayacağımızı hatırlatmak için…

Evet, tüm bunlar için O’na ve O’nun önderliğine ihtiyacımız var!

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.