Aşıklar TYB'de buluşuyor

Aşıklar TYB'de buluşuyor

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi, kültürel faaliyetlerine kış sezonunda da devam ediyor.

Her ayın ilk cuma gecesi Konyalı âşıklar TYB’de buluşup “muhabbet geceleri” adı altında program icra ediyor. TYB’nin bu ayki programında da âşık dostları Konyalı âşıklarla buluştu. TYB Konya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Öğr. Gör. Dr. Aziz Ayva’nın nezaretinde gerçekleşen programa Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencileri de yoğun ilgi gösterdi.

ÂŞIKLAR COŞTU; COŞTURDU

TYB Evi’nde gerçekleştirilen programa; Konya âşıklık geleneğini yaşatan başta usta Âşık Ataroğlu olmak üzere; Âşık Zikri Aliyâr, Öksüz Ozan, Âşık Hanoğlu, Yağız Ozan, Âşık Meramî, Adanalı Âşık Ahmet Şener, Âşık Hürmeti, Şair Fahrettin Tan ve halk şiirinin ve halk müziğinin sevdalıları katıldılar. Program Dr. Aziz Ayva’nın açılış ve takdim konuşmasıyla başladı. Dr. Ayva, Konya âşıklık geleneği ve beslendiği kaynaklar hakkında kısa bilgiler verdikten sonra bu muhabbet gecelerinin önemine değindi. Âşık Ataroğlu’nun yönettiği programda; âşıklar halk şiirinin çeşitli türlerinden örnekler sergilediler. Zaman zaman şairlerin ve konukların da şiirlerle katıldığı programda halk şiirinin ustalarından da bahsedildi, hatıraları anlatıldı.

BULUŞMALAR DEVAM EDECEK

Büyük bir coşku ve ilgiyle takip edilen “muhabbet gecesi” Konya âşıklık geleneğine bir tarih ve kayıt düştü. Âşık edebiyatının çeşitli türlerinde örnekleri verildiği program üç saat sürdü. Program âşıkların ve bütün katılımcıların toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi. Bir sonraki “muhabbet gecesi”nin 4 Şubat 2011’de gerçekleşeceği bildirildi