Anayasa Komisyonu Başkanı Şentop:

Anayasa Komisyonu Başkanı Şentop:

"Adli kontrol şartıyla bırakılanlar da en büyük FETÖ karşıtı mücadele yürüten insanlara dönüştüler. Ama bunların bir ters algı operasyonu olduğunu biliyoruz"

TEKİRDAĞ (AA) - Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop, "Adli kontrol şartıyla bırakılanlar da en büyük FETÖ karşıtı mücadele yürüten insanlara dönüştüler. Ama bunların bir ters algı operasyonu olduğunu biliyoruz." dedi.

Şentop, Süleymanpaşa Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi yurdunun açılışı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin "Sosyal medya hesapları şahsınıza, Tekirdağ milletvekillerine ve parti teşkilatlarına yönelik suçlamalarda bulunuyor. Bununla ilgili neler söyleyeceksiniz?" sorusu üzerine Şentop, Türkiye genelinde buna benzeyen birtakım şeylerin olduğunu, AK Parti içerisinde kendilerince bir algı yürütmek isteyen çevrelerin bulunduğunu belirtti.

Bunların çok büyük bir kısmının da esasen FETÖ’cü olduğunu aktaran Şentop, şunları söyledi:

"Şu anda tutuklananlar dahil hepsi, alakası olmadığını iddia ettiği gibi, denetimli serbestlikle bırakılanlar, adli kontrolle bırakılanlar var. Adli kontrol şartıyla bırakılanlar da en büyük FETÖ karşıtı mücadele yürüten insanlara dönüştüler. Ama bunların bir ters algı operasyonu olduğunu biliyoruz. Birçok ilimizde de var. Üstelik bu adresler, gerçek manada bir AK Parti ile AK Partililerle ilgili birtakım iddiaları olanlar, bu iddialarının doğru olduğunu bilseler, yapacakları yol bellidir. Savcılığa verirsiniz, savcılık araştırır bunu neyse, varsa bir şey gereğini yapar veya memurlar bakımından ilgili kuruma verirsiniz, idari soruşturma başlatılır onunla ilgili bir sonuç çıkar."

Bu tür iddialarda bulunanların kendi isimleri ile ortalığa çıkma cesareti gösteremeyenler olduğunu kaydeden Şentop, "Bu tür, 15 Temmuz’dan sonra ortaya çıkan operasyon adresleri bunlar. Tabi ufak çaplı ve kendi akılları, kapasitesi içerisinde hareket ediyorlar. Bir deve kuşu gibi, maske kullandığı için, etek altına saklandıkları için görülmediklerini zannediyorlar. Halbuki bu konuda aşağı yukarı biz genel kapsamı itibari ile biliyoruz bunları." ifadelerini kullandı.

- "FETÖ ile kavgam çok eskilere dayanıyor"

FETÖ’yü yeni yeni öğrenen, telaffuz eden insanların bugün FETÖ karşıtı bir hareketin öncüleri gibi kendilerini lanse etmeye çalıştıklarını, bunların bilindiğini aktaran Şentop, siyasette, maskenin, sahte hesabın, gizli hesabın, hiçbir zaman bir itibar sağlamadığı, netice vermediğinin bilinmesi gerektiğine dikkat çekti.

Siyasetin herkesin cesaretle ortaya çıkıp, fikrini, görüşünü, gerekirse ithamını, tartışmasını yapabileceği bir ortam olduğunu, bundan korkan, buna cesareti olmayanların da zaten siyaseti bırakmaları gerektiğini dile getiren Şentop, şöyle devam etti:

"Tekirdağ beni biliyor tanıyor, bu FETÖ konusunda daha 1984-85 yıllarından beri kavgası olan birisiyim. İmam Hatip Lisesinden arkadaşlarımız bunları daha net olarak da biliyorlar. Siyasete girdikten sonra da birkaç önemli nokta olarak bunu ifade edeyim, ilk olarak yargıdaki yapılanmayla ilgili daha Aralık 2011’den başlayıp, o zaman başbakandı Cumhurbaşkanımıza bilgi veren, isim listesi veren, kim kimdir, yüksek yargıda, başsavcılıklarda, yine bu konuda yapılacak atamalarla ilgili de bilgi veren, FETÖ’cü yapılanma için söylüyorum, engelleyen birisiyim ben. Yine aynı şekilde bilgi işlem ve personel müdürlüklerindeki yapılanmaları, bildiğim için bu konulardaki değişiklikleri birçok bakanlıkta sağlayan birisiyim. Tekirdağ'daki atamalar değil belki onların duyduklarında dudaklarını uçuklatacak birçok atamada referans olmuş birisiyim. Referans olduğum kişilerle alakalı olarak da bu kişilerin, dürüstlüğü, temizliği, bu konudaki FETÖ ile ilgili olarak hassasiyetleri noktasında herkes hemfikir."

Trakya Kalkınma Ajansı'na atanacak olan FETÖ'cü bir kişiyi dönemin kent valisi Ali Yerlikaya ile birlikte önünü kestiklerini ve bu yapılanmayla her zaman mücadele ettiklerini aktaran Şentop, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Bunu söylememin özel sebebi şu, bu kaynaklara dikkat etmek lazım. Bu arada FETÖ ile mücadele ve soruşturmalar yürütülüyor ama FETÖ’cüler bu mücadeleyi sulandırmak için başka hedefler göstererek kendilerini saklamaya çalışıyorlar. Bununla ilgili sıkıntılar var. Tabi çok küçük bir şey, tabi Tekirdağ içinde yaşayanlar için bunlar önemli şeyler gözüküyor ama Türkiye genelinde bütün olan bitene baktığınızda bunlar ufak tefek kayda değmeyecek, dikkate alınmayacak şeyler. Tekrar aynı şeyi söylüyorum, medyada da, siyasette de asıl olan cesarettir, dürüstlüktür, herkesin kendi kimliği ile ortaya çıkmasıdır. FETÖ’cülerin en önemli özelliği biliyorsunuz takiyyedir. Bunlar böyle gizli hesaplar, gizli maskeler arkasından iş yürütmeye çalışıyorlardı, bu yapılanlar bir FETÖ’cü geleneğe benziyor."

AA

Kaynak:Haber Kaynağı