Arkadaşlık hukukuna giriş

Uzun zamandır yazılar yazıyorum, Memleket Gazetesine yazdığım yazıların sayısını bilmiyorum.

Bu yazılar içinde pek çok defa dostluktan, arkadaşlıktan diğergamlıktan bahsettim.

Ancak geçtiğimiz günlerde bir dostumla konuşurken çok güzel bir şey söyledi, abi bu güne kadar pek çok hukuk ilişkisi okudum ancak arkadaşlık hukukuna dair hiçbir şey okumadım, arkadaşlık hukuku diye bir şey var mı varsa bunun kaideleri ne?

Evet gerçekten çok önemli bir konu. Ben de hiç düşünmemiştim. Arkadaşlık var bunun bir de hukuku olmalı, pek çok şeyin hukuku olduğu gibi.

Arkadaşlık da öyle tek tip değil.

Çocukluk arkadaşlığı var… Hesapsız kitapsız sadece oyun üzerine kurulu bir arkadaşlık… Burada tabi akran eziyeti diye bir husus var, arkadaşlık hukukunda buna yer vermek gerekiyor. Madde 1.

Okul arkadaşlığı var. İlkokuldan itibaren başlayan ve üniversiteye kadar süren bir dönem…

Bu arkadaşlıkta ise neredeyse günün yarısını geçirdiğin, annenden babandan daha çok gördüğün bir durum söz konusu. Okul arkadaşlığının hukukunda yatılıysa başka, gündüzlüyse başka kurallar işler. Madde 2.

Asker arkadaşlığı var. Bu arkadaşlık eskiden çok yoğun bir hukuk barındırırmış. Babalarımız, dedelerimiz iki ila dört yıl arasında aynı koğuşta, aynı içtimada bulunurlarmış. Asker arkadaşı kardeş gibi bir hal alırmış. Mesele ben babamın bir asker arkadaşını amcam zannediyordum. Ölümüne bir arkadaşlık hukuku söz konusudur burada… Madde 3,

Fikir, siyaset dava arkadaşlığı var. Burada aynı inancı, fikri paylaştığın kişilerle birlikte bir arkadaşlık oluşturursun. Bu arkadaşlık hukukunda en büyük kırılma ideolojik sapmadır. Madde 4.

İş arkadaşlığı vardır bir de… Bu arkadaşlık bana göre en zayıf arkadaşlık biçimidir. Çoğu defa zorunluluklar sizi aynı yerde olmaya iter. Buradan arkadaşlık hukuku pek oluşmaz.

Başka bir arkadaşlık ise hayat arkadaşlığıdır… En derin, en güzel, en zor arkadaşlık biçimi… Aynı hayatı birlikte sürdürme iradesini taşıdığın eşinle olan hukuktur…

Bütün bu arkadaşlık biçimlerini ve hukukunu zaman buldukça yazacağım…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar