Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

AYKUT KOCAMAN GİDECEK Mİ?

Geçtiğimiz yıl oynadığı disiplinli futbol ile ligi üçüncü bitiren, taraftarı ve stadyumuyla herkesin övgüsünü alan, bu yıl yine istikrarlı bir görüntü sergileyen, UEFA Kupasına giden, Shaktar gibi bir takım karşısında bile 120 kilometre koşan bir takım Ümraniyespor karşısında dökülüyor.

Aykut Kocaman yine yanlış taktikle oynattı. Asıl kadroyla sahaya çıkıp istediği skoru aldıktan sonra yedek oyunculara yer vermesi gerekirken, direnç gösterebilen bir rakibe neredeyse tur atlama şansı veriyordu. Eğer Antalyaspor maçını düşünerek bunu yaptıysa, bu daha büyük acziyet göstergesidir. Türkiye Kupası’nda İstanbul takımları dökülürken, kupaya uzanma şansı varken, takıma hiçbir katkıları olmayan ve ilerisi için de umut vermeyen Kaleci Kaya, Hora ve Uslu gibi “gereksiz” oyuncuları oynatmak, garabetin dik alası. Yılların kalecisi Kaya’nın golde yaptığı hatayı genç kaleciler bile yapmıyor artık.

Ümraniye 10 kişi kalmasa belki çeyrek final hayal olacaktı. Neyse ki hakem basit bir penaltı verdi de Konyaspor Türkiye Kupasından elenmedi (Rangelov’un penaltısını vermediğini de belirtelim).

Aykut Kocaman gidecek mi?

Geçtiğimiz hafta boyunca Kocaman’ın sezon sonunda Konyaspor’dan gideceği konuşuldu. Sonda yazacağımı başta yazayım: Bence sezon sonu gidecek. 4 nedenden dolayı gidecek:

Yönetimle pek arası yok. Geçen sene devre arasından beri limoniler. Hoca işine karışılmasını istemiyor. Yönetim de bu kadar pasifize olmaktan rahatsız. Yönettikleri takımın antrenmanını izlemeye bile izin verilmemesinden rahatsızlar. Selçuk Aksoy’un gidişinden beri bu soğukluk devam ediyor. Kocaman, istediğini yapabildiği, yönetim de takım başarılı olduğu için susuyor.

  1. Tabi ki Fenerbahçe… Sene başındaki teklife “adam gibi” bir duruş sergileyerek olumsuz cevap veren Kocaman’ın aklı Fenerbahçe’de. Eğer ligin başlamasına bir ay falan olsaydı, muhtemelen giderdi.
  2. Taraftarın ve bazı kesimlerin sürekli homurdanması… Sürekli transfer istenmesi, bazı oyunculara kötü tezahürat yapılması, zevksiz futbol oynattığı için eleştirilmesinden duyduğu rahatsızlık günden güne artıyor.
  3. KONTV’de katıldığı programda söyledikleri de gideceğinin işaretidir. Gelecek yıl için de sözleşmesi olan bir teknik direktör “aile” gerekçesiyle “düşüneceğim” derse kalma ihtimali düşük demektir.

Aykut Kocaman Konyaspor’a çok şey vermiştir. Kendisinin kazandığından çok şey vermiştir ancak bu zoraki evlilik durumu hiç hoş değil. Başarılı olduğu için taraftarın büyük bölümüyle bağları güçlü ama bu böyle devam edecek gibi görünmüyor. Kulübe ve yönetime “transfer yapılırsa futbolcuların parasını ödeyemeyecek kadar kötü durumda” imalarında bulunması, aşırı ketum davranması, kombineli binlerce taraftarı küstürmesi de hocanın eksileri olarak göze çarpıyor. Keşke iki yıl daha kalsa ama zor görünüyor. Aykut Hoca’yı tanırım. Sene sonuna kadar bir şey belli etmez ama tak diye “ben gidiyorum” diyebilir. Bakalım önümüzdeki günler nelere gebe.   

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar