Ambulans seslerinden yetkilisine…

Seydişehir'de ambulans sesleri sıklaştı sanki son zamanlarda. Vatandaşlarca kanıksandı iyice ambulansın iç gıcıklayıcı “çekilin yoldan” mealli siren sesleri. Her ambulans feryadında bir acı haberle irkilen insanlar “yine mi” demekten kendisisini alamıyor.

Son yıllarda sağlıkla ilgili her olayda ilk müracaat edilen yer haline gelen 112 acil servis Türkiye de yaygınlaştı yaygınlaşmasına da insanlar bu acı ses ile yaşamaya bir türlü alışamadı.

Nasıl alışsın ki! Ambulans geçtiği anda akla gelebilecek ilk sorular ve dilden dile ulaşan ayaklı gazetelerin dillerine şunlar dolaşmıyor mu?

Trafik kazası mı yine?

Kaç kişi ölmüş?

Yaralı sayısı kaç?        

Kaza yapan kimmiş?

Nereliymiş?

Yaralı olanlar genç mi?

Nasıl olmuş?

Durumu çok mu ağırmış?

Kaç yaşında?

Kalp krizi mi?  

Kendini mi vurmuş?

Araba çocuğa mı çarpmış?

Kaçıncı kattan düşmüş?

Gerçi Son günlerde olaydan rahatsız olamayan kalmadı zaten. Gecenin leylisinde yine o malum sesle irkilen insanlar sabah kalktığı zaman ambulanslar niye gidiyormuş sorusuna birbirlerinden cevap arar oldular. Ambulansların trafiğin yoğun olduğu saatlerin dışında gecenin tüm sessizliğini adeta yırtarak acı acı bağırtı ile gitmesine bir türlü anlam veremiyorum... Niçin çalınıyor? Hastanın şuurunun açık tutulması için mi? Yoksa yasal bir gerekçe var mı? Abartılıyor sanki!

Kim olursa olsun insanların bu sesten keyif alacaklarını ben zannetmiyorum.

112'de çalışan personel ihbarı aldıktan sonra olay yerine ulaşıncaya ve olay yerinden hastaneye kadar sirenlerin kesinlikle çalınması hususunda kendilerine talimat verildiğini söylüyorlar. Ancak her şeye rağmen gece trafiğin yoğun olmadığı saatlerde 112 seslerinin kısılmasını hassaten rica ediyoruz.

Kim ne derse desin, kim ne talimatı verirse versin ortada, tüm insanları etkileyen bir olumsuzluk ve düzensizlik olduğu kesin.

Hele hele son zamanlarda bu sevimsiz siren seslerinin yoğunluğunu dikkate alırsak varın olayın vahameti daha da algılanıyor..

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.