Serpil Yalçınkaya

Serpil Yalçınkaya

BARINAKTAN GELEN İYİLİK

Trt Belgesel’de en beğenerek izlediğim belgesellerden birisi de “Barınaktan Gelen İyilik”. 

İngiltere’de Sokak köpekleri toplanarak köpek eğiticileri tarafından önce genel daha sonra onu sahiplenecek olan kimsenin ihtiyaçlarına göre özel eğitimlerden geçiriliyor.  Hasta sahibinin ihtiyaçlarına göre rehber köpeğe dönüşüyor.  Ben bu programı izlemeden önce görme engelli insanlara yol gösteren, yoldaşlık eden köpekler olduğunu biliyordum ama programı izlememle birlikte öyle farklı hastalıklar ve hastalar olduğunu, hastaların bu rahatsızlıkları neticesinde ne kadar müşkül duruma düştükleriniköpekleri sayesinde hayata tutunabildiklerini gördüm ki bu inanılmazdı. 

 

Örneğin Tourette sendromu yaşayan bir adam vardı izlediğim bölümlerden birinde ve hastalığı yüzünden, uyurken sürekli eli, ayağı şiddetli tikler yapıyor ve adamcağız bir türlü uykuya dalamıyordu. Doktorlar adamın uykusunu uyuyup standart bir hayat sürmesini sağlayabilme adına ona tiklerini azaltmaya yönelik çok ağır ilaçların yanı sıra uyku ilaçları da veriyorlardı. Fakat bu ilaçları kullanmaya başlayan adamın sabah olup da uykudan kalkması da neredeyse imkânsız hale gelmiş, ne çalan saati duyabiliyor ne de kendiliğinden kıpırdayıp uyanabiliyordu. İşte burada sahiplenilecek köpek devreye giriyor ve öyle enteresandır ki aldığı eğitimler neticesinde sahibini yatağın başında bekliyor, hasta içtiği ilaçların etkisiyle yatağını, yorganını tekmelemeyi bırakıp uyumaya başladığında önce sahibinin üzerini örtüyor, sonra ışıkları kapatıyor; sabah olup da gün ağarınca da sahibinin üzerini açıp, ayaklarını, vücudunu dürterek onu uyandırıyordu. 

Programı izlerken bir taraftan ne kadar farklı hastalıklar var derken, diğer taraftan bu köpeklerin nasıl böylesine güzel eğitilebilir, nasıl bu kadar sahiplerine bağlı olduklarını hayretler içerisinde takip ettim. 

Diğer bir vaka da oldukça ilginçti. Narkolepsi hastası bir genç kız adına kataleptik atak denilen ani uyku ya da bayılma nöbeti geçiriyor ve o an olduğu yere yığılıp kalıyordu. Bu öylesine zor bir durum ki yolda karşıdan karşıya geçerken ya da hiç umulmadık bir anda bayılması onu dış dünyadan tamamıyla tecrit durumuna düşürmüş ve hatta evde de artık yalnız başına kalması onun için hayati tehlike yaratmaya başlamıştı.  Burada devreye giren diğer köpek de her an sahibinin başında olması ve onun o düşüp bayılma nöbetlerinde hemen kendine gelmesi için çekiştiriyor, sahibini koruma altına alıyor, su ve ilacını getiriyordu.