Anadolu Kaplanları Dünyayı Fethediyor

Geçtiğimiz Pazar Kanal 7’nin izlenebilir en güzel programları arasında yer alan Ekonomi-Vizyon’u izleyeniniz oldu mu? Konyalı sanayicilerin konu edildiği program, benim gibi iş dünyasından çok da haberdar olmayan bir izleyici için hayli etkileyiciydi. Konya sanayisi ne kadar gelişmiş ve ilerlemiş. Otomotivden elektroniğe bir çok alanda artık Konyalı işadamlarımız söz sahibiymiş. Ekonomi-Vizyon’da Abbas Kalaycı'nın Konya Metalurji’yi ve Konya’dan başlayarak Ürdün’e uzanan hedeflerini orada kurdukları döküm fabrikasını anlatan Abbas Kalaycı’yı dinlerken Anadolu kaplanlarının kısa zamanda ne kadar büyük işler başardıklarını görmenin kıvancını yaşadım diyebilirim. Allah nazardan saklasın, yolunuz açık olsun.

Belediye Başkanımız Tahir Akyürek Bey’in sözleri ve geleceğe bakış açısı ile de Konya’nın bir imaj probleminin bulunmadığını bir kez daha gördüm. Bu dönemde, Konya yenilenen vizyonu ile ufku açık bir belediyecilik örneği sergileyecek gibi. Siz de bilirsiniz “Konyalıyım” dediğinizde Konyalı olmayanlar sizleri kalıplarına oturtuverirler. Programı izleyenler kalıp sahipleri Konyalılar’ın kalıpları çoktan kırdığını görmüşlerdir.

Hemen hemen aynı saatlerde, aynı paralelde ATV’de İş Dünyası, Show’da Trend Setter, isimli programlar yer alıyor. Medyanın işgüzarlığı da bu. Birbirin aynısı ya da benzeri programlar, aynı gün ve saatte yer almalı ki izleyici bir tercihe zorlansın. Benim gibi hepsini birden izlemeye çalışanlar da var. Bir hanım izleyici olarak daha önce CNN Türk’te Stil adlı yaşam programını sunan Tomay Karabacak’ın sunduğu ekonomi ve iş dünyasının magazine edildiği Trend Setter’i daha başarılı buldum. Hobilerini geliştiren ya da evdeki üretimden atölyeye atlamayı başarmış insanlardan, el emeği göz nuru ürünleri pazara sunan insanları karşımıza getirdiği için program ilgimizi çekiyor. Tabi her program için geçerli olduğu gibi sunuş çok önemli. Tomay hanım da işini iyi yapanlar listemizde yer alıyor.

Bırakın “ekonomi-yaşam” tarzı programları diyorsanız, bu saatlerde STV’de Hüseyin Gülerce ile Pazar Sohbeti vakit geçirebileceğiniz program olabilir. Ya da yerel bir tercihte bulunmak istiyorsanız KTV’de Hüseyin Oğuz’la Gündem dikkatimizi çekiyor.

Siz siz olun aynı saatlerde TMSF’nin yani devletin televizyonu olan Star ekranlarında yer alan Paparazzi’yi önemsemeyin. Yıllardır izlediğiniz magazin programlarının içeriklerinin tartışma konusu edilmesini bile zaid buluyorum. Popüler kültür adı altında, kültürümüzü yozlaştırma çabası içinde olanların çabalarını boşa çıkarmak için çoluk çocuğumuzu ve kendimizi bu yapımlardan uzak tutmamız gerekiyor. Hem yıllardır en çok izlenen programlar arasında gelen Televole ve Pazar Keyfi’yle ne kadar mesafe aldı bu millet, merak konusu. Ve televole programcılığı, televizyonun aptal kutusu olduğunu söyleyenlerin en geçerli gerekçeleri olmaya devam ediyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.