Dr. Faik Özdengül

Dr. Faik Özdengül

Allahsız yaşama

Hey zavallı insan,

Beslendiği, büyütüldüğü, yaratıldığı yere nankörlük edip önce gizli saklı sonra da aleni tahtına kurulmaya kalkar.

Nasıl yaratıldığını, nasıl büyüdüğünü unutmuş.

Bugüne nasıl geldiğini, hangi yollardan geçtiğini de.

İnsan kendisini bir spermden yarattığımızı görmez mi ki hemen apaçık bir hasım kesilir ve kendi yaratılışını unutur da; 'Çürümüş kemikleri kim yaratacak' diyerek, Bize misal vermeye kalkar? Yasin.77-78

Bu ayeti Kerime şöyle de tercüme edilmiş: Şu zavallı insan yaratılışını bizim can verdiğimiz bir damlacık sperme borçlu olduğuna bakmıyor da kalkmış bir de bizim tahtımıza göz dikiyor. Saffet Köse.Aile Medeniyetinin Sonu.17.

O yüzden zavallı dedim insana.

Önü bir damla su, sonu bir cife.

Ortası?

Yani bu ikisinin arası?

Tam bir felaket.

Aslında insanın hikayesi, Tanrısıyla giriştiği mücadelenin hikayesidir.

Eski Yunan Mitolojisinde bu çok daha belirgindir.

Bu geçici gölgelikte, adına dünya denmiş süslenmiş kocakarıda aranıp bulunacak şey değil aradığımız. Misafirlikte en uygun davranış, misafiri olduğumuz evin usul ve adetlerine uyup verdikleriyle yetinmek olmalı.

Ey insan, sana diyeceklerim var:

Allahsız yürüme, Allahsız yaşama, Allahsız koşma,Allahsız konuşma, Allahsız yeme, Allahsız düşünme, Allahsız koklama, Allahsız tatma, Allahsız karar verme, Allahsız yargılama, Allahsız uyuma, Allahsız uyanma...

Elinden tutup yürüdüğün bir ebeveyn gibi hayatın boyunca elin Allah'ın elinde olsun. Sakın elini bırakma ve bırakmasın diye de gayret et. Gözün aklın düşüncelerin diyeceklerinde olsun. Ne yaparsan yap yalnız yapma çünkü değilsin zaten.

Bak bir de şunu çok net anladım onu da söyleyeyim sana. Bir damla sudan yarattı ya içimize de kendisinin sahtesini koymuş. Çakma Tanrı. Nefs. Hazlar. Heva hevesler. Ne dersen.

İnsanın bakma sen esip gürlediğine hiç bir hükmü ve gücü kuvveti de yok. Kesinlikle ölüyor. Aslında Tanrısız da yapamıyor. Gerçeğini bırakınca sahtesini yapıyor. O yüzden de çok zavallı ve acınası.

 Kötü duygularını (Hazlarını, heva ve heveslerini) kendisine tanrı edinen kimseyi gördün mü? Sen (Resûlüm!) ona koruyucu olabilir misin? Furkan.43.

Ey insan tapınacaksın tapınmasına, gerçeğini bul ve ara.

Efelenme, uzaydan çok küçük ve komik görünüyorsun.

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.