Arslanlar Şehri

Bozkırlı Garnizon Komutanı Tümgeneral Uğur Uzal’ın desteğiyle harekete geçen Konya Bozkırlılar Kültür, Folklor ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu üyeleri, “Arslanlar Şehri” isimli 120 dakikalık sinema filmiyle Bozkır’ı beyaz perdeye aktarıyor. Filmde Başrolleri Kurtlar Vadisi’nin ünlü ismi Necati Şaşmaz ile Çetin Tekindor’un canlandırması bekleniyor.

Yönetmen-senarist Yusuf Koç’un senaryosunu yazdığı “Arslanlar Şehri” filminin isim tescilinin Konya 8’inci Noteri Bozkır Kovanlıklı Mehmet Yaman tarafından ücretsiz yapıldığını vurgulayan Konya Bozkırlılar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve filmin genel koordinatörü Burhan Yılmaz, www.bozkirinsesi.com’a yaptığı özel açıklamada, “Bozkır’ın örnek bir senaryo ile beyaz perdede tanıtılmasına desteklerini esirgemeyen Garnizon Komutanımız sayın Tümgeneral Uğur Uzal’a yürekten teşekkür ediyoruz. Bu filmin çekilebilmesi için gerekli olan malzeme ve aksesuarlarla ilgili yardım için, Konya Garnizon Komutanlığı Genel Kurmay Başkanlığına yazı yazmış bulunmaktadır. Film Türkiye’de ilk defa yapılacak bir konuyu içermesinden dolayı önem arz etmektedir. Cumhuriyetimizin kuruluş yıllarındaki bir şehidimizin öyküsünün anlatılacağı filmin tamamının çekimi Bozkır’da yapılacaktır. Gerçek sahnelerin yer alacağı filmde oyuncu sayısı 90’ı bulacaktır. Şehidin cenaze ve yakınlarına Devlet Övünç Madalyası verilmesi törenlerinde Türkiye Cumhuriyeti’nin devlet protokolü uygulanacaktır” dedi.

Yılmaz, “Arslanlar Şehri” filminde 500’ü aşan Bozkırlı figüran olarak görev yapacağını belirtirken, “Garnizon Komutanımız sayın Tümgeneral Uğur Uzal’ın makamında yaptığımız ilk toplantıda, senaryo gereği başrol oyuncuları olarak Yüzbaşı Kemal’i Çetin Tekindor’un, Dr. Teğmen Can’ı Kurtlar Vadisi’ndeki başarısıyla ünlenen Necati Şaşmaz’ın oynamaları için kendilerine teklif götürülmeleri kararlaştırılmıştır” diye konuştu.

Bozkır, içerden birilerinin istememesine rağmen kabuğunu kıracak gibi gözüküyor.

Umarım, bu filmle, kahramanlıkları dillere destan bu ilçenin yiğit evlatları tarihte hak ettiği yere oturur.

Umarım, 26 Eylül 1919 tarihinde başlayan ve 552 saat devam eden malum olaylarda Türkiye Cumhuriyeti kurulmadan 4 yıl önce canlarını feda eden 10 kahramandan mezarları bilinen 7’sinin ebedi istirahatgâhları pırıl pırıl bir şehitlik haline getirilir.

Umarım, Bozkır’ın bağrındaki bu şehitliğe gereken önemi vermeyenler ve verdirmeyen aymazlar yargı önünde hesap verir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.