Aşık Şemi konuşuyor - -4o

Geçen haftaki  yazımıza nokta koyduğumuz yerden devam ediyoruz.Mısırın fethi dolayısı ile Konyada  seferi halde bekleyen Osmanlı ordusu Karaman üzeri yoluna devam ededursun geride yaşananları tarihe mal etmek üzere  yazımıza kaldığı yerden  bir parağraf açarak bir açıklamada bulunacağız.Bir bakıma da yazdıklarımızın doğruluğunu  kanıtlamak  istedik. Şöyleki:

      Eli kalem tutan bir kalem erbabının mutlaka özel bir Arşiv dolabı vardır.Eski terime göre Muharrir yeni terime göre Köşe Yazarı içinde bulunduğu zaman içinde  gördükleri yaşadıkları okudukları her şeyi tarihe mal etmek ister, belgeler ve saklar. Kendimden bir örnek vermek istiyorum.

      Evimde özel kitaplığımda aşağı yukarı yazı hayatına başladığım   ( 1938 ) yılından beri muhafaza ede geldiğim  ( 18OO ) lü  ve daha eski yıllara air  günümüze kadar sakladığım dökümanlar vardır. O günlerİn Gazetesi olan Babalık, Ekekon ve edebiyat hocam  Muhlis Konerin çıkarttığı Selçuk gazetesinde  haber muhabiri ve Köşe Yazarı olarak calışdım. Ayrıca  zamanın Şair ve Köşe yazarı olarak faaliyet gösteren Babam İbrahim Aczi Kendi  gibi eski yılların adamlarından , kalem erbaplarından aldığım notları  halen muhafaza ediyorum. Elimde canlı bir külliye var. En son halka da SELÇUK ES  Ağabeyimizdir. Zaman zaman yeni nesillere de yardımcı olabiliyoruz.

      Bir kaç boyutlu konumuza dönüyoruz.Yavuz Sultan Selim’in Konya sevgisi, Konya insanına itimadı ve aşınalığı, ve sonsuz sınırsız maddi desteği..Ve Mısırın fethi dolayısıyla  zuhur etmiş olan karşılıklı kerametlerin izharı..Muharebenin seyrini değiştiren  alametler.

      Kaynak kişi. Çumra ilçesine bağlı Küçük Köy eşrafından  ( 1889 ) doğumlu Medrese tahsili görmüş ,mütefekkir, Hacı RIZA TEMİZ efendidir.Hacı Rıza Temiz efendi  ( 194o ) lı yıllarda  hayatta iken tanıştık. O tarihlerde ben bir ara  Otobüs işletmeciliği yaptığım sıralarda  Konya Küçükköy   arasında çalışıyordu benim  otobüsüm. Onedenle çok zaman Rıza efendinin evinde kalırdım.

      Hacı Rıza amcanın o günlerde sohbet anında anlattıklarına göre   LL5  yaşında ölen Dedesinin  dedesine ait okuduğu Kuran,-ı kerimin  son sahifesine dedesinin vaktıyla düşmüş olduğu  notlara atfen  yavuz  Sultan  Selim_in MISIR  topraklarını anavatana ilhak etmek üzere  1516 yılı haziran ayında  Konya üzeri geçerken  olup biten yaşanan ları şu şekilde not ettirmiş idi.

      Devam edecek..         -----------------------------------------------

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.