Avrupa’nın Kudüs’ü Saraybosna

    Kardeş ülke Bosna Hersek, Kardeş şehir Starı Grad...

    Sevincim, heyecanım haftalar öncesi başlamıştı. Dost, kardeş ülke Bosna Hersek’e, kardeş şehirlere ve kardeşlerimize gideceğiz. Allah(cc) nasip etti Mayıs’ın ilk haftası Bosna Hersek’de bulunduk.

    Saraybosna,  bir zamanlar Türkler, Boşnaklar, Sırplar, Hırvatlar ve Yahudilerin yıllarca bir arada yaşadığı ve “Avrupa’nın Kudüsü”.  Kudüs Filistin’siz olur mu? Burada ki  Kudüs’ün Filistin’i de Saray Bosna,  Gorajde (Grojni), Mostar, Travnik, Starı Grad, İgman Dağı.

     Otelimize yerleştikten sonra ilk işimiz, Bosna Hersek’in milli kahramanı, Bilge Kral, Rahmetli İzzet Begoviç’in kabrini  ve şehitlerin kabrini  ziyaret etmek oldu  Bilge Kral, kurtuluş mücadelesini  birlikte verdiği her zaman  aralarında  olduğu  kardeşlerinin  arasında yatmaktadır. Bilge Kral ve tüm şehitlerimizin ruhuna fatiha okuduk.

    Mostar köprüsü’nü yıkan Hırvatların dağ üzerine haç inşa ettiğini kendisine haber veren Mostarlı Boşnaklara:’Bizlerin ay ve yıldızı göklerde, onların haçlarından daha yüksektedir’ diyen Bilge Kral halkını teselli etmişti.

     Bu şehitlik Saray Bosna’da bulunan onlarca şehitliklerden en büyüğü. Dik bir yamaçta, tepede, şehrin her tarafından  görülmektedir.  Saray Bosna ve diğer şehirlerinde yüzlerce şehitlik bulunmaktadır.  Bosnalı, şehitliklerini semtlerinin ortasına kurmuş.

    Bosna Hersek de Boşnakların yaşadığı her bir şehirin Türkiye’den kardeş şehirleri var. Meclir üyesi olduğumuz, Selçuklu Belediye’sinin kardeş şehri Starı Grad (Eski Şehir) dır. Belediyemiz iki yıl once bu kardeş şehire 3 katlı Meslevihane yaptırdı. Mevlevihane, Bilge Kral’ın mezarının da bulunduğu şehitliğin şehre nazır tepesindedir. Mevlevihane’nin terasından  tüm Saray Bosna görülmektedir.

    Konya Büyükşehir  Belediyesi’nin açmış olduğu KOMEK kurslarında yetişen  bayan Boşnak kardeşlerimizin iki yıldır hazırladığı el emeği, göz nuru el işleri Selçuklu Belediyemizin yaptırdığı bu mevlevihanede sergilendi.  5-Mayıs -2015 tarihinde,   Selçuklu Belediyesi Meclis Üyelerininde hazır bulunduğu  açılış proğramında,  Selçuklu Belediyesi adına, başkan yardımcımız Ali Ziya Yalçınkaya bey’de bir konuşma yaptı.

     Bosna Hersek’de, Saray Bosna (Sarajevo) ve diğer şehirleri  karşılıklı iki dağın eteğinde, şehirlerin ortasında akan ırmak, ırmak boyu karayolu, demir yolu  görürsünüz. Yol boyu gidip gelirken bunların  hepsini bir anda görürsünüz.

     Her taraf yeşile bürünmüş,  yeşil adeta toprağı saklamış. Dağlardan doğan nehirlerin bir kısmı Tuna ile birleşmekte, bir kısmı Adriyatik'e dökülmekte.

     Bosna Hersek de tüm şehirlerde dağlardan çağlayarak çıkan sular içilmekte ve kullanılmaktadır. İçme suyu ile meşhur bir ülke. Sularını İçtikçe içesiniz gelir, içmeye doyamazsınız.  Doygunluk ve şişkinlik yapmıyor.  Saray Bosna da yapılan  ambalaşlanmış su  yarışmasında  Bosna Hersek’in çeşme su yu birinci seçilmiş.

     Üçlü Cumhuriyet Konseyi’nde Boşnak kardeşlerimizi, rahmetli Bilge Kral Aliye İzzetbegoviç’in oğlu olan Bakır İzzetbgoviç temsil etmektedir. Ülke nüfusunun  üçte ikisi  Boşnak Müslümanlardan oluşmaktadır. Parlemanto da temsilde adaletsizlik yaşanmaktadır. Milletvekili sayısı Boşnak Müslümanlar, Hırvatlar, Sırplar arasında eşit dağıtılmaktadır.  

    Ülkelerin ruhunu yansıtan şehirler, şehirlerin ruhunu yansıtan mekânlar vardır. Kendine has mimarî ve renkliliğiyle Saraybosna'daki Başçarşı, Avrupa'nın ortasında, klâsik Osmanlı şehir anlayışını ve Türk-İslâm sanatının inceliklerini fevkalâde güzel bir şekilde yansıtmaktadır.

    İgman Saraybosna'yı koruyan dağın adıdır. Savaş zamanında Saraybosna tam 1425 gün boyunca kuşatıldığında, şehre ekmek olan, ilaç olan, hastane olan, yol olan, otoyol olan, helikopter pisti olan, barınak olan yer İgman Dağı'dır. Bosna'nın Çanakkale'sinden bahsediyorum bir anlamda. Havaalanının altına Aliya'nın talimatıyla inşa edilen meşhur 800 metrelik tünelin bir ucu işte bu İgman Dağı'nın eteklerindedir.

Not:Saraybosna'yı, İkman Dağı'nı, Mostar'ı, Travni'yi, Starı Grad'ı ve savaşın izlerini anlatmaya sonraki yazılarımda devam edeceğim.

Saygılarımla...

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.